AQSH Ukrainadagi mojaroni hal etish uchun Yevropa tinchlikparvar kuchlarini joylashtirmoqchi
Amerika Qo‘shma Shtatlari Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni bartaraf etish va vaziyatni barqarorlashtirish maqsadida Dnipro daryosining g‘arbiy sohilida Yevropa davlatlarining tinchlikparvar kuchlarini joylashtirish masalasini muhokama qilmoqda. Bu haqda 13 may kuni AQSH prezidentining Ukraina bo‘yicha maxsus vakili Kit Kellog Fox News telekanaliga bergan intervyusida xabar berdi.
Kellogning aytishicha, tinchlikparvar missiyada ishtirok etish uchun Buyuk Britaniya, Fransiya, Germaniya va Polsha kabi Yevropaning yetakchi mamlakatlaridan harbiy xizmatchilar jalb qilinishi rejalashtirilmoqda.
"Biz bu yerda chidamlilik kuchlari (resilience force) haqida gap ketmoqda. Umuman olganda bu E3 deb ataladi, lekin Britaniya, Fransiya va Germaniya bilan birga Polsha ham ishtirok etgani bois bu kuchlarni aslida E4 deb hisoblash mumkin. Ular Dnipro daryosining g‘arbiy qismini nazoratga oladi, bu esa harbiy harakatlarning aloqa zonasidan tashqariga chiqishini ta’minlaydi", – dedi Kit Kellog o‘z intervyusida.
AQSH maxsus vakili birinchi navbatda mojaro taraflari o‘rtasida to‘liq sulhga erishish zarurligini urg‘ulab, bu bosqichdan so‘ng tomonlar boshqa muhim masalalar – alohida hududlar maqomi, Zaporijjya atom elektr stansiyasining xavfsizligi, ukrainalik bolalarning o‘z yurtlariga qaytishi va Ukrainaning NATO a’zoligi masalasini muhokama qilishlari lozimligini ta’kidladi.
Shu kuni Reuters axborot agentligi uchta ishonchli manbaga tayangan holda, AQSH prezidenti Donald Tramp Kit Kellog hamda boshqa maxsus vakil Stiv Uitkoffni Rossiya va Ukraina o‘rtasida 15 may kuni Istanbulda bo‘lib o‘tadigan muzokaralarga kuzatuvchi sifatida yuborishini ma’lum qildi. CNN esa ushbu ma’lumotga aniqlik kiritib, ikki maxsus vakilning asosan kuzatuvchi rolini bajarishini ta’kidladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Yevropa tinchlikparvar kuchlarining Ukrainadagi vaziyatga aralashuvi, mojaro tomonlari o‘rtasidagi ishonchni tiklash va mintaqadagi tinchlikni ta’minlashda muhim qadam bo‘lishi mumkin.

США хотят разместить миротворческие силы Европы для разрешения конфликта в Украине
Соединенные Штаты Америки обсуждают вопрос размещения миротворческих сил европейских стран на западном берегу реки Днепр с целью разрешения конфликта между Россией и Украиной и стабилизации ситуации. Об этом 13 мая сообщил специальный представитель президента США по Украине Кит Келлог в интервью телеканалу Fox News.
По словам Келлогa, планируется привлечь военнослужащих из ведущих европейских стран, таких как Великобритания, Франция, Германия и Польша, для участия в миротворческой миссии.
"Мы говорим о силах устойчивости (resilience force). В целом это называется E3, но поскольку Польша участвует вместе с Великобританией, Францией и Германией, эти силы на самом деле можно считать E4. Они будут контролировать западную часть реки Днепр, что обеспечит выход военных действий за пределы зоны конфликта", – сказал Кит Келлог в своем интервью.
Специальный представитель США прежде всего подчеркнул необходимость достижения полного мира между сторонами конфликта, добавив, что после этого стороны должны обсудить другие важные вопросы – статус отдельных территорий, безопасность Запорожской атомной электростанции, возвращение украинских детей на родину и вопрос членства Украины в НАТО.
В тот же день информационное агентство Reuters, ссылаясь на три надежных источника, сообщило, что президент США Дональд Трамп отправит Кита Келлога и другого специального представителя Стива Уиткоффа в качестве наблюдателей на переговоры, которые состоятся 15 мая в Стамбуле между Россией и Украиной. CNN уточнила эту информацию, отметив, что оба специальных представителя в основном будут выполнять роль наблюдателей.
Эксперты отмечают, что вмешательство европейских миротворческих сил в ситуацию в Украине может стать важным шагом к восстановлению доверия между сторонами конфликта и обеспечению мира в регионе.