Tarixiy lahza: O‘zbekistonning mundialga chiqqani Yevropada qanday baholandi?
O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘z tarixi davomida ilk bor futbol bo‘yicha jahon chempionatiga chiqib, millionlab muxlislarning ko‘p yillik orzusini amalga oshirdi. Bu quvonchli voqea jahon chempionati–2026 saralash bosqichining hal qiluvchi uchrashuvida, Birlashgan Arab Amirliklari termasiga qarshi safar o‘yinida ro‘y berdi.
Uchrashuv oldidan turnir jadvalida o‘zbekistonlik futbolchilar BAA termasidan to‘rt ochko oldinda edi. Shu bois, O‘zbekiston uchun durang natija ham katta musobaqaga chiqish uchun yetarli bo‘lardi. Ammo BAA termasiga faqat g‘alaba zarur edi. Shu jihatdan ham bu o‘yin o‘ta keskin va murakkab kechishi oldindan ma’lum bo‘lib turgandi.
Bellashuvning ilk daqiqalaridanoq maydon egalari g‘alaba qozonishga qattiq kirishishdi. Ular ilk daqiqalardayoq bir necha xavfli vaziyatlarni yaratdilar. Shunday qiyin damlarda O‘zbekiston termasining ishonchli darvozaboni O‘tkir Yusupov jamoa qahramoni sifatida maydonga chiqib, darvozasi daxlsizligini bir necha bor saqlab qoldi. Yusupov bu o‘yinda raqibning kamida uchta aniq golga tortadigan zarbasini qaytarib, hamkasblari va millionlab muxlislarning hurmatini qozondi.
Milliy termamiz sardori va hujum chizig‘ining asosiy tayanchi Eldor Shomurodov ham ushbu o‘yinda katta bosim ostida harakat qildi. Italiyaning nufuzli A Seriyasida «Roma» klubi sharafini himoya qilayotgan Shomurodov, butun o‘yin davomida jiddiy kurash olib bordi. Ammo bu safar uning o‘ziga xos hujumlari gol bilan yakun topmadi. Shunga qaramay, uning har bir harakati, har bir kurashga kirishishi jamoa uchun juda muhim ruhiy yordam bo‘ldi.
O‘yinning yakuniy natijasi – 0:0 durang. Lekin aynan shu durang O‘zbekistonning katta futbol tarixidagi eng muhim voqeaga aylandi. Bu natija terma jamoamizga o‘z tarixida ilk marta jahon chempionatiga yo‘llanma olib berdi.
Bu tarixiy muvaffaqiyat nafaqat O‘zbekistonda, balki xorijda ham katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi. Jumladan, Italiyaning nufuzli sport nashri Vocegiallorossa.it eksperti Gabriele Konti, Eldor Shomurodovning jamoasini qutlar ekan, u bu o‘yinda o‘zini ko‘rsata olmagan bo‘lsa-da, jamoa sardori sifatida muhim natijani qo‘lga kiritganini qayd etdi.
"Birlashgan Arab Amirliklari maydonida mezbonlarga qarshi o‘tkazilgan uchrashuvda Eldor Shomurodov o‘zini ko‘rsata olgani yo‘q. Lekin O‘zbekiston milliy terma jamoasi sardori sifatida jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritishni uddaladi.
“Roma” hujumchisi arablarga qarshi to‘liq o‘ynadi, biroq darvozani ishg‘ol qilgani yo‘q. Biroq golsiz durang o‘zbekistonliklarni mamlakat tarixida ilk bor keyingi yil yozda bo‘ladigan jahon chempionatiga chiqishiga kifoya qildi.
"
Yana bir italiyalik manba – Laroma24.it sayti ham O‘zbekiston termasining mundialga chiqishini katta voqea sifatida ta’riflab, “Roma” klubining hujumchisi Eldor Shomurodov bu tarixiy lahzaga katta hissa qo‘shganini alohida ta’kidladi.
"O‘zbekiston 2026 yili bo‘ladigan jahon chempionatida ishtirok etadi. Eldor Shomurodovning jamoasi Birlashgan Arab Amirliklari maydonida mezbonlar bilan durang o‘ynadi – 0:0.
“Roma” hujumchisi uchrashuv davomida to‘liq harakat qildi va terma jamoasining mundialga chiqishiga katta hissa qo‘shdi
."
Polshalik futbol eksperti Kshishtof Sobchak ham bu voqeaga o‘z munosabatini bildirib, O‘zbekiston milliy jamoasining jahon chempionatidagi ilk ishtirokini qutladi. U O‘zbekiston futbolchilarining safarda juda qiyin o‘yin o‘tkazganini va natijada uzoq yillik orzuni amalga oshirganini yozdi.
"O‘zbekiston milliy terma jamoasi futbol bo‘yicha jahon chempionatida debyut qiladi. Eldor Shomurodov va uning jamoadoshlari Birlashgan Arab Amirliklari futbolchilari bilan durang o‘ynab, AQSH, Kanada va Meksikada bo‘ladigan mundialga yo‘llanmani naqd qildi.
Guruhdagi vaziyat aniq edi. Mintaqaviy saralash turnirining uchinchi bosqichi yaqkunlanishiga ikki tur qolganida o‘zbeklarga eng yaqin ta’qibchi – BAA bilan to‘rt ochkolik farqni saqlab qolish uchun safar uchrashuida kamida durang natija ham kifoya qilardi. O‘zbeklar buni uddaladi.
Uchrashuvda gol bo‘lmadi, biroq O‘zbekiston o‘z tarixida ilk bor jahon chempionatiga chiqqanini bayram qilishi mumkin
O‘zbekiston milliy terma jamoasi uchun saralash bosqichi rasman yakunlanmagan bo‘lsa ham, jamoa keyingi bosqichga muddatidan oldin chiqib bo‘ldi. Endi saralash bosqichining so‘nggi o‘yini 10 iyun kuni Toshkentdagi «Bunyodkor» stadionida Qatar terma jamoasiga qarshi bo‘lib o‘tadi. Bu o‘yin O‘zbekiston uchun katta bayramga aylanishi kutilmoqda.
O‘zbekiston termasining jahon chempionatiga chiqishi, shubhasiz, mamlakat futboli tarixida yorqin sahifa bo‘lib qoladi. Bu g‘alaba mamlakatimizda futbolning yanada rivojlanishiga, yosh futbolchilarning orzularini amalga oshirishga katta turtki bo‘lishi aniq. Jahon chempionatidagi ishtirok esa, jamoamiz uchun nafaqat yangi tajriba, balki O‘zbekiston futbolining dunyo sahnasida tan olinishi uchun muhim qadamdir.
Endi jahon chempionatida O‘zbekiston sharafini munosib himoya qilish uchun tayyorgarlik boshlanadi. Millionlab muxlislar bu tarixiy voqeani bayram qilmoqda va mundialdagi ishtirokni orziqib kutishmoqda. Biz esa bu tarixiy kunning ko‘plab yangi g‘alabalarga eshik ochishiga umid bildiramiz.

Исторический момент: Как оценили выход Узбекистана на чемпионат мира в Европе?
Национальная сборная Узбекистана впервые в своей истории вышла на чемпионат мира по футболу, осуществив многолетнюю мечту миллионов болельщиков. Это радостное событие произошло в решающем матче отборочного этапа чемпионата мира-2026 в игре против сборной Объединенных Арабских Эмиратов.
Перед встречей узбекские футболисты опережали сборную ОАЭ на четыре очка в турнирной таблице. Поэтому для Узбекистана даже ничья была бы достаточна для выхода на крупный турнир. Однако сборной ОАЭ нужна была только победа. Таким образом, игра заранее предсказывалась как очень напряженная и сложная.
С первых минут встречи хозяева поля активно рвались к победе. Они создали несколько опасных моментов уже в начале матча. В такие трудные моменты надежный вратарь сборной Узбекистана Откур Юсупов вышел на поле как герой команды и несколько раз сохранил неприкосновенность своих ворот. Юсупов в этом матче отразил как минимум три точных удара соперника, завоевав уважение своих товарищей и миллионов болельщиков.
Капитан нашей сборной и основной опорный нападающий Элдор Шомуродов также действовал под большим давлением в этом матче. Игрок, защищающий честь клуба «Рома» в престижной итальянской Серии А, вел серьезную борьбу на протяжении всей игры. Однако на этот раз его индивидуальные атаки не завершились голом. Тем не менее, каждое его движение и каждое вступление в борьбу стали очень важной моральной поддержкой для команды.
Итог матча – ничья 0:0. Но именно эта ничья стала самым важным событием в большой футбольной истории Узбекистана. Этот результат принес нашей сборной путевку на чемпионат мира впервые в ее истории.
Этот исторический успех вызвал большой резонанс не только в Узбекистане, но и за границей. В частности, эксперт итальянского спортивного издания Vocegiallorossa.it Габриэле Конти, поздравляя команду Элдора Шомуродова, отметил, что, хотя он не смог проявить себя в этом матче, как капитан команды он добился важного результата.
"В матче против хозяев на стадионе Объединенных Арабских Эмиратов Элдор Шомуродов не смог проявить себя. Но как капитан национальной сборной Узбекистана он добился путевки на чемпионат мира.
Нападающий «Ромы» полностью отыграл против арабов, но не смог забить. Однако безголевой ничьей узбеки впервые в истории страны обеспечили себе выход на чемпионат мира, который пройдет следующим летом.
"
Еще один итальянский источник – сайт Laroma24.it также охарактеризовал выход сборной Узбекистана на чемпионат мира как большое событие, особо отметив, что нападающий клуба «Рома» Элдор Шомуродов внес значительный вклад в этот исторический момент.
"Узбекистан примет участие в чемпионате мира 2026 года. Команда Элдора Шомуродова сыграла вничью с хозяевами на стадионе Объединенных Арабских Эмиратов – 0:0.
Нападающий «Ромы» активно действовал на протяжении всего матча и внес большой вклад в выход сборной на чемпионат мира
."
Польский футбольный эксперт Кшиштоф Собчак также выразил свое мнение по этому событию, поздравив национальную сборную Узбекистана с первым участием на чемпионате мира. Он отметил, что узбекские футболисты провели очень сложный матч в гостях и в результате осуществили долгожданную мечту.
"Национальная сборная Узбекистана дебютирует на чемпионате мира по футболу. Элдор Шомуродов и его товарищи сыграли вничью с футболистами Объединенных Арабских Эмиратов и обеспечили себе путевку на mundial, который пройдет в США, Канаде и Мексике.
Ситуация в группе была ясной. За два тура до завершения третьего этапа регионального отборочного турнира узбеки должны были сохранить четырехочковый отрыв от ближайшего преследователя – ОАЭ, и для этого в выездном матче им была достаточна даже ничья. Узбеки справились с этой задачей.
В матче голов не было, но Узбекистан может отпраздновать свой выход на чемпионат мира впервые в своей истории
Хотя отборочный этап для национальной сборной Узбекистана официально не завершен, команда уже досрочно вышла на следующий этап. Теперь последний матч отборочного этапа пройдет 10 июня на стадионе «Бунёдкор» в Ташкенте против сборной Катара. Ожидается, что эта игра станет большим праздником для Узбекистана.
Выход сборной Узбекистана на чемпионат мира, безусловно, останется яркой страницей в истории футбола страны. Эта победа станет большим стимулом для дальнейшего развития футбола в нашей стране и осуществления мечт молодых футболистов. Участие в чемпионате мира – это не только новый опыт для нашей команды, но и важный шаг к признанию футбола Узбекистана на мировой арене.
Теперь начинается подготовка к достойной защите чести Узбекистана на чемпионате мира. Миллионы болельщиков празднуют это историческое событие и с нетерпением ждут участия в mundial. Мы надеемся, что этот исторический день откроет двери для многих новых побед.