Rossiya bozorida aholining eng ko‘p iste’mol qiladigan mahsulotlaridan biri – kartoshka narxi yil boshidan beri keskin oshdi. Ushbu vaziyat, birinchi navbatda, mamlakatda kartoshka yetishtirish hajmining pasayishi, hosildorlikning tushishi va zaxiralarning kamayishi bilan bog‘liqdir.
“Kommersant” nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilning bahorida boshlangan kartoshka tanqisligi bugungi kunga kelib mahsulot narxini rekord darajaga olib chiqdi. Bu yil aprel oyi oxirida kartoshkaning chakana savdodagi narxi 1 kilogramm uchun o‘rtacha 85,4 rublni (taxminan 13 500 so‘m) tashkil etgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu paytiga nisbatan qariyb 3 barobarga yuqoridir.
Ulgurji narxlarning o‘sishi esa chakana savdodagi narxlarga to‘g‘ridan to‘g‘ri ta’sir ko‘rsatmoqda. Yil boshidan beri kartoshkaning ulgurji bozordagi narxi 85,2 foizga oshib, 1 kilogrammi uchun 46,3 rublga (7300 so‘m) yetib bordi. Hatto may oyining boshida ushbu raqam yanada yuqorilab, kilogrammiga o‘rtacha 51,1 rubl (8100 so‘m) darajasiga chiqdi. Bu esa o‘tgan yil shu davriga nisbatan 4,4 barobar ko‘proq demakdir.
Rossiyaning “Rusprodsoyuz” tashkiloti ham mazkur ma’lumotlarni tasdiqlamoqda. Unga ko‘ra, 2 may holati bilan kartoshkaning ulgurji narxi 1 kg uchun 47,6 rubl (7 500 so‘m) bo‘lib, so‘nggi bir oy ichida 25 foizga o‘sgan.
Chakana savdo sohasi mutaxassislari bu vaziyatda kartoshka narxlarini barqarorlashtirish uchun hatto zararga ishlashga ham majbur bo‘lishyapti. Chakana savdo kompaniyalari uyushmasi prezidiumi raisi Stanislav Bogdanovning ta’kidlashicha, ko‘pgina do‘konlar arzon turdagi kartoshkani sotib olish narxidan pastroq narxlarda sotishga harakat qilmoqda va shu sababli har bir kilogramm mahsulot uchun taxminan 2 rubl zarar ko‘rishyapti.
Kartoshka narxining oshishiga bir necha muhim sabablar bor. “Rusprodsoyuz” ijrochi direktori Dmitriy Vostrikov bozordagi narxlarning yuqorilashiga sabab sifatida saqlash omborlarining yetishmasligi, energiya ta’minoti xarajatlarining oshishi va zaxiralarning keskin qisqarishini ko‘rsatmoqda.
Rossiya Qishloq xo‘jaligi vazirligi ham ushbu muammoni hal qilish uchun choralar ko‘rmoqda va 2025 yilda kartoshka ekiladigan maydonlarni 2,3 foizga oshirishni rejalashtirgan. Ammo bu yil bahorning sovuq kelishi sababli kartoshka ekish ishlari kech boshlangan, bu esa hosil yig‘ish jarayonining iyun-iyul oylarigacha kechikishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Bozor mutaxassislari va ekspertlari narxlar bilan bog‘liq bu noaniq vaziyat iyun oyining oxiri yoki iyul boshigacha davom etishi mumkinligini aytishmoqda. Ana shu paytda yangi hosilning yig‘ib olinishi boshlanishi va natijada narxlarning pasayishiga umid qilinmoqda.
Ayni paytda aholi orasida esa kartoshkaning narxi bo‘yicha xavotir va norozilik kuchayib bormoqda. Ko‘pchilik oilalar bu vaziyatda moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelib, odatiy iste’mol mahsulotini sotib olishda ham qiyinchilikka duch kelishmoqda.
Shunday qilib, kartoshka inqirozi Rossiyada nainki iqtisodiy, balki ijtimoiy muammoga aylanib bormoqda. Hukumat va tegishli tashkilotlarning ushbu masalaga tezroq yechim topishi aholining farovonligi uchun nihoyatda muhim vazifaga aylandi.

В России картофельный кризис: почему цены резко выросли?
На российском рынке одним из самых потребляемых продуктов является картофель, цена которого с начала года резко возросла. Эта ситуация в первую очередь связана с уменьшением объемов производства картофеля в стране, снижением урожайности и сокращением запасов.
Согласно данным, распространенным изданием "Коммерсант", начавшийся весной 2024 года дефицит картофеля на сегодняшний день привел к рекордному уровню цен на продукт. В конце апреля этого года средняя розничная цена картофеля составила 85,4 рубля за килограмм (примерно 13 500 сумов). Этот показатель почти в 3 раза выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Рост оптовых цен напрямую влияет на розничные цены. С начала года цена картофеля на оптовом рынке увеличилась на 85,2% и достигла 46,3 рубля за килограмм (7300 сумов). Даже в начале мая эта цифра возросла до среднего уровня 51,1 рубля за килограмм (8100 сумов). Это в 4,4 раза больше по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Российская организация "Руспродсоюз" также подтверждает эти данные. По ее информации, на 2 мая оптовая цена картофеля составила 47,6 рубля за килограмм (7500 сумов), что на 25% больше за последний месяц.
Специалисты в сфере розничной торговли в этой ситуации вынуждены даже работать в убыток, чтобы стабилизировать цены на картофель. Как отметил председатель президиума Ассоциации розничной торговли Станислав Богданов, многие магазины пытаются продавать картофель по ценам ниже закупочной стоимости, и в результате несут убытки примерно в 2 рубля за каждый килограмм продукта.
На рост цен на картофель влияют несколько важных причин. Исполнительный директор "Руспродсоюза" Дмитрий Востриков указывает на нехватку складских помещений, рост затрат на энергоснабжение и резкое сокращение запасов как причины повышения цен на рынке.
Министерство сельского хозяйства России также принимает меры для решения этой проблемы и планирует увеличить площади, отведенные под картофель, на 2,3% в 2025 году. Однако из-за холодной погоды весной этого года работы по посадке картофеля начались с задержкой, что может привести к задержке сбора урожая до июня-июля.
Эксперты и специалисты рынка говорят, что эта неопределенная ситуация с ценами может продолжаться до конца июня или начала июля. В это время ожидается начало сбора нового урожая и, как следствие, снижение цен.
Тем временем среди населения растет обеспокоенность и недовольство по поводу цен на картофель. Многие семьи сталкиваются с финансовыми трудностями и испытывают сложности с покупкой обычных потребительских товаров.
Таким образом, кризис картофеля в России становится не только экономической, но и социальной проблемой. Быстрое решение этой проблемы правительством и соответствующими организациями стало крайне важной задачей для благосостояния населения.