Norvegiya dunyoning eng boy davlatlari reytingida yetakchi bo'ladi
Xalqaro tahliliy markazlar tomonidan e’lon qilingan yangi hisobotga ko‘ra, 2026-yilga borib dunyoning eng boy davlatlari ro‘yxatida jiddiy o‘zgarishlar yuz berishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tkazilgan tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, Norvegiya iqtisodiy barqarorlik va aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadlar miqdori bo‘yicha jahon yetakchisiga aylanadi. Bunday yuqori ko‘rsatkich mamlakatning energiya resurslarini oqilona boshqarishi hamda ijtimoiy jamg‘armalarni samarali taqsimlash borasidagi uzoqni ko‘zlagan siyosati bilan izohlanmoqda.
Mazkur reytingning eng kutilmagan natijalaridan biri Germaniyaning kuchli o‘ntalikni tark etgani bo‘ldi. Ko‘p yillar davomida Yevropaning eng yirik iqtisodiyoti hisoblangan ushbu mamlakat so‘nggi vaqtlarda yuzaga kelgan energiya inqirozi va sanoat ishlab chiqarishidagi sezilarli pasayish tufayli o‘z mavqeini boy bergan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, endilikda an’anaviy iqtisodiy gigantlar o‘rnini texnologik yangiliklarga tayanadigan va tabiiy resurslarga boy bo‘lgan nisbatan kichikroq davlatlar egallab bormoqda. Yangi xalqaro reyting dunyo mamlakatlarining boyligi va iqtisodiy qudrati haqidagi tasavvurlarni tubdan o‘zgartirib yubordi.
Tadqiqot davomida nafaqat yalpi ichki mahsulot hajmi, balki aholining turmush darajasi, ijtimoiy himoya tizimi va moliyaviy xavfsizligi ham asosiy mezon sifatida olingan. 2026-yil uchun berilgan ushbu prognozlar global iqtisodiy xaritada mutlaqo yangi markazlar shakllanayotganidan va dunyo iqtisodiyoti yangi davrga qadam qo‘yayotganidan dalolat beradi.
Iqtisodiy tahlilchilarning fikricha, kelajakda faqatgina xomashyo eksportiga tayanib qolmasdan, inson kapitaliga sarmoya kiritgan va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirgan davlatlar g‘olib bo‘ladi. Norvegiya misolida ko‘rish mumkinki, davlat mablag‘larining kelajak avlodlar uchun jamg‘arib borilishi va ularning turli sohalarga diversifikatsiya qilinishi inqirozli vaziyatlarda ham barqarorlikni ta’minlaydi.
Germaniya kabi yirik davlatlar esa o‘z sanoat tuzilmasini zamon talablariga mos ravishda isloh qilmasa, yetakchilik poygasida ortda qolib ketishi mumkin.

Норвегия станет лидером в рейтинге самых богатых стран мира
Согласно новому отчету, опубликованному международными аналитическими центрами, к 2026 году ожидаются серьезные изменения в списке самых богатых стран мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты исследования показывают, что Норвегия станет мировым лидером по уровню экономической стабильности и доходу на душу населения. Столь высокие показатели объясняются рациональным управлением энергетическими ресурсами страны и дальновидной политикой эффективного распределения социальных фондов.
Одним из самых неожиданных результатов рейтинга стал выход Германии из первой десятки. Эта страна, на протяжении многих лет считавшаяся крупнейшей экономикой Европы, утратила свои позиции из-за недавнего энергетического кризиса и значительного спада промышленного производства.
Эксперты отмечают, что на смену традиционным экономическим гигантам приходят относительно небольшие государства, опирающиеся на технологические инновации и богатые природными ресурсами. Новый международный рейтинг в корне изменил представления о богатстве и экономической мощи стран мира.
В ходе исследования в качестве основных критериев учитывался не только объем ВВП, но и уровень жизни населения, система социальной защиты и финансовая безопасность. Данные прогнозы на 2026 год свидетельствуют о формировании совершенно новых центров на глобальной экономической карте и вступлении мировой экономики в новую эру.
По мнению экономических аналитиков, в будущем победят те государства, которые не только полагаются на экспорт сырья, но и инвестируют в человеческий капитал и развивают цифровую экономику. На примере Норвегии видно, что накопление государственных средств для будущих поколений и их диверсификация в различные отрасли обеспечивают стабильность даже в кризисных ситуациях.
Крупные же страны, такие как Германия, могут отстать в гонке за лидерство, если не реформируют свою промышленную структуру в соответствии с требованиями времени.