Mirjalol Qosimov jamoasining irodali g‘alabasi haqida nimalar dedi?
Superliganing 9-turida "Qo‘qon-1912"ga qarshi o‘yindan keyin OKMK bosh murabbiyi Mirjalol Qosimov matbuot anjumanida qatnashdi.
- Asabiy o‘yin bo‘ldi. Oldin ham aytganman, vodiyda, shu jumladan, Qo‘qonda futbol o‘ynash oson emas. Raqib birinchi bo‘limda yaxshi o‘yin namoyish qildi va hisobda oldinga chiqib oldi. Lekin shunga qaramasdan yigitlarim irodali g‘alabaga erishdi. Buning uchun futbolchilarimga minnatdorligimni bildiraman. Qo‘qonda "Qo‘qon-1912"ga qarshi o‘ynash doimo qiyin kechgan. G‘alabadan xursandman.
- OKMK so‘nggi paytlarda irodali g‘alabalar qayd etmoqda. Zahiradan tushayotgan futbolchilar o‘yinni kuchaytiryaptimi yoki boshqa siri bormi?
- Yo‘q, buning siri yo‘q. Maydonga tushayotgan futbolchilarimning maqsadi bitta - chiroyli o‘yin ko‘rsatish, muxlislar uchun o‘ynash. Shogirdlarimning har biri o‘yinga o‘z hissasini qo‘shishni istashadi.
- Nima deb o‘ylaysiz futbol hakamligi saviyasini oshirish uchun futbolchilik faoliyatini yakunlagan futbolchilardan hakam tayyorlaydigan kurs ochish kerak emasmikin? Nikita Mustafin, Rustam Lutfullin, Asker Najafaliyev kabi hakamlar oldin futbol o‘ynamagan. Futbol o‘ynaganlar esa qanday qarorlar chiqarish kerakligini biladi. Shu taklifga qanday qaraysiz?
- Savol uchun rahmat. Menimcha O‘zbekistonda futbol o‘ynamagan erkak kishi bo‘lmasa kerak. Hamma futbol o‘ynagan, lekin ayrim sabablarga ko‘ra futbolni jarohat yoki boshqa sabab bilan davom ettira olmagan. Ular futbol maktablariga borgan bo‘lishi mumkin. Hozir eshitishimga qaraganda hakamlar akademiyasi ochilgan, bu borada ham oldinga qadam tashlangan. Bu kelajakda o‘z samarasini beradi va yaxshi hakamlar chiqadi. Aynan qaysi sabab bilan bu savolni berganingizni tushunmadim. Hakam o‘yin davomida tizginni qo‘lidan chiqarib yuborishi kerak emas.
Ular uchun alohida rahbarlar, hakamlarni nazorat qiladigan qo‘mita, ularga ham o‘rgatadigan ustozlari bor. Ular ham issiq jon, bu hayotda Parvardigordan boshqa hamma xato qiladi. Faqatgina ishlamagan odam xato qilmaydi. Shu sababli men hakamlarga, hatto raqib futbolchilariga ham baho bera olmayman, o‘z jamoamdagi futbolchilarni baholashim mumkin. Futbolchilar va hakamlar qanchalik ko‘p chiqsa, biz faqatgina xursand bo‘lamiz. Xalqaro maydonlarda ular hakamlik qilishsa, bayrog‘imiz yuqoriga ko‘tariladi, ularga muxlislik qilib biz ham o‘yinlarni tomosha qilamiz.
- "Qo‘qon-1912" goli vaqtida darvozabon to‘pga chiqishda xatolikka yo‘l qo‘ydi. Bu holatga fikringiz qanday?
- Darvozabonlar ham shunday o‘yinlar orqali toblanib boradi. Hozir aytganimdek, har bir inson xato qiladi. Bungacha ham u xatolar qilgan. Bir-ikki vaziyatda u himoyachilar oldiga chiqishi kerak edi. Bunday holat yana bir marta sodir bo‘ldi. Bu narsa unga signal bo‘lishi kerak edi. Barcha futbolchilar shunday o‘yinlardagi xatolarini hulosa qilishi orqali, keyingi bahslarda bartaraf etishga harakat qiladi.

Что сказал Мирджалол Косимов о волевой победе своей команды?
После матча с "Коканд-1912" в 9-м туре Суперлиги главный тренер ОКМК Мирджалол Касымов принял участие в пресс-конференции.
- Это была нервная игра. Я уже говорил, что играть в футбол в долине, в том числе в Коканде, непросто. Соперник показал хорошую игру в первом тайме и вышел вперед в счете. Но, несмотря на это, мои ребята добились волевой победы. Я благодарен своим футболистам за это. Играть против "Коканд-1912" в Коканде всегда было сложно. Я рад победе.
- ОКМК в последнее время фиксирует волевые победы. Футболисты, выходящие на замену, усиливают игру или есть какая-то другая причина?
- Нет, здесь нет никакой тайны. Цель моих футболистов, выходящих на поле, одна - показать красивую игру, играть для болельщиков. Каждый из моих подопечных хочет внести свой вклад в игру.
- Как вы думаете, не стоит ли открыть курсы для подготовки судей из числа бывших футболистов, чтобы повысить уровень судейства в футболе? Судьи, такие как Никита Мустафин, Рустам Лутфуллин, Аскер Наджафалиев, раньше не играли в футбол. А те, кто играл в футбол, знают, какие решения нужно принимать. Как вы относитесь к этому предложению?
- Спасибо за вопрос. Мне кажется, в Узбекистане нет мужчины, который не играл бы в футбол. Все играли в футбол, но по некоторым причинам не смогли продолжить из-за травм или других обстоятельств. Возможно, они посещали футбольные школы. Насколько я слышал, сейчас открыта академия судей, это тоже шаг вперед. Это в будущем даст свои плоды, и появятся хорошие судьи. Я не понял, по какой причине вы задали этот вопрос. Судья не должен терять контроль над игрой.
Для них есть отдельные руководители, комитет, контролирующий судей, и наставники, которые их обучают. Они тоже живые люди, в этой жизни, кроме Создателя, все ошибаются. Только тот, кто не работает, не ошибается. Поэтому я не могу оценивать судей, даже соперничающих футболистов, я могу оценивать только своих игроков. Чем больше футболистов и судей выходит на поле, тем больше мы будем рады. Если они судят на международных аренах, наш флаг поднимается, и мы тоже смотрим игры, поддерживая их.
- В момент гола "Коканд-1912" вратарь допустил ошибку при выходе на мяч. Каково ваше мнение по этому поводу?
- Вратари тоже закаляются через такие игры. Как я уже сказал, каждый человек ошибается. До этого он тоже допускал ошибки. В одной-двух ситуациях ему следовало выйти перед защитниками. Такая ситуация произошла еще раз. Это должно было стать для него сигналом. Все футболисты должны делать выводы из своих ошибок в таких играх и стараться устранить их в следующих матчах.