Putin o‘t ochishni to‘xtatdi, lekin hujumlar to‘xtamadi: Ukraina Rossiyani ayblamoqda
Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin G‘alaba kuni munosabati bilan uch kunlik vaqtincha harbiy harakatlarni to‘xtatishga qaror qilganiga qaramay, Ukraina tomonidan Rossiya tomonidan amalga oshirilgan hujumlar haqida rasmiy ma’lumotlar tarqalmoqda.
Ukraina harbiy-havo kuchlari o‘zining rasmiy Telegram kanal orqali tarqatgan ma’lumotga ko‘ra, 8 may kuni kechasi, payshanbaga o‘tar tun Sumi viloyati yo‘nalishida Rossiya taktik aviatsiyasi tomonidan boshqariladigan havo bombalaridan foydalanilgan. Shuningdek, mamlakatning front yaqinida joylashgan bir qator viloyatlarida havo qurollaridan foydalanish ehtimoli yuqori ekani va tahdid hali ham saqlanayotgani ta’kidlandi.
Hozircha hujumlar oqibatida yo‘qotishlar yoki zararlar haqida rasmiy ma’lumotlar e’lon qilinmagan. Lekin Ukraina harbiylari Rossiya tomonidan qo‘llanilayotgan harbiy faoliyatni xavfli deb baholamoqda.
Shu bilan birga, shu kechasi Ukraina osmonida Rossiyaga tegishli birorta ham dron aniqlanmagani qayd etildi. Ukraina tomoni ham bu gal dronlar orqali Rossiya hududlariga hech qanday ommaviy hujum uyushtirmagan, faqat ayrim uchuvchisiz uchoqlar harakati haqida alohida xabar berildi.
Xususan, Lipetsk viloyati rahbari Igor Artamonov 8 mayga o‘tar kechasi viloyat hududiga dron hujumi xavfi haqida ogohlantirgan. Uning bayonotiga ko‘ra, xavfning oldini olish choralari ko‘rilmoqda.
Bundan tashqari, Nijniy Novgorod shahrida joylashgan aeroport 8 may kuni tong soat 04:30 da «parvoz xavfsizligini ta’minlash maqsadida» vaqtincha yopilgani haqida Federal havo transporti agentligi ma’lum qildi. Bu chora Ukraina dronlarining Rossiya va Moskva tomon yo‘naltirilgan oldingi ommaviy hujumi oqibatida qabul qilingan. Ushbu hujumlar Rossiya aeroportlarining faoliyatida jiddiy uzilishlarga sabab bo‘lgan va kamida 60 ming yo‘lovchi o‘z safarlaridan zarar ko‘rgan.
Ma’lumot uchun, Vladimir Putin e’lon qilgan vaqtincha o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi 8 may kuni Moskva vaqti bilan soat 00:00 dan boshlanib, 11 may kuni soat 00:00 gacha amal qilishi kerak edi. Lekin Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bu taklifni rad etgan. U Kiyev tomoni faqat kamida 30 kunlik to‘liq va aniq sulhga tayyor ekanini ma’lum qilgan.
Muxtasar qilib aytganda, G‘alaba kuniga bag‘ishlangan tinchlik tashabbuslari haqiqiy amaliy qadamlarga aylanishi uchun hali ko‘p sa’y-harakatlar talab etiladi. Har ikki tomonning ham turlicha yondashuvi janglar taqdiri va tinchlik jarayoniga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi turgan gap.

Путин прекратил огонь, но атаки не остановились: Украина обвиняет Россию
Президент Российской Федерации Владимир Путин, несмотря на решение о трехдневной временной приостановке военных действий в честь Дня Победы, сталкивается с официальными сообщениями от Украины о проведенных Россией атаках.
Согласно информации, распространенной Военно-воздушными силами Украины через их официальный канал в Telegram, в ночь с 8 мая на четверг в направлении Сумской области использовались управляемые авиационные бомбы российской тактической авиации. Также было отмечено, что существует высокая вероятность использования воздушного оружия в ряде областей, расположенных близко к фронту, и угроза все еще сохраняется.
Пока официальной информации о потерях или ущербе в результате атак не опубликовано. Однако украинские военные оценивают военные действия, проводимые Россией, как опасные.
В то же время было отмечено, что в ту ночь в украинском небе не было обнаружено ни одного дрона, принадлежащего России. Украинская сторона также сообщила, что на этот раз не проводила массовых атак на российские территории с помощью дронов, только о движении отдельных беспилотников было сообщено.
В частности, глава Липецкой области Игорь Артамонов предупредил о риске дроновой атаки на территорию области в ночь с 8 мая. По его словам, принимаются меры для предотвращения угрозы.
Кроме того, аэропорт, расположенный в Нижнем Новгороде, был временно закрыт 8 мая в 04:30 «в целях обеспечения безопасности полетов», как сообщило Федеральное агентство воздушного транспорта. Эта мера была принята в результате предыдущей массовой атаки украинских дронов, направленных на Россию и Москву. Эти атаки вызвали серьезные сбои в работе российских аэропортов и затронули как минимум 60 тысяч пассажиров.
Для справки, временное соглашение о прекращении огня, объявленное Владимиром Путиным, должно было вступить в силу 8 мая в 00:00 по московскому времени и действовать до 00:00 11 мая. Однако президент Украины Владимир Зеленский отклонил это предложение. Он заявил, что Киев готов только к полному и четкому миру на срок не менее 30 дней.
В заключение, для того чтобы мирные инициативы, посвященные Дню Победы, стали реальными практическими шагами, потребуется еще много усилий. Подходы обеих сторон серьезно повлияют на исход боев и мирный процесс.