Italiya futbolining afsonaviy shaxslaridan biri, «Milan»ning sobiq bosh murabbiyi Arrigo Sakki «Real Madrid» ustozi Karlo Anchelotti haqidagi tanqidlarga javob berdi. Ma’lumki, madridliklar Chempionlar ligasining chorak finalida «Arsenal»ga ikki o‘yin natijasiga ko‘ra (0:3 va 1:2) mag‘lub bo‘lib, musobaqani tark etgan edi.
«Bu tanqidchilar Anchelottining kimligini haqiqatan ham biladilarmi? U qanday sovrinlarga erishganini anglaydilarmi? Men uni faqat qo‘lga kiritgan sovrinlari uchun emas, balki inson sifatidagi ajoyib fazilatlari uchun ham haqiqiy maestro deb hisoblayman. Madridning «Real» klubi Karletto kabi buyuk shaxs bilan xayrlashishdan oldin yaxshilab o‘ylab ko‘rishi shart», — dedi Sakki mashhur «La Gazzetta dello Sport» nashriga bergan intervyusida.
Sakkining ta’kidlashicha, bu mavsum Anchelotti va «Real» uchun juda qiyin kechdi. Karlo ko‘plab asosiy futbolchilarning jarohatlari tufayli deyarli har bir o‘yinda tarkibini qayta shakllantirishga majbur bo‘lgan.
«Futbolda bu kabi holatlar sodir bo‘lib turadi, ammo Karlo kabi buyuk mutaxassisning tanqid qilinishi meni qattiq ranjitadi. Uning bu mavsumdagi tarkibiga nazar tashlang – aksariyat uchrashuvlarda u o‘z pozitsiyasidagi asosiy himoyachilarsiz harakat qilganini ko‘rasiz. Bu ham oson ish emas va har qanday murabbiy uchun og‘ir sinovdir», — deb qo‘shimcha qildi mashhur murabbiy.
Arrigo Sakki o‘z nutqida Anchelotti kabi murabbiylarning qadrini bilish va ularning qiyin vaziyatlardagi faoliyatini adolatli baholash kerakligini yana bir bor uqtirib o‘tdi.

Arrigo Sakki: «Прежде чем критиковать Анчелотти, вам нужно вспомнить, кто он!»
Один из легендарных персонажей итальянского футбола, бывший главный тренер «Милана»Arrigo Sakki ответил на критику тренера «Реала» Карло Анчелотти. Как известно, мадридцы выбыли из Лиги чемпионов в четвертьфинале, проиграв «Арсеналу» по сумме двух матчей (0:3 и 1:2).
«Эти критики действительно знают, кто такой Анчелотти? Понимают ли они, каких трофеев он достиг? Я считаю его настоящим маэстро не только за трофеи, которые он завоевал, но и за его замечательные человеческие качества. Перед тем как прощаться с таким великим человеком, как Карлетто, клуб «Реал» должен хорошо подумать», — сказал Сакки в интервью известному изданию «La Gazzetta dello Sport».
По словам Сакки, этот сезон был очень трудным для Анчелотти и «Реала». Карло был вынужден почти в каждой игре перестраивать состав из-за травм многих ключевых игроков.
«В футболе такие ситуации случаются, но критика великого специалиста, как Карло, меня очень огорчает. Посмотрите на его состав в этом сезоне – в большинстве матчей вы увидите, что он действовал без основных защитников на своей позиции. Это тоже нелегкая задача и тяжелое испытание для любого тренера», — добавил знаменитый тренер.
Arrigo Sakki еще раз подчеркнул, что нужно ценить таких тренеров, как Анчелотти, и справедливо оценивать их деятельность в сложных ситуациях.