O‘zbekiston pavilyoni EXPO-2025da Red Dot sovriniga sazovor bo‘ldi
O‘zbekiston milliy pavilyoni, 2025-yilda Yaponiya poytaxti Osaka shahrida bo‘lib o‘tadigan EXPO-2025 xalqaro ko‘rgazmasiga tayyorlanmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu pavilyon dunyodagi eng nufuzli dizayn mukofotlaridan biri – Red Dot: Best of the Best sovriniga sazovor bo‘ldi. “Ko‘rgazma stendlari” nominatsiyasida g‘oliblik pavilyonning noyob konsepsiyasi va arxitektura yechimlari uchun berildi, bu haqda O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi vakillari ma’lum qildi.
Red Dot Award: Brands & Communication Design mukofoti dizayn va kommunikatsiya sohasidagi eng yuqori sifat belgisi hisoblanadi. O‘tgan yillarda bu mukofot Apple, Ferrari va LG kabi yirik kompaniyalarga berilgan.
Shu bois, O‘zbekiston pavilyoni loyihasi global sanoat yetakchilari qatoriga kiradi. “Bilim bog‘i” nomi ostida taqdim etilgan pavilyon loyihasi xalqaro hakamlar tomonidan uning chuqur falsafasi uchun yuqori baholandi.
Konseptsiya tarixiy Ipak yo‘li karvonsaroylaridan ilhomlanib, madaniy va intellektual almashinuv markazlarining zamonaviy talqini sifatida yaratilgan. O‘zbekiston prezidentining ma’muriyati rahbari Sayyora Mirziyoyeva pavilyonni “jonli bilim bog‘i” deb ta’riflab, unda madaniyat, texnologiya va barqaror rivojlanish birlashgani ta’kidlandi.
Ushbu makon nafaqat eksponatlarni namoyish etish, balki kelajak haqidagi muloqot platformasi sifatida xizmat qiladi, mamlakatning boy merosi va zamonaviy intilishlarini aks ettiradi. Red Dot mukofoti O‘zbekistonning madaniyatini jahon maydonida taqdim etishda yangi yondashuvining xalqaro tan olinishi ekanligini bildiradi.
Bu yutuq boshqa davlatlar va global brendlarning o‘z imidjini shakllantirishdagi sa’y-harakatlari bilan tenglashtiriladi. Bugungi dunyoda nafaqat korporatsiyalar, balki siyosiy kuchlar ham e’tibor uchun kurashmoqda.
Shunday madaniy g‘alabalar davlatning “yumshoq kuch”ini shakllantirishda muhim ahamiyatga ega. Xalqaro madaniy yutuqlarga parallel ravishda mamlakat ichida ham sezilarli o‘zgarishlar sodir bo‘lmoqda.
Yaqinda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi muxolifat fraksiyalarining rolini kuchaytirish va vakolatlarini kengaytirishga qaratilgan qonunni imzoladi. Bu qadam siyosiy modernizatsiya va parlament madaniyatini rivojlantirish yo‘lida muhim bosqich hisoblanadi.
Milliy pavilyonga berilgan yuqori dizayn mukofoti nafaqat madaniy, balki imidjiy yutuq bo‘lib, O‘zbekistonning innovatsiyalarga ochiqligi va global jarayonlarga faol integratsiyasini ko‘rsatadi. EXPO-2025 uchun Germaniyaning Atelier Brückner studiyasi tomonidan loyihalashtirilgan pavilyon qurilishida Yaponiyadan yig‘ilgan qayta ishlangan g‘ishtlar ishlatilgan.
Bu esa yer bilan bog‘liqlik va barqaror rivojlanish tamoyillarini ifodalaydi.