O‘zbekiston Superligasining 8-tur bahslari yakuniga yetgach, hakamlik bilan bog‘liq bir qator bahsli vaziyatlar yuzaga keldi. O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi Hakamlar qo‘mitasi o‘tkazilgan o‘yinlarda hakamlar tomonidan qabul qilingan qarorlarni yana bir bor chuqur tahlil qildi va ikki hakamning jiddiy xatolarga yo‘l qo‘yganini e’tirof etib, ularga nisbatan tegishli choralar qo‘lladi.
Jumladan, OKMK hamda "Andijon" jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan o‘yinning 60-daqiqasida OKMK vakili raqib futbolchisiga qarshi noqonuniy harakat sodir etdi. U to‘psiz vaziyatda "Andijon" o‘yinchisining yuziga tirsak bilan zarba berdi. Bosh hakam Rustam Lutfullin esa VAR hakami bilan maslahatlashib, mazkur vaziyatga tegishli qaror qabul qildi va bu holatda xatoga yo‘l qo‘ymadi.
Biroq, o‘sha uchrashuvning 85-daqiqasida yuzaga kelgan holatda hakam tomonidan yo‘l qo‘yilgan jiddiy xatolik qayd etildi. Futbolchilar to‘p uchun kurashayotgan vaqtda Lutfullin 11 metrlik jarima zarbasi belgiladi. Ammo ekspert hakamlar fikricha, bu holatda penalti tayinlanishiga asos bo‘ladigan vaziyat mavjud emas edi. Natijada, Hakamlar qo‘mitasi ushbu jiddiy xatosi uchun Rustam Lutfullinni nomuayyan muddatga hakamlikdan chetlatdi.
Shuningdek, "Qizilqum" va "Navbahor" jamoalari o‘rtasida kechgan uchrashuvda ham bahsli holat kuzatildi. Ushbu o‘yinning 90+5-daqiqasida "Navbahor" futbolchisining qo‘liga to‘p tekkani bois, bosh hakam Ahrol Risqullayev 11 metrlik jarima zarbasini belgiladi. VAR tekshiruvi ham bosh hakamning qarorini o‘zgartirmadi va 90+12-daqiqada ushbu penalti amalga oshirildi. Lekin ekspertlar tahlil natijalariga ko‘ra, futbolchining qo‘li tanasiga yopishib turgani sababli, bu holatda penalti tayinlanmasligi kerak deb topildi.
Shu sababli, Hakamlar qo‘mitasi bosh hakam Ahrol Risqullayevni ham jiddiy xatoga yo‘l qo‘ygani uchun nomuayyan muddatga hakamlik faoliyatidan chetlatishga qaror qildi.
Bu holatlar orqali O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi va Hakamlar qo‘mitasi hakamlar faoliyatida shaffoflik va adolat tamoyilini qat’iy ta’minlashda davom etayotganini yana bir bor isbotladi.

Ошибки судейства в Суперлиге: двое главных судей подверглись серьезному наказанию
После завершения матчей 8-го тура Узбекистанской Суперлиги возникло несколько спорных ситуаций, связанных с судейством. Судейская комиссия Футбольной ассоциации Узбекистана еще раз глубоко проанализировала решения, принятые судьями в проведенных играх, и признала, что два судьи допустили серьезные ошибки, применив к ним соответствующие меры.
В частности, в матче между командами OKMK и "Андижан" на 60-й минуте представитель OKMK совершил незаконное действие против игрока соперника. Он ударил локтем в лицо игрока "Андижана" в ситуации без мяча. Главный судья Рустам Лутфуллин, проконсультировавшись с VAR-судьей, принял решение по данной ситуации и не допустил ошибки.
Однако на 85-й минуте того же матча была зафиксирована серьезная ошибка, допущенная судьей. Когда футболисты боролись за мяч, Лутфуллин назначил 11-метровый штрафной удар. Однако, по мнению экспертных судей, в данной ситуации не было оснований для назначения пенальти. В результате Судейская комиссия отстранила Рустама Лутфуллина от судейства на неопределенный срок за эту серьезную ошибку.
Также в матче между командами "Кызылкум" и "Навбахор" была зафиксирована спорная ситуация. На 90+5-й минуте, когда мяч попал в руку игроку "Навбахора", главный судья Ахрол Рискуллаев назначил 11-метровый штрафной удар. Проверка VAR также не изменила решение главного судьи, и на 90+12-й минуте этот пенальти был реализован. Однако, согласно анализу экспертов, поскольку рука футболиста прилипла к телу, в данной ситуации пенальти не должен был назначаться.
По этой причине Судейская комиссия также решила отстранить главного судью Ахрола Рискуллаева на неопределенный срок за допущенную серьезную ошибку.
Эти случаи еще раз подтвердили, что Футбольная ассоциация Узбекистана и Судейская комиссия продолжают строго обеспечивать принципы прозрачности и справедливости в деятельности судей.