Gvardiola «Liverpul»ning chempionligi haqida: «Ular bu g‘alabaga to‘liq loyiq edi»
Angliya Premer-ligasining 34-turida «Liverpul» o‘z uyida «Tottenxem» klubini yirik hisobda – 5:1 hisobida mag‘lub etib, muddatidan avval mamlakat chempionligiga sazovor bo‘ldi. Bu natija orqali ketma-ket to‘rt yil chempion bo‘lgan «Manchester Siti» bu gal chempionlikni «mersisaydliklar»ga topshirishga majbur bo‘ldi.
«Shaharliklar» bosh murabbiyi Xosep Gvardiola ham raqibning chempionligiga befarq qolmadi va o‘z tabrigini bildirdi.
«O‘zimning hamda klubimizdagi har bir xodimning nomidan «Liverpul»ni Angliya chempionligi bilan samimiy qutlayman. Ular joriy mavsumda ajoyib o‘yin namoyish etdi va bu g‘alabaga to‘liq loyiq edi. Hech qanday shubha yo‘qki, ular chempion bo‘lishga munosib tarzda harakat qildi va bu maqsadga erishdi», – dedi Gvardiola.
Shu bilan birga, ispaniyalik mutaxassis kelasi mavsumda «Manchester Siti» yanada kuchliroq qaytib, chempionlik uchun oxiriga qadar kurash olib borishini ta’kidladi:
«Kelgusi mavsumda yanada yaxshiroq o‘yin ko‘rsatib, g‘alaba uchun kurashni chempionatning so‘nggi turigacha davom ettirishni xohlaymiz. Lekin hozir eng muhimi, chempion bo‘lgan jamoani tabriklashimiz kerak. Bugun ularning bayrami va buni hurmat qilish zarur», – deya so‘zlarini yakunladi Xosep Gvardiola.
Eslatib o‘tamiz, «Liverpul» ushbu chempionlik orqali o‘z tarixidagi 20-chempionlikka erishdi va bu borada «Manchester Yunayted» bilan tenglashib oldi. Bu chempionlik jamoa uchun uzoq kutilgan va quvonchli voqelik bo‘ldi.

Гвардиола о чемпионстве «Ливерпуля»: «Они полностью заслужили эту победу»
В 34-м туре английской Премьер-лиги «Ливерпуль» на своем поле крупно обыграл клуб «Тоттенхэм» со счетом 5:1 и досрочно завоевал чемпионство страны. Этот результат заставил «Манчестер Сити», который был чемпионом подряд четыре года, передать титул «мерсисайдцам».
Главный тренер «горожан» Хосеп Гвардиола также не остался равнодушным к чемпионству соперника и выразил свои поздравления.
«От себя и от имени каждого сотрудника нашего клуба искренне поздравляю «Ливерпуль» с чемпионством в Англии. Они продемонстрировали великолепную игру в этом сезоне и полностью заслужили эту победу. Нет никаких сомнений, что они действовали достойно, чтобы стать чемпионами, и достигли этой цели», – сказал Гвардиола.
В то же время испанский специалист отметил, что в следующем сезоне «Манчестер Сити» вернется еще сильнее и будет бороться за чемпионство до конца:
«В следующем сезоне мы хотим показать еще лучший футбол и продолжать борьбу за победу до последнего тура чемпионата. Но сейчас самое главное – поздравить команду, ставшую чемпионом. Сегодня их праздник, и это нужно уважать», – завершил свои слова Хосеп Гвардиола.
Напомним, что «Ливерпуль» с этим чемпионством достиг своего 20-го титула в истории и сравнялся по этому показателю с «Манчестер Юнайтед». Это чемпионство стало долгожданной и радостной реальностью для команды.