Yaqin Sharqdagi ziddiyat fonida Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu juda muhim bayonot bilan chiqdi. 15 iyun kuni Fox News telekanaliga bergan intervyusida u Erondagi hokimiyat o‘zgarishi ehtimoli haqida gapirdi va bunday jarayon Isroil armiyasining zarbalari tufayli ro‘y berishi mumkinligini ta’kidladi.
— Eron rejimi juda zaiflashgan. Bunday zaiflashgan sharoitda hokimiyatda o‘zgarish bo‘lishi tabiiy. Isroilning hujumlari nafaqat mamlakatimizni, balki butun insoniyatni himoya qilishga qaratilgan, — dedi Netanyahu intervyuda.
Yadroviy tahdid va raketalar – asosiy nishon
Isroil rahbarining ta’kidlashicha, amalga oshirilayotgan harbiy operatsiya Erondan kelayotgan ikki yirik xavf – yadroviy qurol va ballistik raketalarni yo‘q qilishga qaratilgan. Unga ko‘ra, bu qurollar dunyodagi eng xavfli rejimni yanada qudratliroq qilishi mumkin va buga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi.
— Biz yadroviy qurol dunyoda eng xavfli rejim qo‘liga tushmasligi uchun bor kuchimiz bilan kurashamiz. Eron yadro dasturida allaqachon orqaga chekindi. Bu esa hujumlarimizning samarasi, — dedi u.
Isroil samolyotlari Tehron osmonida hukmronlik qilmoqda
Netanyahuning bayonotiga ko‘ra, Isroil harbiylari Eron poytaxtiga "to‘g‘ridan to‘g‘ri yo‘l" ochgan va endi ular belgilangan nishonlarga aniq zarbalar berish imkoniyatiga ega. Isroil armiyasi 14 iyundan buyon Tehron va g‘arbiy Eron osmoni ustidan to‘liq nazorat o‘rnatganini e’lon qildi.
AQSH bilan muvofiqlashgan harakat va Trampning munosabati
Shuningdek, Netanyahu operatsiyalar AQSH prezidenti Donald Tramp bilan to‘liq muvofiqlashgan holda amalga oshirilayotganini bildirdi. Bu orqali Isroil va Amerika o‘rtasidagi strategik hamkorlik yanada mustahkamlanayotgani ko‘zga tashlanadi.
Ayni paytda, Donald Tramp ham Fox News'ga bergan intervyusida Eronga berilayotgan zarbalar haqida oldindan ma’lumotga ega bo‘lganini tan oldi. Biroq, u Amerika bu hujumlarda bevosita ishtirok etmaganini va, aksincha, tinchlik muzokaralari uchun umid saqlayotganini aytdi.
— Agar Eron javob zarbasi bersa, biz o‘zimizni va Isroilni himoya qilamiz. Ammo biz, shu bilan birga, muzokara stoliga qaytishga va tinchlik yo‘lini tanlashga umid bildiramiz. Eron hech narsasi qolmasligidan avval kelishuvga kelish kerak, — dedi AQSH prezidenti.
Isroil va Eron o‘rtasidagi mojaro faqat harbiy kurash emas, balki geosiyosiy fishanglar urishiga aylanmoqda. Netanyahuning “rejim zaif” degan gapi Eron ichidagi siyosiy o‘zgarishlar ehtimoli ortib borayotganini ham ko‘rsatib turibdi. AQSH esa o‘zi qatnashmagani aytilgan hujumlarga qaramay, mintaqadagi ta’sirini saqlab qolish va muzokaralar uchun maydon ochiq qoldiradi.

Нетаньяху: “Вероятность смены власти в Тегеране высока, режим Ирана ослаблен”
На фоне конфликтов на Ближнем Востоке премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сделал очень важное заявление. 15 июня в интервью телеканалу Fox News он говорил о вероятности изменения власти в Иране и отметил, что такой процесс может произойти из-за ударов израильской армии.
— Режим Ирана очень ослаблен. В таких ослабленных условиях естественно, что произойдут изменения власти. Удары Израиля направлены не только на защиту нашей страны, но и всего человечества, — сказал Нетаньяху в интервью.
Ядерная угроза и ракеты – основные цели
По словам израильского лидера, проводимая военная операция направлена на уничтожение двух крупных угроз, исходящих из Ирана – ядерного оружия и баллистических ракет. По его словам, эти оружия могут сделать самый опасный режим в мире еще более мощным, и этому нельзя позволить.
— Мы будем бороться изо всех сил, чтобы ядерное оружие не попало в руки самого опасного режима в мире. Иран уже отступил в своей ядерной программе. Это результат наших атак, — сказал он.
Израильские самолеты господствуют в небе Тегерана
Согласно заявлению Нетаньяху, израильские военные открыли «прямой путь» к столице Ирана и теперь имеют возможность наносить точные удары по установленным целям. Израильская армия объявила, что с 14 июня полностью контролирует небо над Тегераном и западным Ираном.
Согласованные действия с США и отношение Трампа
Кроме того, Нетаньяху сообщил, что операции проводятся в полном согласовании с президентом США Дональдом Трампом. Это подчеркивает укрепление стратегического партнерства между Израилем и Америкой.
В то же время Дональд Трамп также признал в интервью Fox News, что был заранее информирован о ударах по Ирану. Однако он отметил, что Америка не принимала непосредственного участия в этих атаках и, наоборот, надеется на мирные переговоры.
— Если Иран нанесет ответный удар, мы защитим себя и Израиль. Но мы также надеемся вернуться к столу переговоров и выбрать путь мира. Иран должен прийти к соглашению, прежде чем у него не останется ничего, — сказал президент США.
Конфликт между Израилем и Ираном становится не только военной борьбой, но и столкновением геополитических интересов. Слова Нетаньяху о том, что «режим слаб», также указывают на растущую вероятность политических изменений внутри Ирана. США, несмотря на то, что они заявляют о непричастности к атакам, сохранят свое влияние в регионе и оставят открытым пространство для переговоров.