Grenlandiyada harbiy keskinlik: Daniya va AQSH ziddiyati ortmoqda
Grenlandiya nafaqat diplomatik bahslar, balki harbiy harakatlar maydoniga ham aylangan. Daniya o‘z harbiy kuchlarini Grenlandiyaga safarbar qilmoqda.
Yaqinda Daniya askarlari Nuuk va Kangerlussuak hududlariga yetib kelgani haqida xabar berildi. Shu bilan birga, Daniya Arktika qo‘mondonligi keng ko‘lamli harbiy mashg‘ulotlarni boshlaganini ma’lum qildi.
Norasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Grenlandiyada Daniyaning kamida 200 nafar harbiy xizmatchisi joylashtirilgan. Ushbu mashg‘ulotlar 2026 yilga qadar davom etishi rejalashtirilgan.
Daniyaning bu harakatlariga Germaniya, Norvegiya, Shvetsiya va Buyuk Britaniya ham qo‘shilmoqda. Mazkur davlatlar o‘z harbiylarini Grenlandiyaga yuborib, Daniyaga ko‘mak bermoqda.
Xususan, Germaniya razvedka xizmatlari dengiz kuzatuvlarida faol ishtirok etmoqda. Daniya parlamenti mudofaa qo‘mitasi rahbari Rasmus Yarlovning CNN telekanaliga bergan intervyusi katta shov-shuvga sabab bo‘ldi.
U AQSHning Grenlandiyani kuch bilan egallash ehtimoliga keskin qarshi chiqib, Daniya o‘z hududini himoya qilish uchun qurolli qarshilik ko‘rsatishga tayyor ekanini ta’kidladi. Shuningdek, Yarlov AQSHning bunday harakati iqtisodiy va siyosiy inqirozlarga olib kelishini qayd etdi.
Bu orada AQSH Shimoliy Amerika havo mudofaasi qo‘mondonligi orqali Grenlandiyadagi Pituffik harbiy bazasiga samolyotlarini yubordi. Vashington bu harakatni rejalashtirilgan tadbir sifatida talqin qilmoqda va Daniya bilan kelishilganini bildirmoqda.
Grenlandiya masalasi bo‘yicha Yevropa davlatlari ham faol harakatni boshlagan. Daniya va Grenlandiya mudofaa vazirlari NATO bilan muzokaralar o‘tkazib, Arktika mintaqasida maxsus missiya tashkil etishni taklif qilishdi.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi yetakchilari Grenlandiya bo‘yicha favqulodda yig‘ilish o‘tkazishni rejalashtirgan. Grenlandiya NATOning jamoaviy mudofaa tizimi ostida ekanini ham yevropalik amaldorlar eslatmoqda.
Ammo AQSH va Daniya o‘rtasidagi bu keskinlik qurolli to‘qnashuvga olib keladimi yoki bu faqat siyosiy bosim sifatida qoladimi, hozircha aniq emas.

Военная напряженность в Гренландии: растет противостояние между Данией и США
Гренландия стала не только ареной дипломатических споров, но и военных действий. Дания мобилизует свои военные силы в Гренландии.
Недавно поступила информация о прибытии датских солдат в районы Нука и Кангерлуссуак. Кроме того, Дания объявила о начале масштабных военных учений Арктическим командованием.
По неофициальным данным, в Гренландии размещено не менее 200 датских военнослужащих. Планируется, что эти учения продлятся до 2026 года.
К действиям Дании присоединяются Германия, Норвегия, Швеция и Великобритания. Эти страны направляют своих военных в Гренландию, оказывая поддержку Дании.
В частности, немецкая разведка активно участвует в морском наблюдении. Интервью председателя комитета по обороне парламента Дании Расмуса Ярлова телеканалу CNN вызвало большой резонанс.
Он резко выступил против возможного силового захвата Гренландии США, подчеркнув готовность Дании оказать вооружённое сопротивление для защиты своей территории. Также Ярлов отметил, что такие действия США приведут к экономическим и политическим кризисам.
Тем временем США направили самолёты на военную базу Питуфик в Гренландии через Североамериканское командование воздушной обороны. Вашингтон рассматривает это как запланированное мероприятие и заявляет о согласовании с Данией.
Европейские страны также активизировали действия по вопросу Гренландии. Министры обороны Дании и Гренландии провели переговоры с НАТО, предложив создать специальную миссию в Арктическом регионе.
В то же время лидеры Европейского Союза планируют провести экстренное заседание по Гренландии. Европейские чиновники напоминают, что Гренландия находится под системой коллективной обороны НАТО.
Однако пока неясно, приведёт ли это обострение между США и Данией к вооружённому конфликту или останется лишь политическим давлением.