Samarqandda "Dari-Zanjir" majmuasi 415 million so‘m evaziga restavratsiya qilinmoqda
Samarqandning eski shahar qismida, Registon maydoni yaqinida joylashgan “Dari-Zanjir” majmuasi nomini "zanjirlangan eshik" deb tarjima qilish mumkin. Bu yerda Amir Temur va temuriylar sulolasiga mansub shaxslar, shuningdek, ruhoniyat vakillari va ularning oila aʼzolari yashagan.
Ajdodlarimiz o‘z ahli ayollarini nomahramlar nazaridan pana qilish maqsadida hujra eshiklarini zanjirlab qo‘ygan, natijada bu yerda begonalarning kirishi qatʼiy man etilgan. Shu sababli ham bu hudud “Dari-Zanjir” nomi bilan mashhur bo‘lgan.
Restavratsiya ishlari va sarflangan mablag‘
Majmuaning umumiy maydoni 70,13 kvadrat metrni tashkil etadi. 2024 yilda u to‘liq davlat muhofazasiga olingan va restavratsiya ishlari boshlangan. “Dari-Zanjir” yodgorligining ustini yopish va tashqi qismini tiklash ishlari uchun 415 million so‘m mablag‘ sarflangan.
Hozirda obyektning ichki qismida restavratsiya va konservatsiya ishlari davom etmoqda. Tez orada majmua sayyohlar uchun qayta ochilishi kutilmoqda.
Madaniy merosni saqlash bo‘yicha dasturlar
2024 yil davomida Madaniy meros agentligi Samarqand viloyati boshqarmasi tomonidan 20 ta madaniy meros obyektida taʼmirlash va tiklash ishlari olib borildi. Hozirga qadar 5 ta obyektda restavratsiya ishlari to‘liq yakunlanib, foydalanishga topshirildi.
“Dari-Zanjir” majmuasi 2019 yil 4 oktyabrda Vazirlar Mahkamasining "Moddiy madaniy merosning ko‘chmas mulk obyektlari milliy ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida"gi qarori asosida Madaniy meros milliy ro‘yxatiga kiritilgan va davlat muhofazasiga olingan.
“Dari-Zanjir” majmuasining restavratsiya qilinishi nafaqat tarixiy merosni asrash, balki Samarqandning sayyohlik salohiyatini oshirish uchun ham muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu yodgorlik qayta tiklangach, mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun yana bir diqqatga sazovor joyga aylanadi.

В Самарканде комплекс "Дари-Занджир" реставрируется за 415 миллионов сумов
В городе Самарканд восстанавливается исторически значимый комплекс “Дари-Занджир”. Об этом сообщило агентство культурного наследия.
Информация о историческом комплексе
Комплекс “Дари-Занджир”, расположенный в старой части Самарканда, недалеко от площади Регистан, можно перевести как "запертая дверь". Здесь жили лица, принадлежащие к Амиру Темуру и династии темуридов, а также представители духовенства и их члены семьи.
Наши предки, чтобы скрыть своих женщин от посторонних взглядов, запирали двери своих комнат на цепь, в результате чего вход посторонних был строго запрещен. Поэтому эта территория стала известна под названием “Дари-Занджир”.
Работы по реставрации и затраченные средства
Общая площадь комплекса составляет 70,13 квадратных метров. В 2024 году он был полностью взят под государственную охрану, и начались работы по реставрации. На работы по крыше и восстановлению внешней части памятника “Дари-Занджир” было затрачено 415 миллионов сумов.
В настоящее время продолжаются работы по реставрации и консервации внутренней части объекта. В ближайшее время комплекс ожидает повторное открытие для туристов.
Программы по сохранению культурного наследия
В течение 2024 года агентством культурного наследия управлением Самаркандской области было проведено восстановление и реставрация на 20 объектах культурного наследия. На данный момент работы по реставрации полностью завершены на 5 объектах и переданы в эксплуатацию.
Комплекс “Дари-Занджир” был включен в национальный реестр культурного наследия на основании решения Кабинета Министров от 4 октября 2019 года о "Утверждении национального реестра объектов недвижимого материального культурного наследия" и взят под государственную охрану.
Реставрация комплекса “Дари-Занджир” имеет важное значение не только для сохранения исторического наследия, но и для повышения туристического потенциала Самарканда. После восстановления этот памятник станет еще одной достопримечательностью для местных и иностранных туристов.