Dunyodagi eng yirik elektron savdo platformasi bo‘lgan Amazon kompaniyasi so‘nggi 20 yil ichida ilk bor o‘zining korporativ logotipini sezilarli darajada yangiladi. Bu haqda Dezeen dizayn portali xabar bermoqda.
Xalqaro miqyosda faoliyat yurituvchi Koto dizayn studiyasi Amazon'ning ichki jamoasi bilan hamkorlikda kompaniyaning yangi vizual uslubini ishlab chiqdi. Rebrending jarayonida asosiy maqsad – Amazon'ning global miqyosdagi mavqeini mustahkamlash hamda uning 50 dan ziyod subbrendlari orasida bir xillikni ta’minlashdan iborat bo‘lgan.
Eng muhim va diqqatga sazovor o‘zgarishlardan biri – barchaga tanish bo‘lgan mashhur «tabassum»ning yanada yaqqol ko‘rinishi bo‘ldi. Avvalgi dizaynda e’tibor markazidan ko‘proq strelka (ya’ni «A»dan «Z»gacha harflar o‘rtasidagi aloqa) joy olgan edi. Endi esa, vizual urg‘u aynan mijozlarga quvonch va osonlik ulashishni ramzlashtiruvchi «tabassum»ga qaratilgan. Bu yondashuv, dizaynerlarning ta’kidlashicha, kompaniyaning xaridorlarga foyda yetkazish va ularning hayotini soddalashtirish borasidagi missiyasini aks ettiradi.
Bundan tashqari, yangi vizual strategiyaning bir qismi sifatida yangi korporativ shrift – Amazon Logo Sans joriy qilindi. Bu shrift Amazon Smile, Amazon Cash, Amazon Echo hamda Amazon Jobs kabi ko‘plab subbrendlarning vizual birligini ta’minlash maqsadida ishlatiladi. Kindle mahsulotlari bilan bog‘liq bo‘lgan va oldinroq foydalanilayotgan Ember shrifti ham zamonaviy ko‘rinish uchun yangilandi.
Tipografik o‘zgarishlar bilan birgalikda kompaniya brend uslubidagi ranglarning ham yangilanganini ma’lum qildi. Yangi ranglar palitrasi yanada yorqin va zamonaviy ko‘rinishga ega bo‘lib, ikonalar tizimi ham bir xil shaklga keltirilgan. Bu o‘zgarishlar orqali Amazon Prime, Amazon Grocery, virtual yordamchi Alexa va Amazon One Medical kabi subbrendlarga alohida e’tibor qaratildi.
Kompaniya vakillarining ta’kidlashicha, rebrending Amazon'ning kelgusidagi rivojlanish rejalarini aks ettirish bilan birga, iste’molchilar orasida tanilgan vizuallikni ham saqlab qoladi. Ushbu yangilanish kompaniyaning tez orada taqdim etishi kutilgan yangi xizmatlar va innovatsion mahsulotlari oldidan amalga oshirilmoqda.
Zamin.uz tahririyati Amazon'ning ushbu muhim o‘zgarishi uning kelgusi rejalari uchun qanday ta’sir qilishi mumkinligini diqqat bilan kuzatib boradi va bu boradagi yangiliklarni o‘z o‘quvchilariga yetkazib turadi.
BAA da xavfli videolar tarqatish uchun jiddiy jazolar belgilandi
Birlashgan Arab Amirliklarida sayyohlar uchun yangi va qat'iy qoidalar kuchga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. The Guardian nashrining xabariga ko'ra, mamlakat hududida raketa
Dunyo Bugun, 17:25
Britaniyalik faol Isroil G'arb imperializmini ochib berdi dedi
Britaniyalik mashhur jamoat faoli so'nggi chiqishlarida bugungi kunning jiddiy geosiyosiy vaziyatiga to'xtalib, G'arb mamlakatlarining tashqi siyosatiga chuqur tanqidiy e'tibor
Dunyo Bugun, 16:58
Pentagon Yaqin Sharqqa qo'shimcha jangovar kemalar va piyodalar yubormoqda
Amerika Qo'shma Shtatlari Yaqin Sharq mintaqasidagi harbiy mavqeini yanada mustahkamlashga qaratilgan yangi choralar ko'rmokda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqida tanlangan The Wall
Dunyo Bugun, 16:29
Turkiya aholisi kutilganidan ham tez sur'atlarda qarishmoqda
Turkiya Respublikasida yuz berayotgan demografik o'zgarishlar so'nggi paytlarda jiddiy e'tibor markaziga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Milliy statistika boshqarmasining
Shanba kuni Bag‘doddagi Amerika Qo‘shma Shtatlari elchixonasiga raketa kelib tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Natijada, Yashil zona deb ataladigan qattiq qo‘riqlanadigan hududda tutun

Amazon впервые за 20 лет обновил свой логотип: Что изменилось в новом дизайне?
Крупнейшая в мире платформа электронной торговли Amazon впервые за последние 20 лет значительно обновила свой корпоративный логотип. Об этом сообщает дизайн-портал Dezeen.
Международная дизайн-студия Koto в сотрудничестве с внутренней командой Amazon разработала новый визуальный стиль компании. Основной целью процесса ребрендинга было укрепление глобальной позиции Amazon и обеспечение единства среди более чем 50 суббрендов.
Одним из самых важных и заметных изменений стало более яркое представление известной «улыбки». В предыдущем дизайне акцент был сделан больше на стрелку (то есть связь между буквами от «A» до «Z»). Теперь же визуальный акцент сосредоточен на «улыбке», символизирующей радость и легкость для клиентов. Этот подход, по словам дизайнеров, отражает миссию компании по предоставлению пользы покупателям и упрощению их жизни.
Кроме того, в рамках новой визуальной стратегии был введен новый корпоративный шрифт – Amazon Logo Sans. Этот шрифт будет использоваться для обеспечения визуального единства множества суббрендов, таких как Amazon Smile, Amazon Cash, Amazon Echo и Amazon Jobs. Шрифт Ember, ранее использовавшийся в продуктах Kindle, также был обновлен для современного вида.
Вместе с типографическими изменениями компания сообщила о обновлении цветовой палитры в своем брендовом стиле. Новая палитра цветов стала более яркой и современной, а система иконок также была унифицирована. Эти изменения акцентируют внимание на таких суббрендах, как Amazon Prime, Amazon Grocery, виртуальный помощник Alexa и Amazon One Medical.
Представители компании отметили, что ребрендинг отражает планы Amazon по будущему развитию и одновременно сохраняет узнаваемую визуальность среди потребителей. Это обновление осуществляется перед запуском новых услуг и инновационных продуктов, которые компания планирует представить в ближайшее время.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за тем, как это важное изменение Amazon может повлиять на ее будущие планы, и будет информировать своих читателей о новостях в этой области.
Иран требует от США компенсацию за мир
Высокопоставленный офицер Корпуса стражей Исламской революции Ирана Мохсен Ризои четко изложил основные требования Тегерана по прекращению нарастающих в регионе военных столкновений. Об этом
Остров Харк считается нефтяным сердцем экономики Ирана
Несмотря на то, что остров Харк представляет собой небольшой участок суши в водах Персидского залива, он имеет решающее значение для государства Иран. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот остров является
Мир Сегодня, 17:43
В Объединенных Арабских Эмиратах вступили в силу новые и строгие правила для туристов. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно сообщению издания The Guardian, лица, которые снимают видеозаписи о
Известный британский общественный деятель в своих последних выступлениях остановился на серьезной геополитической ситуации современности и уделил глубокое критическое внимание внешней политике
Мир Сегодня, 16:58
Пентагон направляет дополнительные боевые корабли и пехоту на Ближний Восток
Соединенные Штаты Америки принимают новые меры, направленные на дальнейшее укрепление своего военного присутствия на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz. Сообщение об этом распространило
Мир Сегодня, 16:29
Хакерская группа «Hanzala», действующая в интересах защиты Ирана, выдвинула серьезные и публичные угрозы израильскому аналитику Рацу Зимму. Об этом сообщает Zamin.uz. Группа заявила, что взяла Зимма