Qandli diabetni endi qon tahlilisiz ham aniqlash mumkin
Qandli diabet xavfini erta aniqlash endi qon tahlillarisiz ham imkonli bo‘ldi. Yaponiyalik olimlar yangi texnologiya ishlab chiqib, diabet xavfini yuzaga chiqaruvchi asosiy ko‘rsatkich — qondagi qand darajasini noinvaziv (tanada jarohat qoldirmaydigan) usul bilan baholashga erishdi. Ushbu yangilik Tokio universiteti tadqiqotchilari tomonidan amalga oshirildi va Communications Medicine ilmiy jurnalida e’lon qilindi.
Bu yangi usulning asosiy xususiyati — qondagi qand miqdorini uzluksiz kuzatib boruvchi glyukoza monitorlari (CGM) ma’lumotlarini tahlil qilishdan iborat. Ushbu qurilmalar tanamizga taqiladi va real vaqt rejimida ma’lumot beradi.
Qandli diabet ko‘p hollarda sezilmasdan rivojlanib, jiddiy muammolarga olib keladi. An’anaviy qon tahlillari esa har doim ham bu kasallikni dastlabki bosqichlarda aniqlay olmaydi.
Olimlar 64 nafar ko‘ngilli shaxsning ma’lumotlarini o‘rganib chiqib, AC_Var deb atalgan yangi ko‘rsatkichga alohida e’tibor qaratdi. Ularning fikricha, AC_Var ko‘rsatkichi 2-tur qandli diabetning dastlabki belgilarini aniqlashda standart tekshiruvlardan ham samaraliroq natija bergan. Bu usul, shuningdek, yurak kasalliklari kabi boshqa asoratlarning rivojlanish xavfini ham ertaroq ko‘rsatib beradi.
Tokio universiteti professori Sinya Kurodaning aytishicha, yangi ishlanma diabetning belgilarini kasallik tashxisi rasman qo‘yilishidan ancha avval aniqlashga yordam beradi va bu bilan profilaktik choralarni o‘z vaqtida ko‘rish imkoni paydo bo‘ladi.
Tadqiqotchilar bu usuldan foydalanishni yanada qulaylashtirish maqsadida veb-ilova yaratishdi. Bu ilova yordamida bemor va shifokorlar mustaqil ravishda xavfni baholab, o‘z vaqtida zarur chora-tadbirlarni amalga oshirishlari mumkin bo‘ladi.

Сахарный диабет теперь можно определить и без анализа крови
Раннее выявление риска диабета теперь стало возможным без анализов крови. Японские ученые разработали новую технологию, которая позволяет оценивать основной показатель, вызывающий риск диабета — уровень сахара в крови — неинвазивным (не оставляющим повреждений на теле) способом. Это новшество было реализовано исследователями Токийского университета и опубликовано в научном журнале Communications Medicine.
Основная особенность этого нового метода заключается в анализе данных глюкозных мониторов (CGM), которые непрерывно отслеживают уровень сахара в крови. Эти устройства устанавливаются на наше тело и предоставляют данные в реальном времени.
Диабет часто развивается незаметно и приводит к серьезным проблемам. Традиционные анализы крови не всегда могут выявить это заболевание на ранних стадиях.
Ученые изучили данные 64 добровольцев и уделили особое внимание новому показателю, названному AC_Var. По их мнению, показатель AC_Var дал более эффективные результаты в выявлении ранних признаков диабета 2 типа по сравнению со стандартными проверками. Этот метод также позволяет раньше выявлять риск развития других осложнений, таких как сердечные заболевания.
Профессор Токийского университета Синья Курода заявил, что новая разработка поможет выявлять признаки диабета задолго до официальной диагностики заболевания, что позволит своевременно принимать профилактические меры.
Исследователи создали веб-приложение, чтобы упростить использование этого метода. С помощью этого приложения пациенты и врачи смогут самостоятельно оценивать риск и своевременно предпринимать необходимые меры.