Biroq, shunday mahsulotlar borki, ular nonushta uchun foydali bo‘lib ko‘rinsa-da, aslida kun davomida insondan energiyani olib qo‘yadi. Bu haqda ovqatlanish bo‘yicha ekspert Eshli Tosh ma’lum qildi.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, nonushta uchun mahsulot tanlashda juda ehtiyotkor bo‘lish lozim. Uning so‘zlarini Britaniyaning Daily Express nashri keltirgan.
Ko‘p odamlar ertalab ko‘p yog‘, shakar va rafinatsiya qilingan uglevodlar miqdori yuqori bo‘lgan mahsulotlarni iste’mol qilishga odatlangan. Bu esa katta xato, deydi ekspert.
Bunday ovqatlanish natijasida qonda shakar miqdori kun davomida keskin o‘zgarib turadi, bu esa asabiylik, charchoq va diqqatni jamlashda qiyinchiliklarga olib keladi.
Eshli Toshning aytishicha, bu kabi zararli mahsulotlar qatoriga donli yormalar va oq undan tayyorlangan tostlar kiradi. Shu bilan birga, mutaxassis pishiriqlar (bulochkalar) nonushta uchun to‘g‘ri kelishi mumkinligini ta’kidladi, biroq ularga kletchatka va oqsil qo‘shish shart.

Названы самые плохие продукты для завтрака – они забирают энергию на протяжении всего дня
Завтрак считается самым важным приемом пищи в течение дня. Поскольку качество пищи, потребляемой утром, определяет, как пройдет весь день человека, в частности, насколько он будет чувствовать себя бодрым.
Однако есть такие продукты, которые, хотя и кажутся полезными для завтрака, на самом деле забирают у человека энергию в течение дня. Об этом сообщила эксперт по питанию Эшли Тош.
По словам специалиста, при выборе продуктов для завтрака нужно быть очень осторожным. Ее слова приводит британское издание Daily Express.
Многие люди привыкли употреблять утром продукты с высоким содержанием жиров, сахара и рафинированных углеводов. Это большая ошибка, говорит эксперт.
В результате такого питания уровень сахара в крови резко колеблется в течение дня, что приводит к нервозности, усталости и трудностям с концентрацией.
По словам Эшли Тош, к таким вредным продуктам относятся зерновые хлопья и тосты из белой муки. При этом специалист отметила, что выпечка (булочки) может подойти для завтрака, но к ним обязательно нужно добавлять клетчатку и белок.