O‘zbekistonga sayyohlar oqimi 20 foiz oshdi
2025-yilning ikkinchi choragi bo‘yicha statistik ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonga kelayotgan xorijiy fuqarolar oqimida sezilarli o‘sish kuzatilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu holat mamlakat turizm sohasidagi barqaror ijobiy tendensiyani tasdiqlaydi. Rasmiy hisobotlarga muvofiq, aprel oyidan iyungacha bo‘lgan davrda respublikaga uch milliondan ortiq sayyoh tashrif buyurgan, bu esa 2024-yilning mos davriga nisbatan taxminan 20 foizga ko‘pdir.
Hisobot choragi davomida har oy kirib kelayotgan turistlar soni bir milliondan oshib, ilgari bunday ko‘rsatkich qayd etilmagan. Xususan, 2025-yil aprel oyida bir oyda bir milliondan ortiq xorijiy mehmon kelishi birinchi bor ro‘y berdi.
May oyida bu ko‘rsatkich yanada oshib, taxminan 1,1 millionga yetdi. Iyun oyida esa sayyohlar soni yuqori darajada saqlanib qoldi va 1,1 millionga yaqin bo‘ldi.
Soha mutaxassislari bu o‘sishni hukumat va tegishli idoralar tomonidan amalga oshirilgan tizimli choralarga bog‘lamoqda. Asosiy omillar sifatida vizalar tartibini yengillashtirish, mehmonxona va xizmat ko‘rsatish sohalarida sarmoya muhitini yaxshilash ko‘rsatilyapti.
Shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi marketing faoliyati faollashgani, yirik sanoat ko‘rgazmalari, forumlar va maqsadli tadbirlarda ishtirok etishi ham o‘sishga ta’sir ko‘rsatdi. Mahalliy infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha olib borilgan ishlar ham umumiy natijalarga ijobiy ta’sir qildi.
Kelajakda sohaning strategik vazifalari turistik mahsulotni diversifikatsiya qilish va uning xalqaro sifat standartlariga mosligini oshirishga qaratiladi. Yaqin yillarda ekologik va barqaror turizmni rivojlantirish ustuvor yo‘nalish bo‘ladi.
Bu chora global miqyosdagi mas’uliyatli sayohatlar talabiga javob bo‘lib, yangi turistik segmentlarni jalb qilishga hamda noyob tabiiy va madaniy merosni saqlashga xizmat qiladi. O‘zbekistonda YuNESKOning to‘rt jahon merosi obyektlari mavjud: Buxoro va Xiva (Ichon-Qala) tarixiy markazlari, Samarqand madaniyatlar chorrahasidagi shahri va Shahrisabz.

Поток туристов в Узбекистан увеличился на 20 процентов
Согласно статистическим данным за второй квартал 2025 года, наблюдается значительный рост потока иностранных граждан, прибывающих в Узбекистан. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта ситуация подтверждает стабильную положительную тенденцию в туристической сфере страны. Согласно официальным отчетам, в период с апреля по июнь в республику посетило более трех миллионов туристов, что примерно на 20 процентов больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
В течение отчетного квартала количество туристов, прибывающих каждый месяц, превысило один миллион, что ранее не фиксировалось. В частности, в апреле 2025 года впервые за месяц прибыло более одного миллиона иностранных гостей.
В мае этот показатель еще больше увеличился и достиг примерно 1,1 миллиона. В июне количество туристов осталось на высоком уровне и приблизилось к 1,1 миллиона.
Специалисты отрасли связывают этот рост с системными мерами, предпринятыми правительством и соответствующими учреждениями. Основными факторами называются упрощение визового режима и улучшение инвестиционного климата в гостиничном и сервисном секторах.
Кроме того, активизация международной маркетинговой деятельности Узбекистана, участие в крупных промышленных выставках, форумах и целевых мероприятиях также оказали влияние на рост. Работы по развитию местной инфраструктуры также положительно сказались на общих результатах.
В будущем стратегические задачи отрасли будут направлены на диверсификацию туристического продукта и повышение его соответствия международным стандартам качества. В ближайшие годы приоритетным направлением станет развитие экологического и устойчивого туризма.
Эта мера отвечает на требования ответственных путешествий на глобальном уровне, а также способствует привлечению новых туристических сегментов и сохранению уникального природного и культурного наследия. В Узбекистане есть четыре объекта всемирного наследия ЮНЕСКО: исторические центры Бухары и Хивы (Ичан-Кала), город Самарканд на перекрестке культур и Шахрисабз.