Ro‘ziqul Berdiyev: "Nasaf" hozir shu darajaga yetdi-ki, durang ham ranjityapti"
Superliganing 9-turidan o‘rin olgan "Nasaf" - "Bunyodkor" (2:2) uchrashuvidan so‘ng mezbonlar bosh murabbiyi Ro‘ziqul Berdiyev matbuot anjumanida ishtirok etdi.
- Bugun g‘alabaga haqli edik deb o‘ylayman. 1:0 hisobini 2:0 ga, 2:1ni esa 3:1 ga o‘zgartirishimiz mumkin edi. Vaziyatlarimiz yetarlicha bo‘ldi.
- O‘yin yakuniga oz vaqt qolganida himoyani mustahkam ushlash mumkinmidi?
- Raqib standart vaziyatdan gol urib ketdi. Har bir vaziyatga e’tiborli bo‘lish lozim. Yigitlar to‘g‘ri o‘yin ko‘rsatishdi, faqat bitta o‘sha vaziyatdagi e’tiborsizlik golga olib keldi.
- Ikkinchi bo‘limlar "Nasaf"da o‘xshamayapti. Natija bo‘yicha jamoa yutqazyapti. Bu haqida nima deysiz?
- Jismoniy va ruhiy tayyorgarlik bugungi o‘yinga yaxshiroq edi. Boya aytganimdek, biz 1:0 hisobini 2:0 ga o‘zgartirganimizda boshqacha natija bo‘lardi. Himoyada e’tiborli bo‘lib turgandik, biroq standart vaziyat golga olib keldi.
- "Nasaf" jamoasida ketma-ket ikkinchi durang natija qayd etildi. O‘tgan o‘yinda ham jamoa yaxshi o‘yin ko‘rsatgandi. Ikkinchi bo‘limlarda futbolchilarga aniqlik yetishmayotgan bo‘lishi mumkinmi?
- "Xorazm" bilan uchrashuvdan so‘ng aytgandim, biz ochko yo‘qotishga haqli edik, o‘yinimiz o‘xshamagandi. Bugun hujumdagi vaziyatlarimiz ko‘proq edi. Bu savolga bundan oldin javob berdim. Savolni chuqurroq o‘ylab keyin berish kerak.
- Akmal Mozgovoy, Xusayn Norchayev, Stefan Cholovichlar asosiy tarkibda o‘ynab kelishayotgandi. Bugun ular 60-daqiqadan keyin o‘yinga qo‘shilishdi. Bu o‘yinga tanlangan taktika bilan bog‘liqmi?
- Cholovich o‘tgan o‘yinda ham qatnashmadi, jarohati bor. Mozgovoyda kecha ozroq isitma bor edi. Shu bois uni zaxirada ushlashga majbur bo‘ldik. Norchayev ham yengil jarohatini tiklayotgandi. Shu bois uni ham zaxiradan maydonga tushirdik.
- Ketma-ket ochko yo‘qotishlar jamoaga bosim yuklamaydimi?
- Hech qanday bosimni his qilmaymiz. Keyingi o‘yinlarga yaxshi tayyorgarlik ko‘rishimiz kerak. Mavsumning ko‘p qismi hali oldinda. Shunaqa bosqichlar ham bo‘ladi, shundan yaxshi o‘tishimiz kerak. Har qanday jamoa ham uzluksiz yaxshi natija qayd etishi qiyin. Bugun vaziyatlardan unumli foydalanimiz kerak edi, birga-bir chiqib borib ham gol ura olmadik. Yigitlar g‘alabani juda xohlashdi.
- "Nasaf" chempionlikka erishganida natija uchun o‘ynagan o‘yinlar ham bo‘lgan. Agar sizda chiroyli o‘yin yoki natija keltiradigan o‘yin tanlovi bo‘lsa, qaysi birini tanlagan bo‘lardingiz?
- Albatta natija muhim. O‘tgan mavsumda chiroyli o‘ynab, natija qilmaganimizda yakunda chempionlik qo‘lga kiritilmagan bo‘lardi. Futbolda birinchi navbatda natija kerak. "Inter" yoki PSJ yarim finallarda "Barselona" va "Arsenal"dan yaxshiroq o‘ynadi deb ayta olmayman, biroq ikkisi hozir finalda. Natija muhimroq, albatta natijani esdan chiqarmagan holda sifatli futbol o‘ynashga harakat qilamiz. Hozir "Nasaf" shu darajaga yetdi-ki, durang ham ranjityapti. Shu darajamizni ushlashimiz kerak.

Розикула Бердиев: "Насаф" сейчас достиг такого уровня, что ничья тоже огорчает"
После матча "Насаф" - "Бунёдкор" (2:2) в 9-м туре Суперлиги главный тренер хозяев Розикула Бердиев принял участие в пресс-конференции.
- Думаю, мы заслуживали победу. Мы могли изменить счет с 1:0 на 2:0, а 2:1 на 3:1. У нас было достаточно моментов.
- Можно ли было надежно удержать защиту, когда до конца игры оставалось немного времени?
- Соперник забил гол со стандартной ситуации. Нужно быть внимательным к каждой ситуации. Парни показали правильную игру, но лишь одна невнимательность в той ситуации привела к голу.
- Вторые таймы у "Насаф" не похожи. Команда проигрывает по результату. Что вы об этом скажете?
- Физическая и психологическая подготовка к сегодняшней игре была лучше. Как я уже говорил, если бы мы изменили счет с 1:0 на 2:0, был бы другой результат. Мы были внимательны в защите, но стандартная ситуация привела к голу.
- У команды "Насаф" зафиксирована вторая подряд ничья. В прошлом матче команда тоже показала хорошую игру. Может ли не хватать точности игрокам во втором тайме?
- После встречи с "Хорезмом" я говорил, что мы имели право на потерю очков, наша игра не была похожа. Сегодня у нас было больше моментов в атаке. Я уже ответил на этот вопрос ранее. Вопрос нужно задавать более глубоко обдуманным.
- Акмал Мозговой, Хусейн Норчаев, Стефан Чолович играли в основном составе. Сегодня они вышли на поле только после 60-й минуты. Это связано с выбранной тактикой на игру?
- Чолович не участвовал в прошлом матче, у него травма. У Мозгового вчера была небольшая температура. Поэтому мы были вынуждены оставить его на скамейке. Норчаев тоже восстанавливался от легкой травмы. Поэтому мы также выпустили его с скамейки.
- Непрерывные потери очков не создают ли давление на команду?
- Мы не чувствуем никакого давления. Нам нужно хорошо подготовиться к следующим играм. Большая часть сезона еще впереди. Такие этапы тоже будут, и нам нужно хорошо их пройти. Любой команде сложно показывать стабильные хорошие результаты. Сегодня мы должны были более эффективно использовать моменты, даже выходя один на один, мы не смогли забить. Парни очень хотели победы.
- Когда "Насаф" добивался чемпионства, были игры, в которых играли ради результата. Если бы у вас был выбор между красивой игрой и игрой, приносящей результат, что бы вы выбрали?
- Конечно, результат важен. Если бы мы играли красиво в прошлом сезоне и не добились результата, в конечном итоге чемпионство не было бы достигнуто. В футболе в первую очередь нужен результат. Я не могу сказать, что "Интер" или ПСЖ играли лучше "Барселоны" и "Арсенала" в полуфиналах, но оба сейчас в финале. Результат важнее, конечно, мы стараемся играть качественный футбол, не забывая о результате. Сейчас "Насаф" достиг такого уровня, что ничья тоже огорчает. Нам нужно удерживать этот уровень.