RPLda jamoalar soni sport printsipiga ko‘ra kamayishi kerak
Rossiya futbol ittifoqi prezidenti Aleksandr Dyukov "Pari NN" jamoasining Premyer-ligada qolishi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Nizhegorodliklar pleystoff o‘yinlarida "Sochi"ga mag‘lub bo‘lishgan bo‘lsa-da, Rossiya futbol ittifoqi ijroiya qo‘mitasi qaroriga ko‘ra yuqori divizionda qolishdi. Buning sababi shundaki, "Ximki" jamoasi kerakli litsenziyani ololmadi.
Dyukovning so‘zlariga ko‘ra, bu vaziyatda yaxshi yechim topish qiyin bo‘lgan. Rossiya futbol ittifoqi rahbari har qanday 16-jamoani tanlash sport tamoyillari bilan mos kelmasligini ta’kidlagan.
Agar sport printsiplariga amal qilinsa, unda Premyer-ligadagi ishtirokchilar soni 15 taga kamaytirilishi kerak bo‘lardi, ammo bu liga uchun yomon yechim bo‘lar edi. Liga rahbariyati esa 16 jamoani saqlab qolishni afzal ko‘rdi.
Shunday qilib, "Pari NN" jamoasi Premyer-ligada qolishga muvaffaq bo‘ldi, chunki ular yuqori divizionda quyi ligaga tushgan jamoalar orasida eng yaxshi o‘rinni egallashgan. Bu qaror futbolchilarning va muxlislarning manfaatlarini hisobga olgan holda qabul qilingan.

Количество команд в RPL должно уменьшаться в соответствии со спортивным принципом
Президент Российского футбольного союза Александр Дюков высказал мнение о сохранении команды "Пари НН" в Премьер-лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Нижегородцы, хоть и проиграли "Сочи" в плей-офф, остались в высшем дивизионе по решению исполкома Российского футбольного союза. Причина в том, что команда "Химки" не смогла получить необходимую лицензию.
По словам Дюкова, в данной ситуации было трудно найти хорошее решение. Руководитель Российского футбольного союза отметил, что выбор любой 16-й команды не соответствует спортивным принципам.
Если бы соблюдались спортивные принципы, то количество участников в Премьер-лиге должно было бы сократиться до 15, однако это было бы плохим решением для лиги. Руководство лиги предпочло сохранить 16 команд.
Таким образом, команда "Пари НН" смогла остаться в Премьер-лиге, так как они заняли лучшее место среди команд, выбывших из высшего дивизиона. Это решение было принято с учетом интересов игроков и болельщиков.