Bormut jamoasi futbolchisi Antuan Semenyo Angliya Premyer Ligasi birinchi turida Liverpulga qarshi o‘yinda (2:4) Enfild stadionida irqchilik haqoratlariga duch keldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, maydon egalarining bir muxlisi, nogironlar aravachasida bo‘lgan shaxs, o‘yinning davomida raqib jamoa futbolchisiga nisbatan irqchilikka oid so‘zlar ishlatgan. O‘yin tanaffusida stadion xodimlari ushbu shaxsni maydondan chiqarib yuborgan.
Hodisa yuzasidan politsiya tomonidan tergov boshlandi. Liverpul klubi irqchilik va kamsitishning har qanday ko‘rinishini qat’iyan rad etishini bildirgan.
Bunday holatlar na futbol maydonida, na jamiyatda o‘rin olmasligi ta’kidlangan. Hozirda klub voqea bo‘yicha qo‘shimcha izoh bermayapti, chunki masala politsiya tergovi bosqichida bo‘lib, ular tergovni to‘liq qo‘llab-quvvatlamoqda.
Bu voqea sport va jamiyatda irqchilikka qarshi kurashish zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi. Futbol maydonida adolat va hurmat tamoyillariga rioya qilish muhim hisoblanadi.

Клуб Ливерпуль резко осудил расизм в отношении Семеню
Футболист команды Борнмут Антуан Семеньо столкнулся с расистскими оскорблениями во время первого тура Английской Премьер-лиги в матче против Ливерпуля (2:4) на стадионе Энфилд. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Позже стало известно, что один из болельщиков хозяев поля, находившийся в инвалидной коляске, во время игры использовал расистские выражения в адрес игрока соперничающей команды. В перерыве матча сотрудники стадиона вывели этого человека с поля.
По факту инцидента полиция начала расследование. Клуб Ливерпуль заявил о решительном осуждении любых проявлений расизма и дискриминации.
Отмечено, что такие случаи недопустимы ни на футбольном поле, ни в обществе. В настоящее время клуб не даёт дополнительных комментариев по инциденту, так как дело находится на стадии полицейского расследования, которое они полностью поддерживают.
Этот случай вновь подчеркнул необходимость борьбы с расизмом в спорте и обществе. Соблюдение принципов справедливости и уважения на футбольном поле имеет важное значение.