Klaudio Raneri kechagi g‘alabadan so‘ng nimalar dedi?
Italiya chempionatining 35-turidan o‘rin olgan o‘yinda Rimning «Roma» klubi o‘z maydonida «Fiorentina»ni qabul qilib, 1:0 hisobida zafar quchdi. Bu g‘alaba bilan jamoa Yevropa Chempionlar ligasi yo‘llanmasi uchun kurashda muhim uch ochkoga ega bo‘ldi.
Uchrashuvdan keyingi matbuot anjumanida «bo‘rilar»ning tajribali ustozi Klaudio Raneri o‘yin haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
«Fiorentina juda yuqori darajadagi texnik mahoratga ega bo‘lgan o‘yinchilarga ega jamoa ekanini yana bir marta ko‘rdik. Ular biz uchun oson luqma bo‘lmadi. Birinchi bo‘limda ko‘p qiynaldik, raqib bizga jiddiy qarshilik ko‘rsatdi. Bunday paytda birinchi bo‘lim oxirida gol urish nihoyatda muhim edi. Biz gol urdik va bu holat ikkinchi bo‘limda maydonga tushadigan futbolchilarning energiyasini to‘g‘ri taqsimlash imkoniyatini berdi», — dedi Raneri.
Murabbiy uchrashuvning har bir lahzasi jiddiy e’tibor va qattiq mehnat talab qilganini alohida qayd etdi.
«G‘alaba qozonish oson emas edi. Florensiyaliklar bugun bizga qarshi o‘ta tayyor holda kelgan va oxirigacha jiddiy qarshilik ko‘rsatishdi. Ammo futbolchilarimiz ham 90 daqiqa davomida vazminlik va sabr bilan harakat qilishdi. Shu sababli bu g‘alaba men uchun alohida ahamiyatga ega. Ana shunday shiddatli o‘yinlardan zavq olaman», — deya qo‘shimcha qildi italiyalik tajribali mutaxassis.
Shuningdek, murabbiy «Roma»ning mavsumning hal qiluvchi bosqichida muvaffaqiyat qozonishi uchun har bir o‘yinchi maksimal darajada o‘zini ko‘rsatayotganini va buni qadrlash zarurligini ta’kidladi:
«Hozirgi kunda har bir o‘yin biz uchun finalga teng. Biz o‘z maqsadimiz – Chempionlar ligasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritish uchun bor kuchimizni ishga solishimiz kerak. Bu yo‘lda kichik g‘alabalar ham muhim ahamiyatga ega. «Fiorentina» ustidan qozonilgan bu zafar ana shunday g‘alabalardan biri bo‘ldi. Jamoamiz ruhan va jismonan tayyorligini yana bir marta isbotladi», — deb gapini yakunladi Klaudio Raneri.
Ayni damda «Roma» Italiya chempionatida 35-turdan so‘ng yuqori o‘rinlar uchun kurashda yaxshi imkoniyatlarga ega. Klaudio Raneri boshchiligidagi jamoa keyingi turlarda «Atalanta», «Milan» va «Torino» kabi jiddiy raqiblarga qarshi maydonga tushadi. Bu bahslarda ham g‘alaba qozonish «bo‘rilar» uchun juda muhim hisoblanadi.

Что сказал Клаудио Ранери после вчерашней победы?
В матче 35-го тура чемпионата Италии римский клуб «Рома» на своем поле принял «Фиорентину» и одержал победу со счетом 1:0. Эта победа дала команде важные три очка в борьбе за путевку в Лигу чемпионов Европы.
На пресс-конференции после матча опытный наставник «волков» Клаудио Ранери поделился своими мыслями об игре.
«Мы еще раз увидели, что «Фиорентина» — это команда с игроками, обладающими высоким уровнем технического мастерства. Они не были для нас легкой добычей. В первом тайме нам было тяжело, соперник оказал нам серьезное сопротивление. В такие моменты забить гол в конце первого тайма было крайне важно. Мы забили, и это дало возможность правильно распределить энергию игроков, выходящих на поле во втором тайме», — сказал Ранери.
Тренер отдельно отметил, что каждая секунда матча требовала серьезного внимания и упорного труда.
«Победа была нелегкой. Флорентийцы сегодня пришли к нам в отличной форме и оказали серьезное сопротивление до самого конца. Однако наши футболисты также действовали с выдержкой и терпением на протяжении 90 минут. Поэтому эта победа имеет для меня особое значение. Я наслаждаюсь такими напряженными играми», — добавил итальянский опытный специалист.
Кроме того, тренер подчеркнул, что для успешного выступления «Ромы» в решающей стадии сезона каждый игрок должен максимально проявить себя, и это необходимо ценить:
«В настоящее время каждая игра для нас равносильна финалу. Мы должны вложить все свои силы, чтобы достичь нашей цели — получить путевку в Лигу чемпионов. На этом пути даже небольшие победы имеют важное значение. Эта победа над «Фиорентиной» стала одной из таких побед. Наша команда еще раз подтвердила свою готовность как морально, так и физически», — завершил свою речь Клаудио Ранери.
В настоящее время «Рома» имеет хорошие шансы в борьбе за высокие места в чемпионате Италии после 35-го тура. Команда под руководством Клаудио Ранери в следующих турах выйдет на поле против серьезных соперников, таких как «Аталанта», «Милан» и «Торино». Победа в этих матчах также очень важна для «волков».