Meloni: Tinchlik kengashi tuzilmasini qayta ko‘rib chiqish kerak
Ushbu xalqaro tashkilotning maqsadi G‘azo sektorining kelajagini ta’minlash ekani aytilmoqda. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
24-yanvar kuni Rimda Germaniya kansleri Fridrix Mers bilan o‘tkazilgan qo‘shma matbuot anjumanida ikki davlat vakillari Tinchlik kengashining boshqaruv modeli Yevropa mamlakatlari konstitutsion me’yorlariga zid kelishini ta’kidladi. Rim va Berlin uchun asosiy muammo Kengash ustavining Yevropa qonunchiligiga mos kelmasligidir.
Meloni va Mersning fikricha, Kengashning hozirgi qaror qabul qilish mexanizmi milliy suverenitetni cheklashga olib keladi. Ular bu kabi tuzilmalarni faqat konstitutsiyaga mos o‘zgartirishlar kiritilgan holda qabul qilish mumkinligini qayd etib, tashkilotni yanada inklyuziv qilishni va barcha a’zo davlatlar uchun teng huquqlarni ta’minlashni talab qilishdi.
Biroq huquqiy kelishmovchiliklarga qaramay, Jorja Meloni Yevropa Ittifoqidagi hamkasblarini AQSh bilan ziddiyatlardan saqlanishga chaqirdi. U “konstruktiv pragmatizm” tamoyiliga asoslangan yondashuvni ilgari surib, Yevropa va AQSh o‘rtasidagi muloqotni saqlab qolish hamda Yevropaning global siyosiy jarayonlardan chetda qolmasligini ta’minlashni taklif etdi.
Ushbu pozitsiyani Yevrokomissiya rahbari Ursula fon der Lyayen ham qo‘llab-quvvatladi. U Tramp ma’muriyati bilan munosabatlarda qat’iyatli, lekin keskinlikni oshirmaydigan yondashuvni tanlash zarurligini ta’kidladi.
Tinchlik kengashi 22-yanvar kuni Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasida rasman tashkil etildi. AQSh ommaviy axborot vositalari mazkur kengashni BMTga muqobil bo‘lishi mumkin bo‘lgan xalqaro tashkilot sifatida ko‘rib chiqmoqda.
19 davlat yetakchilari va vakillari tomonidan imzolangan ustav Kengashga xalqaro tashkilot maqomini berdi. Tashkilot ta’sischilari orasida O‘zbekiston ham bor.
Prezident maslahatchisi Abdulaziz Kamilovning aytishicha, O‘zbekistonning ushbu qarorga qo‘shilishi milliy manfaatlardan kelib chiqqan va G‘azodagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal etish istagi bilan bog‘liq.

Мелони: Нужно пересмотреть структуру Совета Безопасности
Премьер-министр Италии Джорджа Мелони предложила бывшему президенту США Дональду Трампу пересмотреть структуру недавно созданного Совета по миру. Об этом сообщает Zamin.uz.
Говорится, что целью этой международной организации является обеспечение будущего сектора Газа. Об этом сообщает podrobno.uz.
24 января на совместной пресс-конференции в Риме с канцлером Германии Фридрихом Мерсом представители двух стран подчеркнули, что модель управления Советом по миру противоречит конституционным нормам европейских стран. Основная проблема для Рима и Берлина заключается в том, что устав Совета не соответствует европейскому законодательству.
По мнению Мелони и Мерса, текущий механизм принятия решений Совета ограничивает национальный суверенитет. Они отметили, что такие структуры можно принимать только при внесении изменений, соответствующих конституции, и потребовали сделать организацию более инклюзивной, обеспечив равные права для всех государств-членов.
Однако, несмотря на юридические разногласия, Джорджа Мелони призвала своих коллег в Европейском союзе избегать конфликтов с США. Она предложила подход, основанный на принципе «конструктивного прагматизма», чтобы сохранить диалог между Европой и США и обеспечить, чтобы Европа не оставалась в стороне от глобальных политических процессов.
Эту позицию поддержала и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен. Она подчеркнула необходимость выбора решительного, но не обостряющего напряженность подхода в отношениях с администрацией Трампа.
Совет по миру был официально создан 22 января в рамках Всемирного экономического форума в Давосе. СМИ США рассматривают этот совет как международную организацию, которая может стать альтернативой ООН.
Устав, подписанный лидерами и представителями 19 государств, придал Совету статус международной организации. Среди учредителей организации есть и Узбекистан.
По словам советника президента Абдулазиза Камилова, присоединение Узбекистана к этому решению обусловлено национальными интересами и желанием мирным путем разрешить конфликт в Газе.