Sobiq yarimhimoyachi, "Inter", "Real" va Niderlandiya terma jamoasi sobiq futbolchisi Uesli Sneyder Saudiya Arabistoni futbolining hozirgi holati va kelajak istiqbollari haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U WinWin nashriga bergan intervyusida Saudiya futbol ligasining jiddiy taraqqiyotga erishganini tan oldi, biroq hali yevropaning yetakchi chempionatlari darajasiga yetmaganini ta'kidladi. Sneydorning so‘zlariga ko‘ra, Saudiya futboli rivojlanmoqda, investitsiyalar ko‘paymoqda va infratuzilma yaxshilanmoqda.
Loyihaning maqsadlari yuksak bo‘lsa-da, hozircha ligani eng yaxshi beshlik ichiga kiritish uchun erta. Agar ular shu mehnat bilan davom etsa va mahalliy yoshlarni rivojlantirishga e'tibor qaratilsa, natijalar yaxshilanishi mumkin.
U shuningdek, bir nechta klublarni ajratib ko‘rsatdi. Sneydarga ko‘ra, "Al-Hilol" eng muvozanatli jamoa bo‘lib, kuchli rahbarlik tufayli muvaffaqiyatga erishyapti.
"Al-Nasr" esa Krishtianu Ronalduning kelishi bilan butun Yevropa futboli diqqatini tortdi, ammo bu jamoa yulduzga moslashish zarurati tufayli ba'zi xavflarni ham o‘z ichiga oladi. Saudiya futbolining rivojlanishi uchun bu jarayonlar muhim ahamiyatga ega.

Снейдер: Лига Саудовской Аравии еще не на уровне топ-5
Бывший полузащитник, экс-игрок "Интера", "Реала" и сборной Нидерландов Уэсли Снейдер высказал свое мнение о текущем состоянии футбола в Саудовской Аравии и перспективах его развития. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В интервью изданию WinWin он признал, что футбольная лига Саудовской Аравии достигла серьезного прогресса, однако еще не достигла уровня ведущих чемпионатов Европы. По словам Снейдера, футбол в Саудовской Аравии развивается, инвестиции увеличиваются, а инфраструктура улучшается.
Хотя цели проекта высоки, пока рано говорить о включении лиги в пятерку лучших. Если они продолжат в том же духе и сосредоточатся на развитии местной молодежи, результаты могут улучшиться.
Он также выделил несколько клубов. По мнению Снейдера, "Аль-Хилаль" является самой сбалансированной командой и добивается успеха благодаря сильному руководству.
"Аль-Наср", в свою очередь, привлек внимание всего европейского футбола с приходом Криштиану Роналду, однако эта команда также включает в себя некоторые риски из-за необходимости адаптации к звезде. Эти процессы имеют важное значение для развития футбола в Саудовской Аравии.