Andijon viloyati hokimligi ijtimoiy tarmoqlarda viloyat hokimi Shuhrat Abdurahmonovga nisbatan tarqalgan jinsiy zo‘ravonlik haqidagi ma’lumotlarni keskin inkor qildi va bu kabi asossiz ma’lumotlar yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilinganini ma’lum qildi.
Viloyat matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, bloger Ulug‘bek Ashur tomonidan YouTube tarmog‘ida joylashtirilgan videoda hokim Shuhrat Abdurahmonovga nisbatan «og‘ir va asoslanmagan ayblovlar» bildirilgan. Aytish joizki, videoda bir ayol va uning 15 yoshli qiziga viloyat rahbari tomonidan uy sovg‘a qilingani, ayolning ishga joylashtirilgani va qiziga bir necha bor zo‘ravonlik qilingani haqida gap ketadi.
Andijon viloyati hokimligining raddiyasida ta’kidlanishicha, mazkur ma’lumotlar aniq dalillarga emas, balki fuqarolarning asossiz xabarlariga asoslangan bo‘lib, hokimning sha’ni, qadr-qimmati va obro‘siga bo‘lgan ochiqdan-ochiq tajovuz hisoblanadi.
Shuningdek, raddiyada ushbu holat bo‘yicha tegishli tartibda huquqni muhofaza qiluvchi idoralarga murojaat etilgani va jamoatchilik orasida noto‘g‘ri tasavvur uyg‘otishga harakat qilgan shaxslarga nisbatan qonunchilikka muvofiq jazo choralari ko‘rilishi aytilgan.
Viloyat hokimligi jamoatchilikni shubhali va asossiz manbalarga ishonmaslikka chaqirib, faqat rasmiy va ishonchli manbalarga tayanish lozimligini uqtirgan.
Eslatib o‘tamiz, 2023 yil aprel oyida ijtimoiy tarmoqlarda Shuhrat Abdurahmonovga tegishli ekani taxmin qilingan shaxsiy mazmundagi videolavha tarqalgan edi. O‘sha vaqtda ham hokimlik tomonidan mazkur holatga nisbatan prokuraturaga shikoyat bildirilgan va bu ish bo‘yicha tergov amallari boshlangani haqida ma’lumot berilgan edi.
Hozirda ushbu voqealar yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan tekshiruvlar davom etmoqda. Zamin.uz tahririyati bu kabi vaziyatlarda faqat xolis va asoslangan ma’lumotlarga tayanish zarurligini eslatib qoladi hamda bu masala yuzasidan rivojlanishlar haqida o‘z o‘quvchilarini boxabar qilib boradi.

Андижанская область хокимлиги отвергла распространенные в отношении областного руководителя «серьезные обвинения»
Хокимият Андиджанской области резко опроверг информацию о сексуальном насилии в отношении губернатора Шурат Абдурахмонова, распространенную в социальных сетях, и сообщил, что по таким необоснованным данным было направлено обращение в правоохранительные органы.
По информации пресс-службы области, в видео, размещенном блогером Улугбеком Ашуром на YouTube, были высказаны «серьезные и необоснованные обвинения» в адрес губернатора Шурат Абдурахмонова. Следует отметить, что в видео говорится о том, что губернатор подарил дом женщине и ее 15-летней дочери, устроил женщину на работу и несколько раз совершил насилие над девочкой.
В опровержении Андиджанского хокимията подчеркивается, что данные сведения основаны не на конкретных доказательствах, а на необоснованных сообщениях граждан, что является открытым посягательством на честь, достоинство и репутацию губернатора.
Также в опровержении указано, что по данному делу в установленном порядке были направлены обращения в правоохранительные органы, и будет применено законодательное наказание к лицам, пытающимся вызвать ложное представление среди общественности.
Хокимият области призывает общественность не доверять сомнительным и необоснованным источникам, а полагаться только на официальные и надежные источники.
Напоминаем, что в апреле 2023 года в социальных сетях распространялось видео личного характера, предположительно относящееся к Шурату Абдурахмонову. В то время хокимият также подал жалобу в прокуратуру по данному делу, и была предоставлена информация о начале следственных действий.
В настоящее время продолжаются проверки со стороны правоохранительных органов по данным событиям. Редакция Zamin.uz напоминает, что в таких ситуациях необходимо полагаться только на объективные и обоснованные данные и будет информировать своих читателей о развитии данного вопроса.