Zenit 100 yilligini 2025 yilda nishonlaydi
Sankt-Peterburgning “Zenit” klubi boshqaruv raisi Aleksandr Medvedev klubning yuz yilligi sanasini ko‘chirish haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U klubning asos solingan yili 1925 yil may oy ekanligini ta’kidladi. Medvedevning so‘zlariga ko‘ra, inson tug‘ilganda uning yoshi nol hisoblanadi, keyingi yil esa birinchi yili deb hisoblanadi.
Shu sababli, “Zenit”ning tavallud yili aniq 1925 yil may oyidir. Shuningdek, u shu yili klub o‘zining birinchi mavsumini o‘tkaza olmaganini aytdi, chunki o‘sha paytda chempionat bahor va kuz tizimida bo‘lib o‘tgan. Bu esa klubning shu yilda to‘liq mavsumda qatnashishi mumkin emasligini anglatadi. O‘tgan mavsum Rossiya Premyer-Ligasida “Zenit” 30 tur davomida 66 ochko jamg‘arib, ikkinchi o‘rinni egalladi.
Bu natija klub uchun katta yutuq bo‘lib, kelgusida yanada muvaffaqiyatlarga erishish uchun asos bo‘lishi kutilmoqda. Medvedevning ta’kidlashicha, tarixiy jihatdan “Zenit”ning asosiy sanasini noto‘g‘ri belgilash klubning mavqeiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Zenit отметит 100-летие в 2025 году
Председатель правления петербургского клуба "Зенит" Александр Медведев высказал мнение о переносе даты столетия клуба. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что год основания клуба - май 1925 года. По словам Медведева, когда человек рождается, его возраст считается ноль, а следующий год уже считается первым.
Поэтому год рождения "Зенита" точно - май 1925 года. Также он сказал, что в этом году клуб не смог провести свой первый сезон, так как в то время чемпионат проходил по весенне-осенней системе. Это означает, что клуб не мог участвовать в полном сезоне в тот год. В прошлом сезоне "Зенит" в Российской Премьер-Лиге набрал 66 очков за 30 туров и занял второе место.
Этот результат стал большим достижением для клуба и ожидается, что станет основой для дальнейших успехов. Медведев подчеркнул, что исторически неправильное определение основной даты "Зенита" может негативно сказаться на положении клуба.