Kadastr hujjatlari bilan poraxo‘rlik: Andijonda sobiq rahbar ushlandi
Andijon shahrida huquq-tartibot organlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Kadastr agentligining Andijon tumani bo‘limi sobiq rahbari A.M va uning hamkasi S. fuqaro N.A.dan pora olayotgan vaqtda qo‘lga olindi.
Maʼlumotlarga ko‘ra, ular Andijon tumanidan bog‘dorchilik uchun ajratilgan 1 gektar yer maydonini turar-joy toifasiga o‘tkazib, rasmiy kadastr hujjatlarini tayyorlab berishni va’da qilgan. Bu ishni Respublika Kadastr palatasida ishlovchi tanishlari orqali amalga oshirishlarini aytib, evaziga jami 10 000 AQSh dollari olgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Hozirda fuqaro A.M va boshqalarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “a, b” bandlari hamda 28, 211-moddasi 2-qismi “a, b” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va ular protsessual tartibda ushlangan.

Кадастровые документы и коррупция: В Андижане задержан бывший руководитель
В ходе оперативного мероприятия, проведенного правоохранительными органами в городе Андиджан, был задержан бывший руководитель отдела Кадастрового агентства Андиджанского района А.М. и его сообщник С., когда они брали взятку у гражданина Н.А.
Согласно информации, они обещали подготовить официальные кадастровые документы, переведя 1 гектар земли, выделенной для садоводства, в категорию жилых помещений. Они заявили, что будут осуществлять это через знакомых, работающих в Республиканской кадастровой палате, и получили в общей сложности 10 000 долларов США, когда были задержаны с материальными доказательствами.
В настоящее время в отношении граждан А.М. и других возбуждено уголовное дело по пунктам “a, b” части 3 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, а также по пунктам “a, b” части 2 статьи 28, 211, и они были задержаны в процессуальном порядке.