Muhammad Saloh: «Oltin to‘pni qo‘lga kiritish – eng katta orzuim»
«Liverpul» klubining misrlik yulduzi va sardori Muhammad Saloh dunyoning eng nufuzli futbol mukofoti bo‘lgan «Oltin to‘p»ni qo‘lga kiritish borasida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. «France Football» nashriga bergan intervyusida tajribali futbolchi faoliyatining qolgan qismini qanday maqsadlarga bag‘ishlashi va ushbu mukofotni qo‘lga kiritish uchun qanday intilishda ekanini ta’kidladi.
Bu mavsumning boshida «Liverpul» bir yo‘la to‘rtta sovrin uchun kurash olib borgan vaqtda, Muhammad Saloh ham «Oltin to‘p» uchun asosiy nomzodlardan biri sifatida ko‘rilgandi. Biroq, jamoa Chempionlar ligasidan chiqib ketganidan keyin, uning individual mukofot uchun imkoniyatlari ancha pasayib qoldi. Shu holatga qaramasdan, Saloh o‘zining orzu-niyatlari haqida samimiy fikr bildirdi:
«Bu mening o‘z qo‘limda emas, lekin men hayotim davomida xalqim va Vatanim uchun «Oltin to‘p»ni qo‘lga kiritishni orzu qilaman. Misrning kichik bir qishlog‘ida katta bo‘lgan bola uchun hatto bunday mukofot haqida orzu qilishning o‘zi qiyin. Faqat «Liverpul»ga o‘tganimdan keyin bu haqda jiddiy o‘ylay boshladim. Ammo agar shu mukofotga erishmasam ham, men o‘z futbolchilik faoliyatimdan mamnun bo‘laman va uning muvaffaqiyatli o‘tganini hisoblayman», – dedi hujumchi.
Shu bilan birga, Saloh o‘zining yoshi bilan bog‘liq holatlarni ham eslatib o‘tdi va hali oldinda ko‘plab imkoniyatlar borligini ta’kidladi:
«Hozir 32 yoshdaman va agar so‘nggi yillardagi «Oltin to‘p» g‘oliblariga qaraydigan bo‘lsak, ularning ko‘pi aynan o‘ttiz yoshdan keyin ushbu mukofotga erishgan. Demak, menda ham shunday imkoniyat mavjud. Keyingi mavsum esa biz uchun yanada qiziqarli va muhim bo‘ladi. «Liverpul» bilan Angliya chempionligi unvonini himoya qilishimiz, Chempionlar ligasida g‘alaba qozonish uchun kurashishimiz lozim. Bundan tashqari, Misr milliy jamoasi bilan Afrika Millatlar Kubogi va Jahon chempionatida ishtirok etamiz. Bu menga o‘zimni yanada yaxshiroq namoyon etish imkoniyatini beradi», – deya qo‘shimcha qildi Saloh.
Qayd etish lozimki, Muhammad Saloh ushbu mavsumda «Liverpul» tarkibida o‘tkazgan 50 ta uchrashuvda raqib darvozasiga 33 ta gol kiritib, jamoadoshlariga 23 ta golli pas berdi. Bu ko‘rsatkichlar bilan u jamoasining asosiy yetakchisi va eng samarali o‘yinchisi ekanini yana bir bor tasdiqladi.
Zamin.uz tahririyati Muhammad Salohga o‘zining orzulariga yetishishida omad va katta muvaffaqiyatlar tilaydi. Muxlislar esa misrlik yulduzning kelgusi mavsumlarda ham futbol maydonidagi ajoyib harakatlaridan zavq olishda davom etadi.

Мухаммад Салах: «Завоевание Золотого мяча — моя самая большая мечта»
Звезда и капитан клуба «Ливерпуль» Мухаммад Салах поделился своими мыслями о завоевании самого престижного футбольного приза в мире — «Золотого мяча». В интервью изданию «France Football» опытный футболист отметил, на какие цели он намерен направить оставшуюся часть своей карьеры и каковы его стремления к получению этой награды.
В начале этого сезона, когда «Ливерпуль» боролся сразу за четыре трофея, Мухаммад Салах также рассматривался как один из основных кандидатов на «Золотой мяч». Однако после того, как команда выбыла из Лиги чемпионов, его шансы на индивидуальную награду значительно снизились. Несмотря на эту ситуацию, Салах искренне высказал свои мечты:
«Это не в моих руках, но я мечтаю завоевать «Золотой мяч» для своего народа и своей Родины на протяжении всей своей жизни. Для мальчика, выросшего в маленькой деревне в Египте, даже мечтать о такой награде сложно. Только после перехода в «Ливерпуль» я начал серьезно об этом думать. Но даже если я не добьюсь этой награды, я буду доволен своей карьерой и буду считать ее успешной», — сказал нападающий.
При этом Салах также упомянул о своем возрасте и подчеркнул, что впереди у него еще много возможностей:
«Сейчас мне 32 года, и если посмотреть на победителей «Золотого мяча» последних лет, многие из них получили эту награду именно после тридцати. Значит, у меня тоже есть такая возможность. Следующий сезон будет для нас еще более интересным и важным. Мы должны защитить титул чемпиона Англии с «Ливерпулем» и бороться за победу в Лиге чемпионов. Кроме того, мы будем участвовать в Кубке африканских наций и чемпионате мира с национальной сборной Египта. Это даст мне возможность проявить себя еще лучше», — добавил Салах.
Стоит отметить, что в этом сезоне Мухаммад Салах провел 50 матчей за «Ливерпуль», забив 33 гола и отдав 23 голевых передачи своим партнерам по команде. Эти показатели еще раз подтвердили, что он является основным лидером и самым эффективным игроком своей команды.
Редакция Zamin.uz желает Мухаммаду Салаху удачи и больших успехов в достижении своих мечт. Фанаты продолжат наслаждаться великолепными действиями египетской звезды и в следующих сезонах.