Milanlik "Inter" va argentinalik "River Pleit" klublari Klublar jahon chempionati guruh bosqichining so‘nggi turida o‘zaro to‘qnash kelishdi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Har ikkala jamoaning hisobida to‘rt ochko bor edi va hech biri oldindan 1/8 finalga chiqishini kafolatlay olmas edi. "Inter" uchun durang o‘yinni o‘ynash esa yetarli bo‘lar edi, chunki bu ularni keyingi bosqichga olib chiqardi.
Biroq "River Pleit" uchun vaziyat boshqacha edi: ular durang natijasidan faqatgina o‘yinda jami to‘rt yoki undan ko‘p gol urilsa mamnun bo‘lar edi. Dastlabki o‘yinda jarohatdan so‘ng tiklangan Dyumfris maydonga tushdi va Luis Enrike zaxirada qoldi. "River Pleit" tarkibida esa sobiq Zenit o‘yinchisi Kranevitter va kelajakda "Real" safida o‘ynashi kutilayotgan Mastantuono maydonga chiqdi.
O‘yin boshlanganidan so‘ng, jamoalar tezkor va agressiv futbol ko‘rsatishga harakat qilishdi, markaziy maydon deyarli mavjud emas edi. Har ikki jamoa vertikal hujumlarga ko‘p imkoniyat topdi. O‘yinning 11-daqiqasida Aslani chap qanotdan jarima maydonidan tashqaridan zarba berdi, lekin to‘p darvozadan yuqoriga ko‘tarildi.
Keyingi daqiqada Mastantuono o‘ng qanotdan uzoq masofadan zarba berdi, ammo darvozabon Sommer to‘pni qaytardi. 20-daqiqalarda "River Pleit" bosim o‘tkazdi, ammo "Inter" bardosh berdi.
Messa raqib jarima maydonida Bostoni bilan to‘qnashib yiqildi, ammo hakam penalti belgisi bermadi. "Inter"ning yana bir imkoniyati Mxitaryanning o‘ng qanotga ajoyib uzatmasi orqali yuzaga keldi, lekin Lautaro uzoq burchakka zarba bera olmadi. Dyumfris o‘ng qanotda to‘pni Barellaga uzatdi, u esa markazga uzatmani amalga oshirdi, ammo Fransesko Esposito zarbasini Kuarta blokladi.
Birinchi bo‘lim oxirida Akunya "River Pleit"ning chap qanotidan burchak to‘pini uzatdi, ammo Montyel bosh bilan zarba berib, darvozadan oshirib yubordi. Ikkinchi bo‘limning dastlabki 12 daqiqasida Lautaro Martines uch marta gol imkoniyatini boy berdi. U ikki marta birga qolib, avval chap tayanchga, keyin esa darvozabonga urdi.
Uchinchida jarima maydoni ichidan zarba berdi, ammo to‘p darvozadan o‘tdi. Mxitaryanning xavfli zarbasi bloklandi, undan so‘ng Dimarko chap burchakka zarba berdi, lekin darvozaga tegmadi.
Bo‘limdan so‘ng "River Pleit" o‘z jarima maydoniga yopishib qoldi, ammo Lansinining uzatmasi va Kolidioning bosh zarbasi darvozabon Sommer qo‘liga tushdi. 65-daqiqada "River Pleit" uchun vaziyat yanada murakkablashdi, chunki Luis Kuarta Mxitaryanni raqib jarima maydonida yiqitib yubordi. Hakam bu holatni aniq gol imkoniyatini to‘sib qo‘yish deb baholab, to‘g‘ridan-to‘g‘ri qizil kartochka ko‘rsatdi.
Argentinaliklar yetti daqiqa kamchilikda o‘ynashga majbur bo‘lishdi va nihoyat, chap qanotdan Aslani uzatmasini Sucich qabul qilib, markazga uzatdi. Fransesko Esposito past zarbasi bilan darvozabonni chetga surib, hisobni ochdi – 1:0. Keyinchalik Konstantini chap qanotdan uzun uzatma berib, borxga to‘pni ko‘rsatdi, ammo u bosh bilan darvoza tomon zarba berolmay qoldi.
"River Pleit" hisobni tenglashtirish imkoniyatini qo‘ldan boy berdi. O‘yin so‘ngida "Inter" qo‘shimcha vaqtda hisobni ikki barobar oshirdi.
Bostoni Aslanidan to‘pni olib, raqib jarima maydoniga kirib borib, markaziy qismga aniq zarba berdi – 2:0. "River Pleit" uchun yana bir qizil kartochka – Montyel ikkinchi sariq kartani olib maydonni tark etdi. Akunya va raqib o‘rtasidagi janjal final fiti chalinishidan keyin ham davom etdi.
"Inter" guruhda birinchi o‘rinni egallab, 1/8 finalga chiqdi va u yerda "Fluminense"ga qarshi o‘ynaydi. "Monterrey" esa Dortmundning "Borussiya"si bilan raqobatlashadi.

Inter вышел в плей-офф: Лаутаро упустил возможность
Миланский "Интер" и аргентинский "Ривер Плейт" встретились в последнем туре группового этапа клубного чемпионата мира. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
У обеих команд было по четыре очка, и ни одна из них не могла гарантировать себе выход в 1/8 финала заранее. Для "Интера" ничейный результат был бы достаточен, так как это вывело бы их в следующий этап.
Однако для "Ривер Плейта" ситуация была иной: они были бы довольны ничьей только в случае, если в игре будет забито в общей сложности четыре или более голов. В стартовом матче после травмы вернулся Дюмфрис, а Луис Энрике остался на скамейке запасных. В составе "Ривер Плейта" вышли бывший игрок "Зенита" Краневиттер и ожидаемый будущий игрок "Реала" Мастантуоно.
После начала игры команды старались показать быстрый и агрессивный футбол, центральная зона практически отсутствовала. Обе команды получили много возможностей для вертикальных атак. На 11-й минуте Аслан с левой фланга нанес удар снаружи штрафной, но мяч поднялся выше ворот.
На следующей минуте Мастантуоно с правого фланга ударил издалека, но вратарь Соммер отбил мяч. На 20-й минуте "Ривер Плейт" оказал давление, но "Интер" устоял.
Месса столкнулся с Бостони в штрафной соперника и упал, но судья не назначил пенальти. Еще одна возможность для "Интера" возникла благодаря великолепной передаче Мхитаряна на правый фланг, но Лаутаро не смог пробить в дальний угол. Дюмфрис на правом фланге передал мяч Барелле, который сделал передачу в центр, но удар Франческо Эспозито был заблокирован Куарта.
В конце первого тайма Акуня подал угловой с левого фланга, но Монтель пробил головой выше ворот. В первые 12 минут второго тайма Лаутаро Мартинес трижды упустил возможность забить. Он дважды пробивал, сначала в штангу, затем в вратаря.
В третий раз он ударил из штрафной, но мяч прошел мимо ворот. Удар Мхитаряна был заблокирован, после чего Димарко пробил в левый угол, но мяч не попал в ворота.
После перерыва "Ривер Плейт" прижался к своей штрафной, но передача Лансини и головой удар Колида попали в руки вратаря Соммера. На 65-й минуте ситуация для "Ривер Плейта" усложнилась, так как Луис Куарта сбил Мхитаряна в штрафной соперника. Судья оценил этот момент как явную возможность для гола и показал прямую красную карточку.
Аргентинцы были вынуждены играть в меньшинстве в течение семи минут, и наконец, Аслан с левого фланга сделал передачу, которую принял Сучич и отдал в центр. Франческо Эспозито низким ударом отправил мяч в сетку – 1:0. Позже Константини с левого фланга сделал длинную передачу, но не смог пробить головой в сторону ворот.
"Ривер Плейт" упустил возможность сравнять счет. В конце игры "Интер" удвоил счет в дополнительное время.
Бостони, отобрав мяч у Аслана, вошел в штрафную соперника и точно пробил в центр – 2:0. Для "Ривер Плейта" еще одна красная карточка – Монтель получил вторую желтую карточку и покинул поле. Конфликт между Акуней и соперником продолжился даже после финального свистка.
"Интер" занял первое место в группе и вышел в 1/8 финала, где сыграет с "Флуминенсе". "Монтеррей" будет соперничать с дортмундской "Боруссией".