Ilyos Zeytullayev: "Qarshida "Nasaf"dan ochko olish ko‘p narsalarni anglatadi"
- O‘yin intensiv o‘tdi. Futbolchilarimga rahmat aytaman. Biz qiyin haftani boshimizdan o‘tkazdik. Biz futbol bilan yashayapmiz, shu sababli bunday nyuanslarni to‘g‘ri qabul qilamiz. Shunday bo‘lsa-da, barcha birdamlikni saqlab qoldi. O‘zimga ham hafta juda qiyin o‘tdi. Buning ortidan o‘zimga xulosalar chiqardim. Bugun qiyin holatdan chiqib ketdik va qiyin paytda ham futbol o‘ynay olishimizni ko‘rsatdik. Yaxshi hujum qildik, kuchli himoyalandik. Ayrim sabablar tufayli ichki muammolar bilan ovora bo‘lib qoldik. Biroq biz kuchlimiz, jamoa sifatida kuchlimiz. "Nasaf" - amaldagi chempion. Muxlislari ham jamoani yaxshi ko‘radi. Ular ayni damda O‘zbekistondagi eng kuchli jamoa.
- Temurxo‘ja Abduxoliqovni almashtirdingiz. Undan keyingi o‘zgarishlar jamoaga qanday yordam bera oldi?
- Zaxiradan tushadigan barcha futbolchilarga g‘alaba qozonish kerakligini uqtiramiz. Sardor Abdunabiyev qachonki zaxiradan o‘yinga qo‘shilsa, ritmni o‘zgartiradi va intensivlikni oshiradi. Temurxo‘ja tajribali futbolchi, doimo jamoaga katta energiya berib turadi. Shunday bo‘lsa-da, uni almashtirishga qaror qildik. Bugun zaxirada o‘tirib, o‘yinga tushmagan futbolchilarga ham rahmat aytaman. Hali ularning ham vaqti keladi. Mavsum hali uzoq davom etadi. Ular afsuslanmasligi kerak.
- Bugun 2:2 hisobida durang qayd etildi. "Bunyodkor" taktik rejalar evaziga durang o‘ynadimi yoki vaziyatlardan foydalanish? "Bunyodkor"da bugun ko‘p ham vaziyat bo‘lmadi.
- Qarshida "Nasaf"ga qarshi o‘yinda hech kimda ko‘p vaziyat bo‘lmaydi. Amaldagi chempionga qarshi o‘yin qiyin bo‘lishini bilgandik. Birinchi bo‘limda baland bo‘yli himoyachilari bor "Nasaf" jarima maydoni yonidagi standartlardan ham vaziyatlarga ega bo‘ldik. Natija adolatli bo‘ldi, ha, balki raqiblar ko‘proq vaziyatlarga ega bo‘lishgandir. Biroq bu futbol, u so‘nggi daqiqagacha davom etadi. Hatto so‘nggi soniyalarda jamoalar mag‘lubiyatga uchrashmoqda. So‘nggi yillarda O‘zbekistonda futbol rivojlanayotganini ko‘rib turibman. O‘yinlar so‘nggi daqiqalargacha davom etmoqda. Agarda yana bir qancha jihatlarni to‘g‘rilab olsa, bu chempionat superchempionatga aylanadi.
- "Bunyodkor" OKMK va "Nasaf"ga qarshi o‘ynadi. Jamoangiz futbolchilari bu ikki o‘yindan qaysi birida ko‘proq mehnat qildi deb o‘ylaysiz?
- Bu o‘yinlarda biz bir xil kuch ishlatdik. OKMKga qarshi o‘yindan 4 kun o‘tib, biz "Qo‘qon-1912"ni qabul qildik. Bu o‘yinda e’tiborni biroz yo‘qotganimiz uchun mag‘lubiyatga uchradik. Chunki OKMKga qarshi o‘yindan keyin yigitlarda charchoq alomati bor edi. OKMK ham juda kuchli raqib. Lekin Qarshida, "Nasaf"ga qarshi, raqibning bunday tarkibi bilan bo‘lsa, uncha-muncha jamoalar kelib, qo‘l ko‘tarib ketishi mumkin. Shu sababli bu yerdan ochko bilan qaytish ko‘p narsalarni anglatadi.

Ильёс Зейтулаев: "Получить очки у "Насфа" означает многое"
Главный тренер "Бунёдкора" Ильёс Зейтулаев принял участие в пресс-конференции после ничьей на стадионе "Насаф" в рамках 9-го тура Суперлиги.
- Игра была интенсивной. Я благодарен своим футболистам. Мы пережили трудную неделю. Мы живем футболом, поэтому правильно воспринимаем такие нюансы. Тем не менее, все сохранили единство. Для меня неделя тоже была очень сложной. После этого я сделал выводы. Сегодня мы вышли из сложной ситуации и показали, что можем играть в футбол даже в трудные времена. Мы хорошо атаковали, сильно защищались. По некоторым причинам мы оказались заняты внутренними проблемами. Однако мы сильны, как команда. "Насаф" - действующий чемпион. Его болельщики тоже любят команду. В данный момент они - самая сильная команда в Узбекистане.
- Вы заменили Темурхуджу Абдухоликова. Как изменения после него помогли команде?
- Мы объясняем всем футболистам, выходящим с скамейки, что им нужно добиваться победы. Когда Сардор Абдунобиев выходит на замену, он меняет ритм и увеличивает интенсивность. Темурхуджа - опытный футболист, он всегда придает команде большую энергию. Тем не менее, мы решили его заменить. Сегодня я также благодарю футболистов, которые сидели на скамейке и не выходили на поле. Их время тоже придет. Сезон еще длительный. Им не стоит сожалеть.
- Сегодня была зафиксирована ничья 2:2. "Бунёдкор" сыграл вничью благодаря тактическим планам или использованию моментов? У "Бунёдкора" сегодня не было много моментов.
- В игре против "Насаф" у никого не будет много моментов. Мы знали, что игра против действующего чемпиона будет сложной. В первом тайме у "Насаф" есть высокие защитники, и мы имели моменты со стандартов рядом с штрафной площадкой. Результат был справедливым, да, возможно, у соперников было больше моментов. Однако это футбол, он продолжается до последних минут. Даже в последние секунды команды могут потерпеть поражение. Я вижу, что в последние годы футбол в Узбекистане развивается. Игры продолжаются до последних минут. Если исправить еще несколько моментов, этот чемпионат станет суперчемпионатом.
- "Бунёдкор" играл с ОКМК и "Насафом". Как вы думаете, в каком из этих двух матчей ваши футболисты работали больше?
- В этих играх мы приложили одинаковые усилия. Через 4 дня после игры с ОКМК мы принимали "Қўқон-1912". В этой игре мы потерпели поражение, потому что немного потеряли концентрацию. Потому что после игры с ОКМК у ребят были признаки усталости. ОКМК тоже очень сильный соперник. Но в Караше, против "Насаф", с таким составом соперника, некоторые команды могут прийти и уйти с поднятой головой. Поэтому возвращение с очками отсюда означает многое.