Jahonga mashhur bo‘lgan Disney kompaniyasi o‘zining navbatdagi yirik loyihasi bilan butun dunyo e’tiborini yana bir bor o‘ziga qaratmoqda. Endi mashhur «Disneylend» ilk bor Yaqin Sharq mintaqasida quriladi va uning manzili sifatida Birlashgan Arab Amirliklari poytaxti Abu-Dabi shahri tanlandi. Bu haqda Disney matbuot xizmati xabar berdi.
Disney vakillarining ma’lum qilishicha, yangi tematik park Abu-Dabidagi mashhur sayyohlik markazi sanalgan Yas sun’iy orolida quriladi. Hozircha loyiha bilan bog‘liq barcha tafsilotlar sir saqlanmoqda, biroq parkni yaratish ishlari taxminan ikki yil davom etishi, uni to‘liq qurib bitkazish uchun esa olti yil vaqt kerak bo‘lishi ma’lum qilindi.
«Abu-Dabidagi «Disneylend» haqiqiy Disney muhitini yaratadi va ayni vaqtda ushbu hududga xos milliy xususiyatlarni ham o‘zida aks ettiradi. U dunyo markazlaridan biri hisoblangan BAAda Disneyning o‘ziga xos o‘yin-kulgi oazisiga aylanadi», — dedi The Walt Disney Company bosh direktori Robert Ayger.
Qayd etilishicha, BAAning yangi «Disneylend» qurilishi uchun tanlanishi bejiz emas. Mamlakatda dunyodagi eng yirik aviatsiya xabi mavjud va shuning hisobiga BAAga sayyohlar oqimi tobora ortib bormoqda. Yer yuzining uchdan bir qismi uchun BAAga sayohat qilish uchun o‘rtacha 4 soat vaqt kifoya — bu esa ushbu davlatni sayyohlik nuqtayi nazaridan juda qulay va istiqbolli hududga aylantirgan.
Disney kompaniyasining bu loyihasi nafaqat Arab Amirliklari uchun, balki butun Yaqin Sharq mintaqasi uchun ham turizm sohasida muhim burilish yasashi kutilmoqda. Dunyodagi eng yirik va mashhur ko‘ngilochar maskanlaridan biri bo‘lgan «Disneylend»ning ochilishi mamlakatning turizm salohiyatini yanada oshirishi va dunyoga mashhur turistik manzillar qatoriga qo‘shilishiga xizmat qiladi.
Ma’lumot uchun, hozirgi vaqtda dunyo bo‘ylab jami oltita «Disneylend» mavjud. Ular AQSHning Kaliforniya va Florida shtatlarida, Yaponiyaning Tokio shahri yaqinidagi Urayasuda, shuningdek, Shanxay, Hongkong va Parij kabi shaharlarda joylashgan. BAAda quriladigan yangi bog‘ yettinchi «Disneylend» sifatida tarixga kiradi va mintaqa uchun katta iqtisodiy hamda madaniy ahamiyatga ega bo‘ladi.
Disney ushbu loyihani amalga oshirish orqali nafaqat o‘zining global pozitsiyasini mustahkamlaydi, balki mintaqada oilaviy turizmni ham rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi. Buning natijasida har yili millionlab sayyohlar Abu-Dabiga tashrif buyurib, mamlakat iqtisodiyoti uchun yangi imkoniyatlar ochadi.

Disney впервые откроет «Диснейленд» на Ближнем Востоке: ОАЭ становится туристическим центром!
Всемирно известная компания Disney снова привлекает внимание всего мира своим новым крупным проектом. Теперь знаменитый «Диснейленд» будет построен впервые на Ближнем Востоке, и его местом расположения выбран город Абу-Даби, столица Объединенных Арабских Эмиратов. Об этом сообщила пресс-служба Disney.
Представители Disney сообщили, что новый тематический парк будет построен на искусственном острове Яс, который считается известным туристическим центром Абу-Даби. Пока все детали проекта остаются в секрете, однако известно, что работы по созданию парка займут примерно два года, а для его полного завершения потребуется шесть лет.
««Диснейленд» в Абу-Даби создаст настоящую атмосферу Disney и одновременно отразит национальные особенности этого региона. Он станет уникальным оазисом развлечений Disney в ОАЭ, одном из мировых центров», — сказал генеральный директор The Walt Disney Company Роберт Айгер.
Отмечается, что выбор ОАЭ для строительства нового «Диснейленда» не случаен. В стране находится крупнейший в мире авиационный хаб, благодаря чему поток туристов в ОАЭ постоянно увеличивается. В среднем для путешествия в ОАЭ из одной трети земного шара достаточно 4 часов — это делает эту страну очень удобным и перспективным направлением с точки зрения туризма.
Этот проект компании Disney ожидается как важный поворотный момент не только для Объединенных Арабских Эмиратов, но и для всего региона Ближнего Востока в сфере туризма. Открытие «Диснейленда», одного из крупнейших и самых известных развлекательных комплексов в мире, должно еще больше повысить туристический потенциал страны и помочь ей войти в число всемирно известных туристических направлений.
Для справки, в настоящее время в мире существует всего шесть «Диснейлендов». Они расположены в штатах Калифорния и Флорида в США, рядом с Токио в Японии, а также в таких городах, как Шанхай, Гонконг и Париж. Новый парк, который будет построен в ОАЭ, станет седьмым «Диснейлендом» и будет иметь большое экономическое и культурное значение для региона.
Реализуя этот проект, компания Disney не только укрепит свои глобальные позиции, но и внесет значительный вклад в развитие семейного туризма в регионе. В результате этого каждый год миллионы туристов будут посещать Абу-Даби, открывая новые возможности для экономики страны.
Новый мегапроект компании Disney станет важным событием, которое создаст основу для превращения ОАЭ в один из крупных туристических центров мирового масштаба в будущем.