Kam ta’minlangan oilalarga gaz va tok puli qaytariladi
2025-yil 1-maydan 2027-yil 1-aprelgacha ayrim oilalarga elektr energiyasi va tabiiy gaz sarfi uchun kompensatsiya beriladi, deb nova24.uz yozmoqda.
Prezident qaroriga ko‘ra, har oy 150 kVt/soat gacha (asosiy tarifdan ortiq) sarflangan elektr energiyasi uchun tariflar orasidagi farqni davlat qoplaydi.
Shuningdek, isitish mavsumida 250 kub.m, boshqa davrlarda esa 150 kub.mdan ortiq tabiiy gaz sarfi uchun ham kompensatsiya to‘lanadi. Bu mablag‘larni o‘z vaqtida to‘lash Milliy ijtimoiy himoya agentligi zimmasiga yuklatilgan.
Kompensatsiya olish uchun oila quyidagi mezonlarga javob berishi kerak:
Yagona ijtimoiy reyestr orqali bolalar nafaqasi va moddiy yordam oluvchilar;
Kam ta’minlangan deb e’tirof etilgan oilalar;
Reyestrda bo‘lmasa-da, moliyaviy jihatdan nochor oilalar;
Bir kishiga to‘g‘ri keladigan daromadi iste’mol xarajatlarining 1,5 barobaridan oshmaydigan oilalar.

Малообеспеченным семьям вернут деньги за газ и электричество
С 1 мая 2025 года по 1 апреля 2027 года некоторым семьям будет предоставляться компенсация за потребление электроэнергии и природного газа, сообщает nova24.uz.
Согласно указу президента, государство будет покрывать разницу между тарифами за электроэнергию, потребленную свыше 150 кВт/ч в месяц (по сравнению с основным тарифом).
Также будет выплачиваться компенсация за потребление природного газа свыше 250 куб.м в отопительный сезон и свыше 150 куб.м в другие периоды. Обязанность своевременно выплачивать эти средства возложена на Национальное агентство социального обеспечения.