«Barselona» qarzini 2033 yildan to‘lashni boshlaydi
Barselona klubi Espai Barcha loyihasi bilan bog‘liq qarzning bir qismini qayta moliyalashtirish bo‘yicha katta ishlarni amalga oshirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, klub 424 million yevro miqdorida obligatsiyalar chiqarib, 2028 yilda to‘lanishi kerak bo‘lgan qarzning 40 foizidan ko‘prog‘ini qayta tuzdi. Endi to‘lovlar jadvali sezilarli darajada o‘zgardi: to‘lovlar faqat 2033 yildan boshlab boshlanadi va oxirgi to‘lov 2050 yilda amalga oshiriladi.
Yangi qarz tuzilmasining o‘rtacha foiz stavkasi 5,19 foizni tashkil etadi. Ushbu moliyaviy operatsiya Goldman Sachs investitsiya kompaniyasining yordami bilan amalga oshirildi. Barselona klubi ma’lum qilishicha, yangi moliyalashtirish modeli klubning joriy resurslarini band qilmasdan, “Kamp Nou” stadionini rekonstruksiya qilish tugagach, to‘lovlarni boshlash imkonini beradi.
Yangi stadion va unga bog‘liq infratuzilmalardan olinadigan daromadlar bu jarayonda asosiy manba sifatida xizmat qiladi. Taxminlarga ko‘ra, yiliga taxminan 247 million yevro miqdorida daromad olinishi kutilmoqda. Espai Barcha loyihasi “Kamp Nou” stadionini to‘liq yangilash, yangi qurilishlar barpo etish hamda arenaning atrofi hududlarini keng ko‘lamda modernizatsiya qilishni o‘z ichiga oladi.
Ushbu loyiha klubning kelajakdagi rivoji uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, nafaqat stadionni, balki uning atrofidagi hududlarni ham yaxshilashga qaratilgan. Bu ishlar Barselona klubining sport va biznes sohasidagi salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.

«Барселона» начнет выплачивать долг с 2033 года
Клуб «Барселона» провел значительные работы по рефинансированию части долга, связанного с проектом Espai Barcha. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Согласно официальным данным, клуб выпустил облигации на сумму 424 миллиона евро и реорганизовал более 40 процентов долга, который должен быть погашен в 2028 году. Теперь график платежей значительно изменился: выплаты начнутся только с 2033 года, а последний платеж будет осуществлен в 2050 году.
Средняя процентная ставка новой структуры долга составляет 5,19 процента. Эта финансовая операция была проведена при помощи инвестиционной компании Goldman Sachs. Клуб «Барселона» сообщил, что новая модель финансирования позволит начать выплаты после завершения реконструкции стадиона «Камп Ноу», не задействуя текущие ресурсы клуба.
Доходы от нового стадиона и связанных с ним инфраструктур будут служить основным источником в этом процессе. По прогнозам, ожидается, что доход составит примерно 247 миллионов евро в год. Проект Espai Barcha включает полное обновление стадиона «Камп Ноу», строительство новых объектов и широкомасштабную модернизацию прилегающих территорий.
Этот проект имеет важное значение для будущего развития клуба и направлен не только на улучшение стадиона, но и на благоустройство окружающих территорий. Эти работы будут способствовать повышению спортивного и бизнес-потенциала клуба «Барселона».