Tramp bojlari Amerikada “g‘amlash epidemiyasi”ni boshlatdimi?
AQSHda yomg‘ir yog‘masidan qalpoq tayyorlana boshlandi! Donald Tramp qayta prezidentlikka qaytishi arafasida ayrim iqtisodiy siyosatlari ortidan Amerika bozorida hech kutilmagan holat yuz bermoqda — odamlar ommaviy ravishda oziq-ovqat va kundalik ehtiyoj tovarlarini g‘amlashga kirishdi.
Bunday "vahima"ning sababi — Trampning import bojlariga oid siyosatlari. The Independent nashri yozishicha, ko‘plab amerikaliklar bojlar sabab narxlar keskin oshib ketishidan xavotirda. Shuning uchun Costco, Walmart va boshqa yirik do‘konlar tarmoqlaridagi mahsulotlarga talab keskin oshgan.
Qurilishchidan to ofis xodimigacha – hamma “g‘amlamoqda”!
Istemolchilar doimiy ravishda guruch, konservalar, suv, tish pastasi, sovun, zaytun yog‘i, sharbat, un, hatto muzlatilgan pitssalarni ommaviy ravishda xarid qilmoqda. Ularcha, bu "strategik zaxira" kelajakdagi moliyaviy qiyinchiliklarni yumshatishga yordam beradi.
Raqamlar ham xavotirli
The Foundation tadqiqot markazi ma’lumotlariga ko‘ra, yangi bojlar kelgusi 10 yil ichida amerikaliklarga 3,1 trillion dollar zarar keltirishi mumkin. Bu esa 2025 yilning o‘zida har bir uy xo‘jaligiga 2,1 ming dollar qo‘shimcha xarajat degani. Yake Budget Lab esa 2026 yildan boshlab bu raqam 3,8 ming dollargacha yetishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Ham telefon, ham pitssa qimmatlashadi!
Tadqiqotchilar fikricha, bu faqat oziq-ovqat bilan cheklanmaydi. Consumer Technology Association ogohlantirishicha, smartfonlar, noutbuklar, o‘yin konsollari ham arzon qolmaydi. Hatto "ayfon"ning navbatdagi versiyasi ham Tramp bojlari qurboniga aylanishi mumkin!
Amerika bozorida “ehtiyotda ziyon yo‘q” shiori hukm surayapti!
Trampning iqtisodiy siyosatlari Amerikada ko‘p narsani o‘zgartirishi aniq. Ammo bu orada “g‘amlash loyihasi” qahramonlariga aylangan oddiy amerikaliklar o‘zicha yechim izlamoqda. Bozorlar g‘ala-g‘ovur, arobalar to‘la, narxlar esa… o‘zgarish arafasida!

Трамп бо́йллари в Америке начали "эпидемию накопительства"?
В США начали готовить шапки без дождя! На фоне возвращения Дональда Трампа к президентству в американской экономике происходит неожиданное явление — люди массово начали запасаться продуктами питания и товарами первой необходимости.
Причина такой «паники» — политика Трампа в области импортных пошлин. Как сообщает The Independent, многие американцы обеспокоены резким ростом цен из-за пошлин. Поэтому спрос на товары в крупных сетях, таких как Costco, Walmart и других, резко возрос.
От строителя до офисного работника — все «заботятся»!
Потребители постоянно массово покупают рис, консервы, воду, зубную пасту, мыло, оливковое масло, сок, муку, даже замороженные пиццы. Они считают, что этот «стратегический запас» поможет смягчить финансовые трудности в будущем.
Цифры тоже тревожат
Согласно данным исследовательского центра Foundation, новые пошлины могут нанести ущерб американцам в размере 3,1 триллиона долларов в течение следующих 10 лет. Это означает, что в 2025 году каждое домохозяйство понесет дополнительные расходы в размере 2,1 тысячи долларов. Budget Lab также подчеркивает, что начиная с 2026 года эта цифра может достичь 3,8 тысячи долларов.
И телефоны, и пиццы подорожают!
По мнению исследователей, это не ограничивается только продуктами питания. Ассоциация потребительских технологий предупреждает, что смартфоны, ноутбуки, игровые консоли также не останутся дешевыми. Даже следующая версия «айфона» может стать жертвой пошлин Трампа!
В американском рынке царит девиз «осторожность не повредит»!
Экономическая политика Трампа, безусловно, изменит многое в Америке. Однако в это время обычные американцы, ставшие героями «проекта запасов», ищут свои решения. Рынки шумные, тележки полные, а цены… на грани изменений!