Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini G‘alabaning 80 yilligi bilan tabrikladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ko‘pmillatli O‘zbekiston xalqini qutlug‘ ayyom – Xotira va qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan buyuk G‘alabaning 80 yilligi bilan muborakbod etdi.
«Mana shu hayajonli, ayni paytda iztirobli damlarda insoniyatni fashizm balosidan xalos etishga munosib hissa qo‘shgan qahramon ajdodlarimizni yod etib, ularning yorqin xotirasi oldida ta’zim qilamiz.
Bugungi kunda Yangi O‘zbekistonni barpo etishda oltinga teng duolari, maslahatlari bilan faol ishtirok etib kelayotgan muhtaram urush va mehnat faxriylariga alohida qutlov va tashakkurlarimizni izhor etamiz.
Hech shubhasiz, tinch va farovon hayot posbonlari ulug‘lanadigan ushbu munavvar ayyomda mustaqillik yillarida Vatanimiz ozodligi, xalqimiz osoyishtaligini himoya qilish yo‘lida qahramonlarcha halok bo‘lgan jasur harbiylarimiz xotirasiga hurmat bajo keltirish barchamiz uchun ham qarz, ham farzdir», deyiladi tabrik so‘zida.
Qayd qilinishicha, fashizmga qarshi qonli janglarda o‘sha paytda 6 million 800 ming nafarni tashkil etgan aholining qariyb 2 million nafari ishtirok etgan. Shundan 540 mingga yaqini halok bo‘lgan, 158 ming nafari bedarak yo‘qolgan, 50 mingdan ortig‘i konslagerlarda mislsiz qiynoq va azoblar tufayli halok bo‘lgan, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytgan.
O‘zbekistonlik askar va ofitserlardan 214 mingga yaqini jangovar orden va medallar bilan mukofotlangani, 301 nafari Sovet Ittifoqi Qahramoni degan yuksak unvonga, 70 nafardan ziyodi uchala darajadagi “Slava” ordeniga sazovor bo‘lgan.
Mamlakat urush yillarida frontning mustahkam ta’minot bazasiga aylangani, respublikamizdan jang maydonlariga juda katta miqdorda harbiy texnika, qurol-yarog‘, dori-darmon, kiyim-kechak, oziq-ovqat va boshqa zarur mahsulotlar yetkazib berilgani o‘sha suronli davrning yana bir unutilmas sahifasini tashkil etadi.
Urush olovi ichida qolgan hududlardan O‘zbekistonga 170 dan ortiq zavod va fabrika ko‘chirib keltirildi, qisqa muddatda 280 ta yangi korxona bunyod etildi.
Xalq g‘oyat og‘ir va murakkab sharoitda urush hududlaridan o‘lkamizga olib kelingan 1 million 500 mingga yaqin insonni, jumladan, ota-onasidan judo bo‘lgan 250 ming nafar yetim bolani bag‘riga olib, ularga mehr-muruvvat ko‘rsatdi.
«Tarix kitobiga muhrlangan bunday misollarni bugun yana bir bor esga olar ekanmiz, har qanday vaziyatda ham insoniy e’tiqodiga sodiq qolgan olijanob va bag‘rikeng xalqimizning buyuk gumanistik fazilatlariga tahsin va tasannolar aytamiz», deyiladi tabrik so‘zida.
Ta’kidlanishicha, so‘nggi yillarda qahramon ajdodlar hayoti va faoliyati, mardlik va matonatini chuqur o‘rganish va targ‘ib etish, yosh avlodni ularning shonli an’analari ruhida tarbiyalash bo‘yicha ko‘p ishlar amalga oshirilmoqda. Bu borada Toshkent shahrida bunyod etilgan G‘alaba bog‘i, hududlardagi “Vatanparvar” bog‘lari muhim rol o‘ynamoqda. Ushbu tabarruk maskanlar qisqa muddatda barcha yurtdoshlarimiz va chet ellik mehmonlar uchun qutlug‘ ziyoratgohlarga aylangan. G‘alaba bog‘i hududida ona yurt qalqonlari sharafiga barpo etilgan yana bir tarixiy yodgorlik – Millat fidoyilari majmuasi ham, hech shubhasiz, g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
«Ishonchim komil, yuzlab marhum bahodir harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining nomlari zarhal harflar bilan muhrlab qo‘yilgan ushbu muhtasham badiiy obida el-yurtimiz chin dildan intiladigan va faxrlanadigan yana bir mo‘tabar maskan bo‘lib qoladi», deyiladi tabrik so‘zida.
Ta’kidlanishicha, bugungi kunda “Inson qadri uchun, inson baxti uchun” degan ezgu g‘oya hayotga tobora chuqur kirib bormoqda. Bu yil Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga 10 ming AQSH dollari miqdorida, ushbu toifaga tenglashtirilgan shaxslarga 25 million so‘m, mehnat fronti qatnashchilariga 3 million so‘mdan bir martalik pul mukofotlari va “Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligi” yubiley medallari topshirilgani muhtaram faxriylarimizga e’tibor va g‘amxo‘rlikning yana bir amaliy ifodasi bo‘ldi.
Urush faxriylari va nogironlari uchun tibbiy va ijtimoiy xizmatlar, jumladan, patronaj xizmati ko‘rsatilmoqda. Ular o‘z xohishlariga ko‘ra sanatoriylarda davolanmoqda. Tegishli vazirlik, idora va tashkilotlar, harbiy qismlar rahbarlari ishtirokida urush va mehnat faxriylari, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining oila a’zolarining holidan xabar olinib, ularga zarur ko‘mak va yordamlar ko‘rsatilmoqda.
«Albatta, biz bugungi tinch, ozod va erkin hayot uchun o‘zining aziz jonini ham ayamasdan kurashgan bunday fidoyi insonlarning oldida doimo qarzdormiz. Ular bundan buyon ham davlatimiz va jamiyatimizning mehrini, e’tiborini his qilib yashaydilar. Aziz va muhtaram yurtdoshlar! Hozirgi murakkab va tahlikali zamonda yoshlarimizni barkamol insonlar etib tarbiyalash, diyorimizdagi tinchlik va barqarorlikni, millatlar va dinlararo ahillik va totuvlikni asrash yo‘lida qahramon ota-bobolarimizning Ikkinchi jahon urushi yillarida ko‘rsatgan sabot va matonati biz uchun hamisha ibrat maktabi, kuch va ilhom manbai bo‘lib xizmat qiladi. Ushbu unutilmas ayyomda siz, azizlarni, muhtaram faxriylarimizni, butun xalqimizni yana bir bor samimiy tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, baxt va omad, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman», deyiladi tabrik so‘zida.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с 80-летием Победы
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил многонациональный народ Узбекистана с благословенным праздником – Днем памяти и почитания, а также с 80-летием Великой Победы во Второй мировой войне.
«В эти волнующие, в то же время мучительные моменты мы вспоминаем наших героических предков, которые внесли достойный вклад в освобождение человечества от фашизма, и преклоняемся перед их светлой памятью.
Сегодня мы выражаем особые поздравления и благодарности уважаемым ветеранам войны и труда, которые активно участвуют в строительстве Нового Узбекистана своими драгоценными молитвами и советами.
Без сомнения, в этот светлый праздник, когда почитаются защитники мирной и благополучной жизни, для всех нас долгом и обязанностью является уважение к памяти наших смелых воинов, которые героически погибли на пути защиты свободы нашей Родины и спокойствия нашего народа в годы независимости», говорится в поздравительной речи.
По данным, в кровопролитных боях против фашизма участвовали почти 2 миллиона из 6 миллионов 800 тысяч населения того времени. Из них около 540 тысяч погибли, 158 тысяч пропали без вести, более 50 тысяч погибли в концлагерях от неимоверных пыток и страданий, более 60 тысяч вернулись инвалидами.
Среди узбекских солдат и офицеров около 214 тысяч были награждены боевыми орденами и медалями, 301 человек удостоился высокого звания Героя Советского Союза, более 70 человек получили орден «Слава» всех трех степеней.
Страна во время войны стала надежной базой для обеспечения фронта, из нашей республики было доставлено огромное количество военной техники, оружия, медикаментов, одежды, продуктов питания и других необходимых товаров на фронт, что стало еще одной незабываемой страницей того бурного времени.
Из районов, оставшихся в огне войны, в Узбекистан было перевезено более 170 заводов и фабрик, в короткие сроки было построено 280 новых предприятий.
Народ с большой заботой принял около 1 миллиона 500 тысяч человек, которые были привезены из зон войны, включая 250 тысяч сирот, оставшихся без родителей.
«Когда мы снова вспоминаем такие примеры, запечатленные в книге истории, мы восхваляем и прославляем великие гуманистические качества нашего благородного и терпимого народа, который всегда остается верным человеческим убеждениям», говорится в поздравительной речи.
Отмечается, что в последние годы проводятся большие работы по глубокому изучению и пропаганде жизни и деятельности героических предков, их мужества и стойкости, а также по воспитанию молодежи в духе их славных традиций. В этом отношении парк Победы, созданный в Ташкенте, и парки «Ватанпарвар» в регионах играют важную роль. Эти святые места в короткие сроки стали благословенными местами для всех наших соотечественников и иностранных гостей. На территории парка Победы также возведен еще один исторический памятник в честь защитников родины – комплекс «Фидоийлари миллат», который, без сомнения, имеет огромное значение.
«Я уверен, что имена сотен павших героических военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов будут запечатлены золотыми буквами на этом великолепном художественном сооружении, которое станет еще одним почитаемым местом, к которому наш народ будет стремиться и гордиться», говорится в поздравительной речи.
Отмечается, что в настоящее время благородная идея «За достоинство человека, за счастье человека» все глубже проникает в жизнь. В этом году участникам Второй мировой войны и инвалидам были вручены единовременные денежные награды в размере 10 тысяч долларов США, 25 миллионов сумов для лиц, приравненных к этой категории, и 3 миллиона сумов для участников трудового фронта, а также юбилейные медали «80-летие Победы во Второй мировой войне», что стало еще одним практическим проявлением внимания и заботы о наших уважаемых ветеранах.
Для ветеранов войны и инвалидов предоставляются медицинские и социальные услуги, включая патронажное обслуживание. Они проходят лечение в санаториях по своему желанию. С участием руководителей соответствующих министерств, ведомств и организаций, военных частей осуществляется работа по выяснению состояния семей ветеранов войны и труда, военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при выполнении служебного долга в годы независимости, и им оказывается необходимая помощь и поддержка.
«Конечно, мы всегда в долгу перед такими преданными людьми, которые боролись за нашу мирную, свободную и независимую жизнь, не жалея своей драгоценной жизни. Они и впредь будут чувствовать заботу и внимание нашего государства и общества. Дорогие и уважаемые соотечественники! В нынешнее сложное и тревожное время воспитание нашей молодежи как гармоничных личностей, сохранение мира и стабильности в нашей стране, межнационального согласия и дружбы на основе мужества и стойкости, проявленных нашими героическими предками в годы Второй мировой войны, будет всегда служить для нас школой уроков, источником силы и вдохновения. В этот незабываемый праздник я еще раз искренне поздравляю вас, дорогие уважаемые ветераны, и весь наш народ, желаю всем здоровья, счастья и удачи, а вашим домам – благополучия и изобилия», говорится в поздравительной речи.