Isroil armiyasida 264 nafar o‘zbekistonlik xizmat qilgan
Isroilning G‘azo sektorida olib borgan harbiy amaliyotlari atrofida munozaralar kuchaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
«Al-Jazira» nashrining tahliliy maqolasida Isroil armiyasi safida turli davlatlardan kelgan minglab xorij fuqarolari jangovar harakatlarda qatnashgani haqida ma’lumot berilgan. Nashrga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasi tarkibida ikki fuqarolikka ega bo‘lgan harbiylarning ulushi yuqori.
Ular orasida bir vaqtning o‘zida Isroil va boshqa davlat fuqaroligiga ega shaxslar borligi ta’kidlanadi. Maqolada O‘zbekiston fuqarolarining ham Isroil armiyasi safida qatnashgani qayd etilgan.
«Al-Jazira» ma’lumotiga ko‘ra, bunday shaxslarning soni 264 kishini tashkil etadi. Ular besh xil millat vakillari ekani aytilgan, biroq qaysi millatlarga mansubligi aniq ko‘rsatilmagan.
Ushbu fuqarolarning Isroil fuqaroligiga ham ega ekani qayd etilgan. Xorijlik harbiylar orasida eng katta ulush AQSH fuqarolariga to‘g‘ri keladi.
Ularning soni 12-13 ming atrofida deb baholanmoqda. Fransiya va Rossiya fuqarolari soni ham sezilarli bo‘lib, ular 5-6 mingga yaqin.
Shuningdek, Buyuk Britaniya, Germaniya va Ukraina fuqarolaridan mingdan ortiq shaxslar ishtirok etgani aytiladi. Markaziy Osiyodan kelgan harbiylar orasida 189 nafar qozog‘istonlik, 52 nafar qirg‘izistonlik, 31 nafar turkmanistonlik va 8 nafar tojikistonlik borligi ma’lum qilingan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, xorijlik harbiylarning bir qismi Isroil armiyasida doimiy xizmat qilgan, yana bir qismi esa mojaro kuchayganidan so‘ng kelib, jangovar harakatlarga qo‘shilgan. Maqolada xalqaro gumanitar huquq masalalari ham ko‘tarilgan.
Ayrim inson huquqlari tashkilotlari davlatlarning o‘z fuqarolari ustidan tergov o‘tkazishi zarurligini ta’kidlashgan. Biroq ayrim mamlakatlar bunday jarayonlarni boshlagani haqida ochiq ma’lumot bermagan.
Xulosa qilib aytganda, G‘azo sektoridagi mojaro faqat harbiy harakatlar bilan cheklanmay, diplomatik va huquqiy bahslarni ham keltirib chiqarmoqda. Xorij fuqarolarining ishtiroki esa bu masalani yanada murakkablashtirib, har bir davlatni o‘z fuqarolari uchun javobgarlik mas’uliyatini ko‘rib chiqishga undamoqda.