Isroil parlamenti Falastin mahbuslari uchun o'lim jazosini qayta tikladi
Bugun, 6 may kuni futbol muxlislarining e’tibori Yevropa Chempionlar ligasi doirasidagi eng qiziqarli va intrigali qarama-qarshiliklardan biriga qaratilgan. Milandagi «Juzeppe Meatssa» stadionida «Inter» va «Barselona» jamoalari o‘rtasida musobaqaning yarim final javob bahsi bo‘lib o‘tadi.
Jamoalarning Kataloniyadagi ilk uchrashuvi juda yuqori tempda o‘tgan va unda muxlislarga ajoyib tomosha taqdim etilgandi. Gollarga boy kechgan ushbu o‘yinda 3:3 hisobida durang qayd etilgan edi. Bu natija esa har ikki klub uchun ham Milandagi javob o‘yinining ahamiyatini yanada oshirib yubordi.
Bugungi muhim bellashuv oldidan jamoalarning tarkibida bir qator jiddiy o‘zgarishlar mavjud. «Barselona» bosh murabbiyi Xans-Diter Flik uchrashuv arafasida tarkib bilan bog‘liq jiddiy muammolarga duch kelmoqda. Birinchi o‘yinda jarohat olgan fransiyalik markaziy himoyachi Jyul Kunde bugungi bahsda maydonga tusha olmaydi. Shu bilan birga, kataloniyaliklarning yetakchi hujumchisi Robert Levandovski va chap qanot himoyachisi Alexandro Balde ham jarohat tufayli o‘yinni o‘tkazib yuborishadi. Ularning yo‘qligi «Barselona» uchun katta yo‘qotish bo‘lishi shubhasiz.
«Inter» safida esa vaziyat biroz yaxshiroq. Dastlabki uchrashuvda yengil jarohat olgan argentinalik yetakchi hujumchi Lautaro Martines bugungi bellashuvni asosiy tarkibda boshlashi kutilmoqda. Biroq «Inter» ham o‘z muammolaridan mahrum emas: fransiyalik himoyachi Benjamen Pavar va yarim himoyachi Valentin Karboni jarohat tufayli bugungi o‘yinga tayyor emaslar. Bu futbolchilarning yo‘qligi milanliklarning o‘yiniga qay darajada ta’sir qilishini maydonda ko‘ramiz.
Eslatib o‘tamiz, javob bahsini boshqarish uchun UEFA tomonidan polyaklik taniqli hakam Shimon Marchinyak tayinlangan. U o‘tgan yili Qatarda bo‘lib o‘tgan jahon chempionati finalida ham hakamlik qilgan va o‘zining qat’iyligi va adolatli qarorlari bilan tanilgan.
Ayni vaqtda futbol muxlislari va ekspertlar bugungi bahsni yuqori darajadagi futbol tomoshasi sifatida kutishmoqda. Mavsumning eng muhim bellashuvlaridan biri hisoblangan ushbu uchrashuv g‘olibga Chempionlar ligasi finaliga yo‘llanma taqdim etadi. Shuning uchun ikki jamoa ham barcha imkoniyatlarini ishga solib, bor mahoratlarini maydonda namoyish etishi shubhasiz.
Hozirgacha tomonlarning imkoniyatlari teng, shu bois bahs qanday yakunlanishi haqida aniq taxmin qilish juda qiyin. Qiziqarli, keskin va gollarga boy kechishi kutilayotgan bu o‘yinni futbol muxlislari ortda qoldirilmasligi kerak bo‘lgan voqea sifatida baholamoqda.
Hal qiluvchi bellashuv Milan vaqti bilan kechki soat 21:00 (Toshkent vaqti bilan 23:59) da start oladi. Bugungi kurashda kim ustun kelishi esa bir necha soatdan so‘ng aniq bo‘ladi.

В полуфинале Лиги Европы большая битва: «Интер» или «Барселона» — кто выйдет в финал?
Сегодня, 6 мая, внимание футбольных болельщиков сосредоточено на одном из самых интересных и интригующих противостояний в рамках Лиги чемпионов Европы. На стадионе «Джузеппе Меацца» в Милане пройдет ответный матч полуфинала между командами «Интер» и «Барселона».
Первое столкновение команд в Каталонии прошло в очень высоком темпе и подарило зрителям великолепное зрелище. В этой богатой голами игре был зафиксирован счет 3:3. Этот результат еще больше увеличил значимость ответной игры в Милане для обеих команд.
Перед важным противостоянием в составах команд есть ряд серьезных изменений. Главный тренер «Барселоны» Ханс-Дитер Флик сталкивается с серьезными проблемами с составом накануне матча. Французский центральный защитник Жюль Кунде, получивший травму в первой игре, не сможет выйти на поле в сегодняшнем матче. Кроме того, ведущий нападающий каталонцев Роберт Левандовски и левый защитник Александро Бальде также пропустят игру из-за травм. Их отсутствие, безусловно, станет большой потерей для «Барселоны».
В «Интере» ситуация немного лучше. Аргентинский нападающий Лаутаро Мартинес, получивший легкую травму в первом матче, ожидается, что начнет сегодняшнее противостояние в основном составе. Однако и у «Интера» есть свои проблемы: французский защитник Бенжамен Павар и полузащитник Валентин Карбони не готовы к сегодняшней игре из-за травм. Мы увидим, насколько отсутствие этих футболистов повлияет на игру миланцев.
Напоминаем, что для управления ответным матчем УЕФА назначила известного польского арбитра Симона Марчиниака. Он также судил финал чемпионата мира, который прошел в Катаре в прошлом году, и известен своей решительностью и справедливыми решениями.
В настоящее время футбольные болельщики и эксперты ожидают сегодняшнего матча как зрелища высокого уровня. Эта встреча, являющаяся одной из самых важных в сезоне, предоставит победителю путевку в финал Лиги чемпионов. Поэтому обе команды, безусловно, будут использовать все свои возможности и продемонстрируют все свои навыки на поле.
На данный момент шансы команд равны, поэтому точно предсказать, как закончится матч, очень сложно. Эта игра, ожидаемая как интересная, напряженная и богатая голами, рассматривается футбольными болельщиками как событие, которое нельзя пропустить.
Решающая встреча начнется в 21:00 по миланскому времени (23:59 по ташкентскому времени). Кто одержит победу в сегодняшней борьбе, станет известно через несколько часов.