"Neftchi" g‘alabani qo‘ldan boy berdi: Levchenko jamoaning asosiy muammosini aytdi
Superliganing 12-turidan o‘rin olgan "Surxon" — "Neftchi" (0:0) uchrashuvidan so‘ng farg‘onaliklar ustozi Vitaliy Levchenko matbuot anjumanida jamoasi o‘yiniga baho berdi.
— Bunday o‘yinlarda g‘alaba qozonish uchun, avvalo, gol urish kerak. Birinchi bo‘limda ikki marta aniq imkoniyat yaratdik. Agar shu vaziyatlardan foydalanganimizda, natija butunlay boshqacha bo‘lardi. Yigitlar harakatidan norozilik yo‘q, barchasi harakat qildi. Ammo futbolda faqat ishtiyoq yetarli emas, mahorat ham kerak. Tabloda qayd etilgan hisob barchasini aytmoqda, — dedi murabbiy.
Muxlislar e’tirozlari va hujum chizig‘i tanlovi
Matbuot anjumani davomida Levchenkodan uchrashuv yakunlanganidan so‘ng muxlislar tomonidan bildirilgan norozilik haqida ham so‘raldi:
— To‘g‘risi, vaziyatning o‘ziga guvoh bo‘lmadim. Ammo buni albatta ko‘rib chiqamiz. Agar muxlislarda qandaydir norozilik bo‘lgan bo‘lsa, ular bilan muloqot qilamiz. Jamoa g‘alaba uchun maydonga tushgandi, ammo gol urilmadi — muxlisni tushunish mumkin.
Marushich yoki Tabatadze? Hujumda kim samarali bo‘ldi?
— Siz nega Marushichni to‘liq hujumchi deb hisoblamaysiz? U ham markaziy hujumchi sifatida harakat qildi. Albatta, Tabatadze o‘yin oxirida maydonga tushib, jismoniy ustunlik hisobiga yaxshiroq ko‘rinish bergan bo‘lishi mumkin. Himoyachilar esa ikki taym davomida charchagandi. Ammo fakt shuki, hech qaysi hujumchimiz gol ura olmadi. Bu eng katta muammodir.
Beg‘amov nega ketdi?
— Shahboz Beg‘amov masalasi rahbariyat qaroridir. Bu borada men hech narsa deyolmayman, — dedi murabbiy qisqa qilib.
Farg‘onaliklar mavsumni yaxshi boshlagan bo‘lsa-da, keyingi turlarda muvaffaqiyatsizliklar ko‘paymoqda. Murabbiy fikricha, jamoa yaxshi harakat qilmoqda, lekin natija uchun mahorat va salohiyat yetishmayapti. Kelasi turlarda bu holat o‘zgarishi kerak, aks holda "Neftchi" yuqori pog‘onalar uchun kurashdan ortda qolishi mumkin.

"Нефтчи" упустил победу: Левченко назвал основную проблему команды
После матча 12-го тура Суперлиги "Сурхон" — "Нефтчи" (0:0) наставник фарганаликов Виталий Левченко оценил игру своей команды на пресс-конференции.
— В таких играх для победы, прежде всего, нужно забивать голы. В первом тайме мы создали два четких момента. Если бы мы использовали эти ситуации, результат был бы совершенно другим. Я не недоволен действиями ребят, все старались. Но в футболе одного желания недостаточно, нужна и мастерство. Зафиксированный на табло счет говорит сам за себя, — сказал тренер.
Возражения болельщиков и выбор атакующей линии
Во время пресс-конференции Левченко также спросили о недовольстве, высказанном болельщиками после окончания матча:
— Честно говоря, я не был свидетелем самой ситуации. Но мы обязательно это рассмотрим. Если у болельщиков было какое-то недовольство, мы с ними пообщаемся. Команда вышла на поле за победой, но гол не был забит — это можно понять.
Марушич или Табатадзе? Кто был эффективнее в атаке?
— Почему вы не считаете Марушича полноценным нападающим? Он также действовал как центральный нападающий. Конечно, Табатадзе мог выглядеть лучше, выйдя на поле в конце игры за счет физического превосходства. Защитники же устали за два тайма. Но факт в том, что ни один из наших нападающих не смог забить гол. Это самая большая проблема.
Почему ушел Бегамов?
— Вопрос о Шахбозе Бегамове — это решение руководства. Я ничего не могу сказать по этому поводу, — кратко ответил тренер.
Хотя фарганалик начали сезон хорошо, в следующих турах неудачи увеличиваются. По мнению тренера, команда хорошо действует, но для результата не хватает мастерства и потенциала. В следующих турах эта ситуация должна измениться, иначе "Нефтчи" может отстать в борьбе за высокие места.