O‘zbekiston Qozog‘istonga rejadan ortiq miqdorda suv yetkazdi
2024 yil oktyabr oyidan boshlab, O‘zbekiston Qozog‘istonga umumiy 12,6 milliard kub metr miqdorida suv yetkazib berdi. Bu ko‘rsatkich avval rejalashtirilgan miqdordan 1,7 milliard kub metrga ko‘p bo‘lib, Qozog‘istonning janubiy viloyatlaridagi dehqonlar uchun suv ta’minotini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Bu haqda Qozog‘iston Respublikasi suv xo‘jaligi vaziri Nurjan Nurjigitov Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro forumda ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, ushbu suv hajmi sug‘orish mavsumi davomida fermerlarning ehtiyojlarini qondirish uchun foydalaniladi.
"Transchegaraviy suvlarni taqsimlash va boshqarish Markaziy Osiyoda suv xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi", – dedi Nurjigitov.
Vazir mamlakatlar o‘rtasida suv tanqisligiga qarshi birgalikda harakat qilish zarurligini alohida ta’kidladi. Avvalroq Qozog‘iston va O‘zbekiston 2024 yil oktyabridan 2025 yil oktyabrigacha 16 milliard kub metrdan ortiq suv yetkazish bo‘yicha kelishuvga erishgan edi.
Qozog‘iston Suv xo‘jaligi vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra:
Shimoliy Orol dengiziga qariyb 1,8 milliard kub metr suv oqizilgan, bu esa avvalgi prognozdan 120 million kub metrga ko‘proqdir.
Qozog‘istonga 490 million kub metr suv Do‘stlik davlatlararo kanali orqali yetkazilgan.
Ma’lumki, Qozog‘istonning janubiy viloyatlari deyarli to‘liq O‘zbekiston va Qirg‘izistondan keladigan suvga bog‘liq. Bundan tashqari, ushbu hududlarda suvning taxminan 60 foizi qishloq xo‘jaligi ehtiyojlariga sarflanadi.
Ekspertlar transchegaraviy suv resurslarini samarali va adolatli taqsimlash mintaqaviy barqarorlik va oziq-ovqat xavfsizligi uchun hal qiluvchi omillardan biri ekanini ta’kidlashmoqda.

Узбекистан поставил в Казахстан больше воды, чем планировалось
С октября 2024 года Узбекистан поставил в Казахстан в общей сложности 12,6 миллиарда кубометров воды. Этот показатель на 1,7 миллиарда кубометров больше запланированного объема и служит для улучшения водоснабжения фермеров в южных областях Казахстана.
Об этом сообщил министр водного хозяйства Республики Казахстан Нуржан Нуржигитов на международном форуме, который прошел в городе Самарканд. Он отметил, что этот объем воды будет использован для удовлетворения потребностей фермеров в течение сезона орошения.
«Трансграничное распределение и управление водными ресурсами имеет важное значение для обеспечения водной безопасности в Центральной Азии», – сказал Нуржигитов.
Министр особо подчеркнул необходимость совместных действий стран в борьбе с нехваткой воды. Ранее Казахстан и Узбекистан достигли соглашения о поставке более 16 миллиардов кубометров воды с октября 2024 года по октябрь 2025 года.
Согласно данным Министерства водного хозяйства Казахстана:
В Северное море Арал было сброшено почти 1,8 миллиарда кубометров воды, что на 120 миллионов кубометров больше предыдущего прогноза.
В Казахстан было поставлено 490 миллионов кубометров воды через канал Дружбы.
Как известно, южные области Казахстана почти полностью зависят от воды, поступающей из Узбекистана и Кыргызстана. Кроме того, в этих регионах примерно 60 процентов воды расходуется на нужды сельского хозяйства.
Эксперты подчеркивают, что эффективное и справедливое распределение трансграничных водных ресурсов является одним из решающих факторов для региональной стабильности и продовольственной безопасности.