Ko‘pchilikning sevimli ichimligi bo‘lgan gazlangan shirin suvlar organizm uchun sezilarli xavf tug‘dirishi mumkin. Bu haqda rossiyalik mashhur diyetolog Yelena Solomatina ma’lum qildi, deb yozmoqda «Moskva 24» nashri.
Uning ta’kidlashicha, shirin gazlangan ichimliklarning tarkibida kalsiyni organizmdan chiqarib yuboruvchi ortofosfor kislotasi bor. Bu esa suyaklarning mo‘rtlashishiga olib keladi. Ayniqsa, keksa yoshli insonlar va o‘sib kelayotgan bolalar uchun ushbu holat jiddiy xavf hisoblanadi.
Shuningdek, mutaxassis gazlangan suv tarkibidagi ko‘p miqdordagi shakar asab tizimiga ham salbiy ta’sir qilishi mumkinligini aytgan. Bunday hollarda odamda giperglikemiya – asabiylik, tez charchoq va xavotir hislari paydo bo‘ladi. Natijada miya yanada ko‘proq miqdorda shakar talab qilishni boshlaydi.
«Organizm shakar bilan ta’minlangan energiyani to‘liq ishlata olmas ekan, bu energiya yog‘ga aylanib ketadi. Hujayralar ortiqcha shakarni qabul qilishdan bosh torta boshlaydi va natijada qonda shakar miqdori ortib ketadi. Bu esa qon tomirlarining ichki devoriga zarar yetkazadi, zararlangan joylarda esa zararli xolesterin to‘planib, ateroskleroz va tromblar paydo bo‘lishiga sabab bo‘ladi», — deydi Solomatina.
Uning qayd etishicha, gazlangan ichimliklarning muntazam iste’moli ichak mikroflorasi – mikrobiomaga salbiy ta’sir ko‘rsatadi, organizmning tabiiy himoya tizimini zaiflashtiradi va immunitetni pasaytiradi.

В чем опасность газированных сладких напитков? Важные рекомендации от специалиста!
Газированные сладкие воды, которые являются любимым напитком многих, могут представлять значительную опасность для организма. Об этом сообщила российский известный диетолог Елена Соломатина, как пишет издание «Москва 24».
Она отметила, что в составе сладких газированных напитков содержится ортофосфорная кислота, которая выводит кальций из организма. Это приводит к хрупкости костей. Особенно эта ситуация представляет серьезную опасность для пожилых людей и растущих детей.
Кроме того, специалист сказала, что большое количество сахара в газированной воде может негативно влиять на нервную систему. В таких случаях у человека возникает гипергликемия – нервозность, быстрая утомляемость и чувство тревоги. В результате мозг начинает требовать еще больше сахара.
«Если организм не может полностью использовать энергию, обеспечиваемую сахаром, эта энергия превращается в жир. Клетки начинают отказываться принимать избыточный сахар, и в результате уровень сахара в крови повышается. Это наносит вред внутренней стенке сосудов, и в поврежденных местах накапливается вредный холестерин, что приводит к атеросклерозу и тромбам», — говорит Соломатина.
Она отметила, что регулярное потребление газированных напитков негативно влияет на кишечную микрофлору – микробиом, ослабляет естественную защитную систему организма и снижает иммунитет.
Специалист рекомендует заменять газированные сладкие напитки чистой питьевой водой, чтобы избежать таких рисков для здоровья. Особенно важно уделять внимание воде в ежедневном рационе детей и пожилых людей.