Sherzod A’zamov: «O‘zbek klublari Doriyev kabi o‘yinchilarni olib kelishsa, muxlislar stadionga qaytadi»
«90minutuz» podkastining navbatdagi sonida o‘zbek futbolida o‘z o‘rniga ega bo‘lgan sobiq futbolchi Sherzod A’zamov «So‘g‘diyona» klubining hujumchisi Lyupcho Doriyev va O‘zbekiston jamoalarining legioner tanlash siyosati haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
A’zamov «Paxtakor» hujumchisi Dragan Cheran bilan o‘zaro suhbatlashganini eslab o‘tdi va shu orqali bir qancha qiziq ma’lumotlarni ham oshkor qildi:
«Cheran bilan gaplashganimda, u menga "So‘g‘diyona" jamoasining juda yuqori saviyadagi legionerlar bilan shartnoma imzolaganini aytgan edi. O‘sha paytda bu futbolchilar hali O‘zbekistonga kelib ham ulgurmagandi. Dragan ularning yuqori sifatli va yaxshi futbolchilar ekanligini, ammo juda qimmatga tushayotganini ham alohida ta’kidlagandi», – dedi sobiq futbolchi.
A’zamovning ta’kidlashicha, makedoniyalik hujumchi Lyupcho Doriyevning «So‘g‘diyona»dagi maoshi O‘zbekiston futboli uchun katta miqdorni tashkil etgan:
«Ma’lum bo‘lishicha, Doriyev "So‘g‘diyona" bilan shartnoma imzolagan paytida oyiga 30 ming dollar maosh olgan ekan. Bu juda katta summa. O‘sha paytda "So‘g‘diyona" klubi Dragan Cheranni ham o‘z safida ko‘rishni xohlagan va unga ham shunga yaqin summa taklif qilgan ekan», – deya tushuntirdi Sherzod A’zamov.
Shuningdek, sobiq futbolchi jizzaxliklar tomonidan tanlangan legionerlarni yuqori baholar ekan, o‘zbek futbolidagi ayrim klublarning kuchsiz legionerlarga ortiqcha mablag‘ sarflayotganidan norozi ekanligini bildirdi:
«"So‘g‘diyona"ni o‘rtacha klubdan bir pog‘ona yuqoriroq deb qabul qilsak, ular legioner tanlashda ajoyib ish qildi. Bu kabi legionerlar haqiqatan ham shunga arziydigan darajada futbolchilardir. O‘zbekiston klublari besh nafar o‘rtacha saviyadagi legionerni olib kelish o‘rniga, bitta Doriyev kabi yuqori darajali o‘yinchini taklif qilgani yaxshiroq emasmi? Agar shunday bo‘lsa, muxlislar albatta stadionga qaytadi», – deb ta’kidladi u.
A’zamov bu borada «Nasaf» klubi misolida Artur Gevorkyanning faoliyatini ham eslab o‘tdi:
«Masalan, o‘z vaqtida Artur Gevorkyan "Sho‘rtan" va "Paxtakor" jamoalarida o‘z o‘rnini topa olmagan edi. Lekin u "Nasaf"ga kelganidan keyin Karshidagi stadionga yuzlab, hatto minglab muxlislar faqat uning o‘yinini tomosha qilish uchun kela boshladi. Bu – sifatli legionerlarning muhimligini ko‘rsatuvchi yorqin misoldir», – dedi Sherzod A’zamov.
Haqiqatan ham, yuqori darajali legionerlarning kelishi O‘zbekiston futboliga qiziqishni oshiradi va muxlislarni yana stadionlarga qaytaradi. Bu esa mamlakat futboli uchun ijobiy o‘zgarishlarning boshlanishi bo‘lishi mumkin.

Шерзод А’замов: «Узбекские клубы, если привлекут таких игроков, как Дориев, болельщики вернутся на стадион»
Sherzod A’zamov: «Узбекские клубы, если привлекут игроков, подобных Дориеву, болельщики вернутся на стадион»
В следующем выпуске подкаста «90minutuz» бывший футболист, имеющий свое место в узбекском футболе, Шерзод А’замов высказал свое мнение о нападающем клуба «Согдиёна» Люпчо Дориеве и политике выбора легионеров в командах Узбекистана.
А’замов вспомнил, что общался с нападающим «Пахтакора» Драганом Чераном и в ходе этого разговора раскрыл несколько интересных фактов:
«Когда я разговаривал с Чераном, он сказал мне, что команда "Согдиёна" подписала контракт с легионерами очень высокого уровня. В то время эти футболисты еще не успели приехать в Узбекистан. Драган также отметил, что они качественные и хорошие футболисты, но стоят очень дорого», – сказал бывший футболист.
По словам А’замова, зарплата македонского нападающего Люпчо Дориева в «Согдиёне» составляет значительную сумму для узбекского футбола:
«Как стало известно, когда Дориев подписал контракт с "Согдиёна", он получал 30 тысяч долларов в месяц. Это очень большая сумма. В то время клуб "Согдиёна" также хотел видеть Драгана Черана в своем составе и предложил ему сумму, близкую к этой», – объяснил Шерзод А’замов.
Кроме того, бывший футболист отметил, что легионеры, выбранные жиззахцами, получили высокие оценки, и выразил недовольство тем, что некоторые клубы узбекского футбола тратят излишние средства на слабых легионеров:
«Если считать "Согдиёна" клубом на одну ступень выше среднего, то они отлично справились с выбором легионеров. Такие легионеры действительно стоят того, чтобы их подписывать. Разве не лучше, чтобы узбекские клубы предложили одного игрока высокого уровня, подобного Дориеву, вместо того, чтобы привлекать пятерых легионеров среднего уровня? Если так будет, болельщики обязательно вернутся на стадион», – подчеркнул он.
А’замов также вспомнил о деятельности Артура Геворкяна в клубе «Насаф»:
«Например, в свое время Артур Геворкян не смог найти свое место в командах "Шуртан" и "Пахтакор". Но после того, как он пришел в "Насаф", на стадион в Карши начали приходить сотни, даже тысячи болельщиков только для того, чтобы посмотреть на его игру. Это яркий пример важности качественных легионеров», – сказал Шерзод А’замов.
Действительно, приход высококлассных легионеров увеличивает интерес к узбекскому футболу и возвращает болельщиков на стадионы. Это может стать началом положительных изменений в футболе страны.