Xitoyning oliy qonunchilik organi bo‘lgan Xalq Vakillari Kongressi o‘tgan haftada etnik birlik va taraqqiyotni mustahkamlashga qaratilgan yangi qonunni tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat mamlakat tarkibida yashovchi barcha xalqlar orasidagi umumiy vatanparvarlik tuyg‘usini kuchaytirishni asosiy vazifa deb belgilagan. Qonunda jamoat tashkilotlari, tijorat korxonalari va harbiy qismga ham millatlar birligini ta’minlash uchun aniq mas’uliyat yuklatilgan.
Yangi qoidalar shartnomasi muvofiq jamoat joylarida rasmiy til sifatida mandarin xitoy tiliga ustuvorlik berish belgilangan. Bu holat inson huquqlari himoyachilarida jiddiy xavotir uyg‘otdi, chunki Xitoyda 55 ta turli etnik guruhlar yashaydi va ularning ko‘pchiligi o‘z ona tillari hamda an’analarini saqlab qolishga intilmoqda.
Hozirda Tibet va Ichki Mo‘g‘uliston kabi hududlarda maktab ta’limida xitoy tilidan foydalanish allaqachon majburiy ravishda joriy etilgan. Xalqaro huquqshunoslar va tashkilotlar yangi qonun musulmon uyg‘ur xalqiga qarshi bosimni yanada kuchaytirishi mumkinligini ta’kidlayaptilar.
Boshqalar Pekin hukumatini bolalarning o‘z tarixi va madaniyati bilan bo‘lgan aloqasini susaytirishda ayblashmoqda. Qonunning ta’sir doirasi Xitoy chegaralaridan ham tashqariga cho‘zilgan bo‘lib, u xorijdagi xitoyliklar jamoalari bilan aloqani mustahkamlashni talab qiladi.
Bundan tashqari, mamlakatning milliy birligiga putur yetkazadigan yoki alohida davlat tuzishni targ‘ib qiluvchi chet el fuqarolari ham qonuniy javobgarlikka tortilishi mumkin. Ushbu qonun yillik ikki sessiyaning oxirgi kunida qabul qilindi va bu Xitoy siyosatining kelajakdagi yo‘nalishlarini belgilovchi muhim qadam hisoblanadi.
Joriy yil besh yillik yangi rivojlanish rejasining boshlanishi bilan ham to‘g‘ri kelmoqda. Bu rejada 2026 dan 230 yillarga qadar bo‘lgan davr uchun iqtisodiy va siyosiy yo‘l xaritasi belgilangan.
Bosh vazir Li Qiang joriy yil uchun yalpi ichki mahsulotning o‘sish ko‘rsatkichini 4,5 dan 5 foizgacha bo‘lgan oralig‘da belgiladi. Bu ko‘rsatkich o‘ttiz yillik tarix davomida eng past daraja sifatida qayd etilmoqda.
Kuzatuvchilar buni Xitoyning o‘sish sur’atlari sekinlashayotganini va mamlakat jahon iqtisodiyotidagi o‘rnini qayta ko‘rib chiqishini anglatadi deyishadi. Sun’iy intellekt yangi rejaning asosiy ustuniga aylantirilgan bo‘lib, hukumat uni AQSh bilan raqobatda milliy rivojlanish vositasi deb biladi.
Hukumat iqtisodiyotni ichki iste’molga asoslangan o‘sish yo‘nalishiga o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Tashqi siyosat sohasida esa Pekin Yevropa Ittifoqi va Qo‘shma Shtatlar bilan munosabatlarni yaxshilashga harakat qilmoqda, biroq Tayvan masalasida Yaponiya bilan kelishmovchiliklar kuchayib borishi kuzatilmoqda.

Закон о национальном единстве в Китае вызвал обеспокоенность у правозащитников
Высший законодательный орган Китая, Всекитайское собрание народных представителей, на прошлой неделе утвердил новый закон, направленный на укрепление этнического единства и развития. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ определяет основной задачей усиление чувства общей патриотичности среди всех народов, проживающих в стране. Закон возлагает конкретную ответственность за обеспечение национального единства на общественные организации, коммерческие предприятия и воинские части.
Согласно новому своду правил, в общественных местах приоритет отдается мандаринскому китайскому языку как официальному. Это вызвало серьезную обеспокоенность у защитников прав человека, поскольку в Китае проживает 55 различных этнических групп, многие из которых стремятся сохранить свои родные языки и традиции.
В настоящее время в таких регионах, как Тибет и Внутренняя Монголия, использование китайского языка в школьном образовании уже введено в обязательном порядке. Международные юристы и организации подчеркивают, что новый закон может усилить давление на мусульманский уйгурский народ.
Другие обвиняют правительство Пекина в ослаблении связи детей с их историей и культурой. Область действия закона распространяется и за пределы Китая, требуя укрепления связей с китайскими общинами за рубежом.
Кроме того, иностранные граждане, наносящие ущерб национальному единству страны или пропагандирующие создание отдельного государства, могут быть привлечены к юридической ответственности. Закон был принят в последний день ежегодных двух сессий и считается важным шагом, определяющим будущие направления политики Китая.
Это совпало с началом нового пятилетнего плана развития на текущий год. В плане намечена экономическая и политическая дорожная карта на период с 2026 по 2030 годы.
Премьер-министр Ли Цянь установил показатель роста валового внутреннего продукта на этот год в диапазоне от 4,5 до 5 процентов. Этот показатель отмечается как самый низкий за тридцатилетнюю историю.
Наблюдатели считают, что это означает замедление темпов роста Китая и переосмысление роли страны в мировой экономике. Искусственный интеллект стал основным приоритетом нового плана, и правительство рассматривает его как средство национального развития в конкуренции с США.
Правительство планирует перейти к модели экономического роста, основанной на внутреннем потреблении. В области внешней политики Пекин стремится улучшить отношения с Европейским союзом и Соединенными Штатами, однако наблюдается усиление разногласий с Японией по вопросу Тайваня.