Tolibon Afg‘onistonda smartfonlardan foydalanishni taqiqlamoqchi
Afg‘onistonda “Tolibon” rahbari Mulla Haybatulloh Oxundzoda smartfonlardan foydalanishni taqiqlashni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taklif internet uzilishidan oldin ilgari surilgan. Taxminan bir yil oldin Qandahorda bo‘lib o‘tgan “Tolibon” ulamolar kengashida Oxundzoda smartfonlarga diniy asosda taqiq joriy etishni so‘ragan.
Unga ko‘ra, bu chora salbiy fikrlar va tanqidlarga chek qo‘yish hamda “Tolibon”ning obro‘sini saqlashga xizmat qiladi. Biroq ko‘plab ulamolar bunga qarshi chiqdilar.
Ular smartfonlar va mobil texnologiyalarga katta mablag‘lar sarflanganini, shuningdek, ular kundalik hayot, savdo va ta’limda muhim vosita ekanini ta’kidladilar. Smartfonlar fuqarolarga erkin fikr bildirish va tezkor ma’lumot olish imkonini beradi.
Shundan so‘ng, “Tolibon” internetni uzishga qaror qildi va shu yo‘l bilan aholi global tarmoqlarga kirishini cheklamoqchi bo‘ldi. Qandahordagi mutaxassislar va vazirlar bu qarorning iqtisodiy va ijtimoiy zararlarini ogohlantirdilar.
Ular axborot erkinligini cheklash mamlakat iqtisodiyoti, ta’limi va savdosining rivojlanishiga to‘sqinlik qilishi mumkinligini aytdilar. Ammo Oxundzoda ularning fikrlarini inobatga olmagan va internet uzilishining davom ettirilishini buyurgan.
Shuningdek, hukumat organlari va diplomatik vakolatxonalar uchun alohida internet provayderi tashkil etilishi haqida qaror qabul qilingan. Tahlilchilar fikricha, bu qaror yangi tartibni joriy etish orqali hokimiyatga yaqin shaxslarning iqtisodiy manfaatlarini ta’minlash va axborot oqimini cheklashga xizmat qiladi.
Mutaxassislar ushbu siyosat Afg‘oniston hayotining barcha sohalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlamoqda. Internet cheklovlari so‘z erkinligi bilan birga ta’lim, savdo, sog‘liqni saqlash va xalqaro aloqalarga ham salbiy ta’sir qiladi.
Afg‘onistondagi internet uzilishi va smartfonlardan foydalanish taqiqi mamlakat barqarorligi va rivojlanishiga jiddiy tahdid soladi. “Tolibon” rahbariyatining bu siyosati yosh avlodning bilim olish imkoniyatlarini cheklab qolish bilan birga mamlakatning global iqtisodiy aloqalarini ham zaiflashtirishi kutilmoqda.
Shunday qilib, axborot va kommunikatsiya sohasidagi ushbu cheklovlar uzoq muddatda mamlakatning ijtimoiy va iqtisodiy taraqqiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.

Талибан намерены запретить использование смартфонов в Афганистане
В Афганистане лидер «Талибана» мулла Хайбатулла Охундзада предложил запретить использование смартфонов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предложение было выдвинуто до отключения интернета. Примерно год назад на совете улемов «Талибана», проходившем в Кандагаре, Охундзада призвал ввести религиозный запрет на смартфоны.
По его мнению, эта мера поможет ограничить негативные мнения и критику, а также сохранить репутацию «Талибана». Однако многие улемы выступили против.
Они подчеркнули, что в смартфоны и мобильные технологии вложены значительные средства, а также что они являются важным инструментом в повседневной жизни, торговле и образовании. Смартфоны дают гражданам возможность свободно выражать свои мысли и быстро получать информацию.
После этого «Талибан» решил отключить интернет и таким образом ограничить доступ населения к глобальным сетям. Специалисты и министры в Кандагаре предупредили о экономических и социальных последствиях этого решения.
Они заявили, что ограничение свободы информации может препятствовать развитию экономики, образования и торговли страны. Однако Охундзада не принял во внимание их мнение и распорядился продолжить отключение интернета.
Кроме того, было принято решение создать отдельного интернет-провайдера для государственных органов и дипломатических представительств. По мнению аналитиков, это решение направлено на обеспечение экономических интересов лиц, близких к власти, и ограничение потока информации путем введения нового порядка.
Эксперты подчеркивают, что эта политика негативно скажется на всех сферах жизни Афганистана. Ограничения в интернете повлияют не только на свободу слова, но и на образование, торговлю, здравоохранение и международные связи.
Отключение интернета и запрет на использование смартфонов в Афганистане представляют серьезную угрозу стабильности и развитию страны. Политика руководства «Талибана» ожидается, что ограничит возможности молодого поколения получать знания и ослабит глобальные экономические связи страны.
Таким образом, эти ограничения в сфере информации и коммуникаций в долгосрочной перспективе негативно повлияют на социальное и экономическое развитие страны.