Manbaning ta’kidlashicha, Maskning maxsus davlat xodimi sifatidagi vakolati bu yilning may oyida yakunlanadi va uning yana uzaytirilishi bo‘yicha hozircha ma’lumot yo‘q.
Nashrdagi ma’lumotga ko‘ra, Maskning hukumatdagi ishini tark etishga qaror qilganining asosiy sababi – "chap tarafdan bo‘layotgan noxush va axloqqa zid hujumlar"dan toliqqani bilan bog‘liq ekan.
«Ilon Mask o‘ziga qarshi chap tarafdan sodir bo‘layotgan doimiy, noqulay va noodob hujumlardan charchagan. Shu sababli, u hukumatdagi lavozimini tark etishga qaror qilmoqda», — deya yozadi gazeta o‘z xabarlarida.
Biroq, ayni paytda Mask o‘zi rahbarlik qilayotgan DOGE tashkilotining kelajagidan xavotirda emas. Chunki uning jamoasi a’zolari allaqachon ko‘plab AQSH federal agentliklarida yuqori natijalar ko‘rsatib, o‘z o‘rinlarini topishga ulgurgan, deb yozmoqda nashr. Oq uyning ismini oshkor etmagan yuqori martabali vakili ham DOGE agentligi erishgan natijalarni yuqori baholagan holda, tashkilotning ish samaradorligi "o‘zi uchun gapirishini" ta’kidlagan.
Eslatib o‘tamiz, AQSH Hukumat samaradorligi departamenti (DOGE) mamlakat prezidenti Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy vazifasi "hukumat xarajatlarini qisqartirish va federal agentliklarning ish tartibini optimallashtirish" hisoblanadi. AQSH Kongressi Vakillar palatasining spikeri Mayk Jonson ham avvalroq DOGE idorasi Kongress tomonidan tasdiqlanmagan va "hayratlanarli darajadagi" katta xarajatlarni aniqlaganini ma’lum qilgan edi.
Hozircha, Ilon Maskning hukumatdagi faoliyati qay tarzda yakunlanishi va uning ortidan tashkilotda qanday o‘zgarishlar bo‘lishi haqida aniq ma’lumotlar mavjud emas. Shu bilan birga, bu mavzudagi xabarlar nafaqat AQSHda, balki butun dunyoda katta qiziqish bilan kuzatilmoqda.

Илон Маск хочет завершить свою деятельность в правительстве США: в чем причина?
Известный предприниматель и глава Департамента эффективности правительства США (DOGE) Илон Маск сообщил о намерении покинуть свою должность в правительстве США. Об этом пишет газета Washington Post, ссылаясь на свои анонимные источники, сообщает агентство РИА Новости.
По словам источника, полномочия Маска в качестве специального государственного служащего истекают в мае этого года, и пока нет информации о возможном продлении.
Согласно данным издания, основной причиной решения Маска покинуть правительство стали «неприятные и аморальные атаки с левой стороны», от которых он устал.
«Илон Маск устал от постоянных, неприятных и невежливых атак с левой стороны. Поэтому он решает покинуть свою должность в правительстве», — пишет газета в своих материалах.
Однако в то же время Маск не беспокоится о будущем организации DOGE, которую он возглавляет. Поскольку члены его команды уже продемонстрировали высокие результаты в ряде федеральных агентств США и успели занять свои места, сообщает издание. Высокопоставленный представитель Белого дома, который не раскрыл своего имени, также высоко оценил достижения агентства DOGE, отметив, что эффективность работы организации «говорит сама за себя».
Напомним, что Департамент эффективности правительства США (DOGE) был создан по инициативе президента страны Дональда Трампа, и его основная задача заключается в «сокращении государственных расходов и оптимизации работы федеральных агентств». Спикер Палаты представителей Конгресса США Майк Джонсон также ранее сообщал, что офис DOGE выявил «неутвержденные Конгрессом» и «удивительно большие» расходы.
Пока нет точной информации о том, как завершится деятельность Илона Маска в правительстве и какие изменения произойдут в организации после этого. В то же время сообщения на эту тему вызывают большой интерес не только в США, но и во всем мире.