Superligada hakamlik xatolari: ikki bosh hakam jiddiy jazoga tortildi
O‘zbekiston Superligasining 8-tur bahslari yakuniga yetgach, hakamlik bilan bog‘liq bir qator bahsli vaziyatlar yuzaga keldi. O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi Hakamlar qo‘mitasi o‘tkazilgan o‘yinlarda hakamlar tomonidan qabul qilingan qarorlarni yana bir bor chuqur tahlil qildi va ikki hakamning jiddiy xatolarga yo‘l qo‘yganini e’tirof etib, ularga nisbatan tegishli choralar qo‘lladi.
Jumladan, OKMK hamda "Andijon" jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan o‘yinning 60-daqiqasida OKMK vakili raqib futbolchisiga qarshi noqonuniy harakat sodir etdi. U to‘psiz vaziyatda "Andijon" o‘yinchisining yuziga tirsak bilan zarba berdi. Bosh hakam Rustam Lutfullin esa VAR hakami bilan maslahatlashib, mazkur vaziyatga tegishli qaror qabul qildi va bu holatda xatoga yo‘l qo‘ymadi.
Biroq, o‘sha uchrashuvning 85-daqiqasida yuzaga kelgan holatda hakam tomonidan yo‘l qo‘yilgan jiddiy xatolik qayd etildi. Futbolchilar to‘p uchun kurashayotgan vaqtda Lutfullin 11 metrlik jarima zarbasi belgiladi. Ammo ekspert hakamlar fikricha, bu holatda penalti tayinlanishiga asos bo‘ladigan vaziyat mavjud emas edi. Natijada, Hakamlar qo‘mitasi ushbu jiddiy xatosi uchun Rustam Lutfullinni nomuayyan muddatga hakamlikdan chetlatdi.
Shuningdek, "Qizilqum" va "Navbahor" jamoalari o‘rtasida kechgan uchrashuvda ham bahsli holat kuzatildi. Ushbu o‘yinning 90+5-daqiqasida "Navbahor" futbolchisining qo‘liga to‘p tekkani bois, bosh hakam Ahrol Risqullayev 11 metrlik jarima zarbasini belgiladi. VAR tekshiruvi ham bosh hakamning qarorini o‘zgartirmadi va 90+12-daqiqada ushbu penalti amalga oshirildi. Lekin ekspertlar tahlil natijalariga ko‘ra, futbolchining qo‘li tanasiga yopishib turgani sababli, bu holatda penalti tayinlanmasligi kerak deb topildi.
Shu sababli, Hakamlar qo‘mitasi bosh hakam Ahrol Risqullayevni ham jiddiy xatoga yo‘l qo‘ygani uchun nomuayyan muddatga hakamlik faoliyatidan chetlatishga qaror qildi.
Bu holatlar orqali O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi va Hakamlar qo‘mitasi hakamlar faoliyatida shaffoflik va adolat tamoyilini qat’iy ta’minlashda davom etayotganini yana bir bor isbotladi.
Urbig Noyer o‘rnida yana asosiy tarkibda
Myunxenning "Bavariya" klubi darvozaboni Jonas Urbig yana asosiy tarkibda maydonga tushishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Klubning asosiy darvozaboni Manuel Noyer jarohati