Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil tomonidan Eronga qarshi olib borilayotgan uzoq muddatli harbiy amaliyotlar Ukrainaga ko‘rsatilayotgan xalqaro yordamning kamayishiga olib kelishi mumkinligidan xavotir bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u 5 aprel kuni Istanbuldagi tashrifi davomida Associated Press agentligiga bergan intervyusida ma’lum qildi. Zelenskiy so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda AQSH uchun Ukraina ustuvor yo‘nalish hisoblanmaydi.
Shu sababli, Erondagi uzoq davom etayotgan urush Ukrainaga berilayotgan yordamning pasayishiga sabab bo‘lishi mumkin. U ta’kidlashicha, Kiyev Patriot havo mudofaa tizimlari va ularga kerak bo‘lgan raketalar zaxirasini to‘liq olmagan.
Agar Eron bilan urush tez orada tugamasa, Ukrainaga yordam kundan-kunga kamayib borishi ehtimoli mavjud. Shuningdek, Zelenskiy AQSH tomonidan Rossiya neftiga nisbatan joriy etilgan sanksiyalar vaqtincha yumshatilgani Moskva uchun iqtisodiy foyda keltirayotganini qayd etdi.
Unga ko‘ra, Rossiya bunday holatdan qo‘shimcha daromad olmoqda, bu esa ular uchun foydali hisoblanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH 11 aprelga qadar 12 martgacha kemalarga yuklangan Rossiya nefti va neft mahsulotlari savdosini sanksiyalardan vaqtincha ozod qilgan.
AQSH moliya vaziri Skott Bessentning aytishicha, bu qaror prezident Donald Tramp tomonidan jahon energetika bozorini barqaror saqlash va narxlarning oshishining oldini olish maqsadida qabul qilingan. Biroq, 11 mart kuni G7 davlatlari Eron bilan urush fonida Rossiya neftiga nisbatan sanksiyalarni bekor qilmaslikka kelishib olgan.
Shuningdek, 1 aprel kuni Financial Times nashri Donald Tramp Yevropa davlatlari Ho‘rmuz bo‘g‘ozini ochishga yordam bermasa, Ukrainaga qurol yetkazib berishni to‘xtatish bilan tahdid qilganini xabar qildi. Washington Post ma’lumotlariga ko‘ra, Pentagon Ukraina uchun mo‘ljallangan muhim harbiy texnikani Eron bilan urushga yo‘naltirish imkoniyatlarini ham ko‘rib chiqmoqda.
28 fevraldan buyon AQSH va Isroil Eronga aviazarbalar berib kelmoqda. Natijada Eronning oliy rahbari Ali Xominay va bir qator yuqori lavozimli amaldorlar halok bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi.
Eron esa javoban Fors ko‘rfazi mintaqasidagi qo‘shni davlatlarga raketa va dronlar bilan zarbalar berishda davom etmoqda. Tehronning ta’kidlashicha, bu hujumlar AQSH harbiy bazalariga qaratilgan.
Shuningdek, Eron hujumlari neft omborlari va tankerlarga ham ta’sir ko‘rsatgan. Ozarboyjon va Kipr ham zarbalardan zarar ko‘rganligi ma’lum bo‘ldi.
Ushbu voqealar Ukraina uchun xalqaro yordamning samaradorligi va barqarorligiga jiddiy tahdid solmoqda. Bundan tashqari, mintaqaviy xavfsizlik va global energetika bozori holatining murakkablashishiga sabab bo‘lmoqda.

Муниса Ризаева дала девушкам совет о сохранении семьи
Президент Украины Владимир Зеленский выразил обеспокоенность тем, что долгосрочные военные операции США и Израиля против Ирана могут привести к сокращению международной помощи Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он сообщил в интервью агентству Associated Press во время своего визита в Стамбул 5 апреля. По словам Зеленского, в настоящее время Украина не является приоритетным направлением для США.
Поэтому затяжная война в Иране может привести к снижению помощи Украине. Он подчеркнул, что Киев не получил полный запас зенитных ракетных систем Patriot и необходимых к ним ракет.
Если война с Ираном не закончится в ближайшее время, помощь Украине может уменьшаться день ото дня. Также Зеленский отметил, что временное смягчение санкций США против российской нефти приносит экономическую выгоду Москве.
По его словам, Россия получает дополнительный доход от такой ситуации, что выгодно для них. Согласно информации, США временно освободили от санкций продажу российской нефти и нефтепродуктов, загруженных на суда до 12 марта, до 11 апреля.
Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что это решение было принято президентом Дональдом Трампом с целью стабилизации мирового энергетического рынка и предотвращения роста цен. Однако 11 марта страны G7 договорились не отменять санкции против российской нефти на фоне войны с Ираном.
Кроме того, 1 апреля издание Financial Times сообщило, что Дональд Трамп угрожал прекратить поставки оружия Украине, если европейские страны не помогут открыть Ормузский пролив. По данным Washington Post, Пентагон также рассматривает возможность перенаправления важной военной техники, предназначенной для Украины, на войну с Ираном.
С 28 февраля США и Израиль наносят авиаудары по Ирану. В результате появились сообщения о гибели верховного лидера Ирана Али Хаменеи и ряда высокопоставленных чиновников.
В ответ Иран продолжает наносить удары ракетами и дронами по соседним странам Персидского залива. По заявлению Тегерана, эти атаки направлены на военные базы США.
Кроме того, иранские удары затронули нефтехранилища и танкеры. Также стало известно, что Азербайджан и Кипр пострадали от этих ударов.
Эти события серьезно угрожают эффективности и стабильности международной помощи Украине. Кроме того, они осложняют ситуацию с региональной безопасностью и состоянием глобального энергетического рынка.