PSJ futbolchisi Matvey Safonovning birinchi murabbiyi Aleksey Chistyakov uning Parij jamoasida qolish qaroridan hayratda ekanini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Safonov ilgari klubni tark etishni istamasligini aytgan edi, garchi jamoa uni asosiy darvozabon sifatida ko‘rmayotgan bo‘lsa ham, hattoki Janluiji Donnarumma ketganidan keyin ham bu o‘zgarish bo‘lmadi. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, Matveyning PSJda qolishi tushunarsiz.
Chistyakovning ta’kidlashicha, Lyuka Shevalye bilan uzoq muddatli shartnoma tuzilgan va u asosiy tarkibda maydonga tushishi kutilmoqda. Ehtimol, Safonovga ham o‘zini ko‘rsatish uchun imkoniyat va’da qilingan.
Chistyakov Safonovning kelajak rejalari haqida ma’lumotga ega emasligini aytdi, biroq futbolchining doimiy o‘yin amaliyotiga muhtojligini qayd etdi. Ma’lumki, PSJ va Donnarumma shartnomani uzaytirish borasida kelisha olmadi va italiyalik darvozabon katta ehtimol bilan shu yozda jamoani tark etadi.
Parij klubi “Lill”dan Lyuka Shevalyeni sotib oldi. Safonovga esa, faqat ikkinchi yoki uchinchi darvozabon o‘rni uchun kurashish imkoniyati borligi ma’lum qilindi.
Shu sababli, Safonovning PSJda qolish qarori ko‘plab mutaxassislar va futbol ishqibozlari orasida turli savollarni keltirib chiqarmoqda.

Остаивание Сафонова в ПСЖ удивило его тренера
Первый тренер футболиста ПСЖ Матвея Сафонова Алексей Чистяков заявил, что он удивлён решением игрока остаться в парижском клубе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее Сафонов говорил, что не хочет покидать клуб, хотя команда не рассматривает его в качестве основного вратаря, и даже после ухода Джанлуиджи Доннаруммы ничего не изменилось. По словам специалиста, решение Матвея остаться в ПСЖ непонятно.
Чистяков отметил, что с Лукой Шевалье заключён долгосрочный контракт, и он ожидается в основном составе. Возможно, Сафонову также обещали возможность проявить себя.
Чистяков сказал, что не имеет информации о будущих планах Сафонова, однако отметил, что игроку необходима постоянная игровая практика. Известно, что ПСЖ и Доннарумма не смогли договориться о продлении контракта, и итальянский вратарь с большой вероятностью покинет команду этим летом.
Парижский клуб приобрёл Луку Шевалье у "Лилля". Сафонову же сообщили, что у него есть возможность бороться только за место второго или третьего вратаря.
Поэтому решение Сафонова остаться в ПСЖ вызывает множество вопросов среди специалистов и футбольных болельщиков.