Andijonda Kanadaga ishga jo‘natishni va’da qilib, minglab dollar talab qilgan firibgar qo‘lga tushdi
Andijon viloyatida xorijiy davlatga ishga jo‘natishni bahona qilib, fuqarodan katta miqdorda pul talab qilgan navbatdagi firibgarlik holati fosh etildi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Departamentning Paxtaobod tumani bo‘limi xodimlari ichki ishlar boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbirni muvaffaqiyatli o‘tkazgan.
Tadbir davomida Andijonlik fuqaro X.M. Paxtaobod tumanida istiqomat qiluvchi fuqaro O.N.ning ishonchiga kirib, uning xorijda ishlab katta daromad topish istagidan foydalangan. U go‘yoki Kanada davlatining O‘zbekistondagi elchixonasida tanishlari borligini ta’kidlab, ushbu aloqalar orqali O.N.ni qisqa muddat ichida yuqori maoshli ish bilan ta’minlashni va’da qilgan.
Shuningdek, bu “xizmat” uchun u 3 ming AQSH dollari talab qilgan. O.N. esa bunga ishonib, talab qilingan pulni firibgarga topshirgan paytda, tezkor tadbir ishtirokchilari uni qo‘lga olishgan. Xodimlar fuqaro X.M.ni pulni olayotgan vaqtda ashyoviy dalillar bilan birga ushlagan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar aholiga murojaat qilib, shunday holatlarga duch kelganda ehtiyotkorlik bilan ish tutishga, ishonchsiz takliflarga aldanmaslikka chaqirmoqda. Xorijga ishga joylashish istagida bo‘lgan fuqarolarga esa, faqat qonuniy va ishonchli tashkilotlar orqali harakat qilish tavsiya etilmoqda.
Shuningdek, shubhali holatlar kuzatilganda zudlik bilan tegishli organlarga murojaat qilish lozimligi eslatib o‘tildi.

В Андиджане задержан мошенник, который обещал отправить на работу в Канаду и требовал тысячи долларов
В Андиджане задержан мошенник, требовавший тысячи долларов, обещая отправить на работу в Канаду
В Андиджанской области раскрыт очередной случай мошенничества, связанного с требованием крупной суммы денег у гражданина под предлогом отправки на работу за границу. Об этом сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан.
Как сообщается, сотрудники отдела Департамента в Пахтаабадском районе совместно с сотрудниками управления внутренних дел успешно провели специальное оперативное мероприятие.
В ходе мероприятия гражданин из Андиджана Х.М., завоевав доверие гражданина О.Н., проживающего в Пахтаабадском районе, воспользовался его желанием заработать большие деньги за границей. Он, якобы имея знакомых в посольстве Канады в Узбекистане, пообещал обеспечить О.Н. высокооплачиваемой работой в короткие сроки через эти связи.
Кроме того, за эту "услугу" он потребовал 3 тысячи долларов США. О.Н., поверив ему, передал требуемую сумму мошеннику, в момент передачи которого участники оперативного мероприятия задержали его. Сотрудники задержали гражданина Х.М. с материальными доказательствами в момент получения денег.
В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество), проводятся следственные действия.
Правоохранительные органы обращаются к населению с призывом проявлять осторожность в таких ситуациях и не поддаваться на недостоверные предложения. Гражданам, желающим устроиться на работу за границей, рекомендуется действовать только через законные и надежные организации.
Также напомнили о необходимости незамедлительно обращаться в соответствующие органы при наблюдении подозрительных ситуаций.