Hukumat qarori: akademik qarzi borlar o‘qishdan chetlashtiriladimi?
O‘zbekistonda akademik qarzdorligi bor talabalarni o‘qishdan chetlatish masalasi muhokama qilinmoqda, deb Talimxabarlari.uz xabar berdi. Bu taklif Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ishlab chiqqan Hukumat qarori loyihasida nazarda tutilgan bo‘lib, 2020 yil 31 dekabrdagi 824-sonli qarorga o‘zgartirish kiritishni ko‘zda tutadi.
Loyihaga ko‘ra, oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etish tartibini belgilaydigan nizomning 42-bandidan "Semestr va o‘quv yili yakuni natijalari bo‘yicha akademik qarzdorligi bor ta’lim oluvchilar o‘qishdan chetlashtirilmaydi" degan jumla chiqarib tashlanishi mumkin.
Talabalarni o‘qishdan chetlatish taklifiga qarshilar bor
"Ta’lim sohasidagi loyihalar markazi" bu o‘zgarishga qarshi chiqdi. Ularning fikriga ko‘ra, akademik qarzdorlik tufayli talabani o‘qishdan chetlatish kredit-modul tizimi tamoyillariga zid. Loyiha ofisi talabalar akademik qarzdorlikni qayta topshirish, keyingi semestrda o‘zlashtirish yoki yangi fan bilan almashtirish imkoniyatiga ega bo‘lishi kerakligini taklif qildi.
Oliy ta’lim tizimi bo‘yicha ushbu taklif muhokama qilinmoqda va loyiha ayrim e’tirozlar inobatga olingan holda tasdiqlanishi mumkin.

Решение правительства: будут ли отстранены от учебы те, кто имеет академическую задолженность?
В Узбекистане обсуждается вопрос отчисления студентов с академической задолженностью, сообщает Talimxabarlari.uz. Это предложение предусмотрено в проекте правительственного решения, разработанном Министерством высшего образования, науки и инноваций, которое предполагает внесение изменений в решение № 824 от 31 декабря 2020 года.
Согласно проекту, из пункта 42 положения, устанавливающего порядок внедрения кредитно-модульной системы в учебный процесс высших учебных заведений, может быть исключена фраза: "Студенты, имеющие академическую задолженность по итогам семестра и учебного года, не будут отчислены".
Есть противники предложения об отчислении студентов
Центр проектов в сфере образования выступил против этого изменения. По их мнению, отчисление студента из-за академической задолженности противоречит принципам кредитно-модульной системы. Офис проекта предложил, чтобы студенты имели возможность пересдать академическую задолженность, освоить ее в следующем семестре или заменить новым предметом.
Это предложение обсуждается в системе высшего образования, и проект может быть утвержден с учетом некоторых возражений.