O‘zbek animatsiyasi Hindistonda mukofot oldi
O‘zbekistonning «Buyuk ipak yo‘li bo‘ylab sayohat» hamda «Tomaris» nomli animatsion filmlari Hindistonda o‘tkazilgan kinofestivalda «Farqlanish uchun» mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda «Dunyo» axborot agentligi xabar berdi. Ikkala film ham rejissyor Abdulatif Haydarov rahbarligida 3D texnologiyasi asosida yaratilgan.
«Buyuk ipak yo‘li bo‘ylab sayohat» multfilmi tomoshabinlarni qadimiy Xiva shahrining tarixiy o‘tganiga olib kirib, uning betakror muhitini aks ettiradi. «Tomaris» animatsion filmi esa jasoratli va ozodlik uchun kurashgan mashhur masagetlar malikasining hayoti va qahramonliklari haqida hikoya qiladi.
O‘zbekiston animatsion filmlarining xalqaro maydondagi muvaffaqiyati milliy multfilmlar sohasidagi salohiyat va yuqori sifat darajasining oshib borayotganini ko‘rsatadi. Bu esa o‘zbek animatsiyasining butun dunyo tomoshabinlari e’tiborini jalb qilish imkoniyatiga ega ekanligini tasdiqlaydi.

Узбекская анимация получила награду в Индии
Анимационные фильмы Узбекистана «Путешествие по Великому шелковому пути» и «Томирис» стали лауреатами премии «За отличие» на кинофестивале, прошедшем в Индии. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщило информационное агентство «Дунё». Оба фильма были созданы под руководством режиссера Абдуллатифа Хайдарова на основе 3D-технологии.
Мультфильм «Путешествие по Великому шелковому пути» погружает зрителей в историческое прошлое древнего города Хива и отражает его уникальную атмосферу. Анимационный фильм «Томирис» рассказывает о жизни и героизме знаменитой царицы массагетов, которая боролась за свободу.
Успех узбекских анимационных фильмов на международной арене свидетельствует о растущем потенциале и высоком качестве национальных мультфильмов. Это подтверждает, что узбекская анимация имеет возможность привлечь внимание зрителей по всему миру.