O‘zbekiston pavilyoni EXPO-2025da Red Dot sovriniga sazovor bo‘ldi
O‘zbekiston milliy pavilyoni, 2025-yilda Yaponiya poytaxti Osaka shahrida bo‘lib o‘tadigan EXPO-2025 xalqaro ko‘rgazmasiga tayyorlanmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu pavilyon dunyodagi eng nufuzli dizayn mukofotlaridan biri – Red Dot: Best of the Best sovriniga sazovor bo‘ldi. “Ko‘rgazma stendlari” nominatsiyasida g‘oliblik pavilyonning noyob konsepsiyasi va arxitektura yechimlari uchun berildi, bu haqda O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi vakillari ma’lum qildi.
Red Dot Award: Brands & Communication Design mukofoti dizayn va kommunikatsiya sohasidagi eng yuqori sifat belgisi hisoblanadi. O‘tgan yillarda bu mukofot Apple, Ferrari va LG kabi yirik kompaniyalarga berilgan.
Shu bois, O‘zbekiston pavilyoni loyihasi global sanoat yetakchilari qatoriga kiradi. “Bilim bog‘i” nomi ostida taqdim etilgan pavilyon loyihasi xalqaro hakamlar tomonidan uning chuqur falsafasi uchun yuqori baholandi.
Konseptsiya tarixiy Ipak yo‘li karvonsaroylaridan ilhomlanib, madaniy va intellektual almashinuv markazlarining zamonaviy talqini sifatida yaratilgan. O‘zbekiston prezidentining ma’muriyati rahbari Sayyora Mirziyoyeva pavilyonni “jonli bilim bog‘i” deb ta’riflab, unda madaniyat, texnologiya va barqaror rivojlanish birlashgani ta’kidlandi.
Ushbu makon nafaqat eksponatlarni namoyish etish, balki kelajak haqidagi muloqot platformasi sifatida xizmat qiladi, mamlakatning boy merosi va zamonaviy intilishlarini aks ettiradi. Red Dot mukofoti O‘zbekistonning madaniyatini jahon maydonida taqdim etishda yangi yondashuvining xalqaro tan olinishi ekanligini bildiradi.
Bu yutuq boshqa davlatlar va global brendlarning o‘z imidjini shakllantirishdagi sa’y-harakatlari bilan tenglashtiriladi. Bugungi dunyoda nafaqat korporatsiyalar, balki siyosiy kuchlar ham e’tibor uchun kurashmoqda.
Shunday madaniy g‘alabalar davlatning “yumshoq kuch”ini shakllantirishda muhim ahamiyatga ega. Xalqaro madaniy yutuqlarga parallel ravishda mamlakat ichida ham sezilarli o‘zgarishlar sodir bo‘lmoqda.
Yaqinda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi muxolifat fraksiyalarining rolini kuchaytirish va vakolatlarini kengaytirishga qaratilgan qonunni imzoladi. Bu qadam siyosiy modernizatsiya va parlament madaniyatini rivojlantirish yo‘lida muhim bosqich hisoblanadi.
Milliy pavilyonga berilgan yuqori dizayn mukofoti nafaqat madaniy, balki imidjiy yutuq bo‘lib, O‘zbekistonning innovatsiyalarga ochiqligi va global jarayonlarga faol integratsiyasini ko‘rsatadi. EXPO-2025 uchun Germaniyaning Atelier Brückner studiyasi tomonidan loyihalashtirilgan pavilyon qurilishida Yaponiyadan yig‘ilgan qayta ishlangan g‘ishtlar ishlatilgan.

Павильон Узбекистана стал лауреатом премии Red Dot на EXPO-2025
Национальный павильон Узбекистана готовится к международной выставке EXPO-2025, которая пройдет в 2025 году в столице Японии, городе Осака. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот павильон стал лауреатом одной из самых престижных дизайнерских премий в мире – Red Dot: Best of the Best. Победа в номинации "Выставочные стенды" была присуждена за уникальную концепцию и архитектурные решения павильона, об этом сообщили представители Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Премия Red Dot Award: Brands & Communication Design считается высшим знаком качества в области дизайна и коммуникации. В предыдущие годы эта премия вручалась таким крупным компаниям, как Apple, Ferrari и LG.
Таким образом, проект павильона Узбекистана входит в число мировых лидеров отрасли. Проект павильона, представленный под названием "Сад знаний", был высоко оценен международными судьями за свою глубокую философию.
Концепция была создана, вдохновляясь историческими караван-сараями Шелкового пути, как современная интерпретация центров культурного и интеллектуального обмена. Глава администрации президента Узбекистана Саёра Мирзиева охарактеризовала павильон как "живой сад знаний", подчеркнув, что в нем объединяются культура, технологии и устойчивое развитие.
Это пространство служит не только для демонстрации экспонатов, но и как платформа для диалога о будущем, отражая богатое наследие страны и современные устремления. Премия Red Dot является международным признанием нового подхода Узбекистана к представлению своей культуры на мировой арене.
Этот успех сопоставим с усилиями других стран и глобальных брендов в формировании своего имиджа. В современном мире за внимание борются не только корпорации, но и политические силы.
Такие культурные победы имеют важное значение для формирования "мягкой силы" государства. Параллельно с международными культурными достижениями в стране происходят значительные изменения.
Недавно президент Шавкат Мирзиёев подписал закон, направленный на усиление роли и расширение полномочий фракций оппозиции в Законодательной палате Олий Мажлиса. Этот шаг является важным этапом на пути политической модернизации и развития парламентской культуры.
Высокая дизайнерская премия, присуждённая национальному павильону, является не только культурным, но и имиджевым достижением, демонстрирующим открытость Узбекистана к инновациям и активную интеграцию в глобальные процессы. В строительстве павильона, спроектированного немецкой студией Atelier Brückner для EXPO-2025, использованы переработанные кирпичи, собранные в Японии.