Futbol bo‘yicha ekspert Vladimir Ponomaryov RPL mukofotlari natijalariga ko‘ra o‘tgan mavsumning eng yaxshi o‘yinchilari va murabbiyi haqida "Evro-Futbol.ru" tarmoq nashriga eksklyuziv intervyu berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
RPL kecha mavsum yakunlarini e’lon qildi. Eng yaxshi o‘yinchi sifatida Kordoba tan olindi.
Siz bunday tanlovga rozi bo‘lasizmi? Asosan rozi bo‘laman. Lekin Tyukavinni ham shunday deb hisoblash mumkin edi.
Afsuski, u jarohat oldi. Aks holda yanada yaxshi o‘yin ko‘rsatardi.
Ayniqsa, u rossiyalik bo‘lib, bizning barcha futbolchilar orasida eng yaxshisi edi. Kordoba eng yaxshi tanlandi, chunki "Krasnodar" chempion bo‘ldi, to‘g‘rimi? Ha, aynan shunday bo‘lishi kerak. Boshqa kimni tanlaysiz?
Kim butun mavsum davomida barqaror o‘ynadi? Hatto "Zenit"dan ham kimnidir ajratib ko‘rsatish qiyin.
Sankt-Peterburg klubi eng yaxshi futbolchilarini yo‘qotdi va jamoada qiziqarli o‘yinchilar qolmadi. "Zenit"dan esa hech kim hech qanday nominatsiyada g‘olib bo‘lmadi. Nima uchun?
Jamoa RPLda ikkinchi o‘rinni egalladi-ku. Bu hayratlanarli emas. Jamoa umuman yaxshi ko‘rinishda edi, lekin unda yorqin shaxslar yo‘q. Eng yaxshi himoyachi – Moyzes.
Bu haqda fikringiz qanday? Men harbiy xizmatda bo‘lgan inson sifatida bunga roziyman. Lekin uni juda yaxshi himoyachi deb atay olmayman.
U to‘pni olganda ba’zida qo‘llari bilan raqibni ushlab qoladi. Kubok finalida esa deyarli o‘z darvozasiga golga imkoniyat yaratib qo‘ygan edi.
Lekin uni tanlashgan ekan, bo‘lsin. Qiziqarli raqib topilmadi. Eng yaxshi yarim himoyachi – Spertsyan.
Sizning fikringiz? Bu borada roziyman. Yaxshi futbolchi.
Bizning ayrim o‘yinchilar bunaqa nominatsiyaga yaqin kelishadi, ammo hali unga loyiq emaslar. Eng avvalo Barinovni ta’kidlashim mumkin. Eng yaxshi yosh o‘yinchi – Batrakov.
Sizning nomzodingiz kim? Menga Batrakov yoqmaydi. U allaqachon yulduzga aylandi, deb o‘ylayman, maydonda oldingidek harakat qilmayapti.
Men bu nominatsiyada Kislyakka ustunlik berardim. U Batrakovga qaraganda jismoniy va taktika jihatdan qiziqarliroq. Eng yaxshi murabbiy – Musayev.
Bu tanlovga rozi bo‘lasizmi? Bu to‘g‘ri. U a’lo darajada jamoasini chempionatning oxirigacha yetakladi.
Butun mavsum davomida uning o‘yinida muammolar bo‘lmadi. Intervyuni tayyorlagan Elena Grigorievskaya.

Пономарёв: лучшим молодым футболистом является Кисляк, а не Батраков
Эксперт по футболу Владимир Пономарев в эксклюзивном интервью сетевому изданию "Евро-Футбол.ru" рассказал о лучших игроках и тренере прошедшего сезона по итогам награждения РПЛ. Об этом сообщает Euro-football.ru.
РПЛ вчера объявила итоги сезона. Лучшим игроком признан Кордоба.
Вы согласны с таким выбором? В основном согласен. Но и Тюкавин тоже мог бы считаться.
К сожалению, он получил травму. В противном случае он бы показал еще лучший футбол.
Тем более, что он россиянин и был лучшим среди всех наших футболистов. Кордоба был признан лучшим, потому что "Краснодар" стал чемпионом, верно? Да, именно так и должно быть. Кого еще выбирать?
Кто играл стабильно на протяжении всего сезона? Даже из "Зенита" трудно выделить кого-то.
Санкт-Петербургский клуб потерял своих лучших футболистов, и в команде не осталось интересных игроков. Из "Зенита" никто не стал победителем ни в одной номинации. Почему?
Команда же заняла второе место в РПЛ. Это не удивительно. Команда выглядела неплохо, но в ней нет ярких личностей. Лучший защитник – Мойзес.
Что вы об этом думаете? Как человек, который служил в армии, я с этим согласен. Но я не могу назвать его очень хорошим защитником.
Иногда, когда он забирает мяч, он хватает соперника руками. В финале кубка он почти создал возможность для гола в свои ворота.
Но если его выбрали, так тому и быть. Интересного соперника не нашли. Лучший полузащитник – Спертян.
Ваше мнение? С этим я согласен. Хороший футболист.
Некоторые из наших игроков приближаются к такой номинации, но пока не достойны. Прежде всего, могу отметить Баринова. Лучший молодой игрок – Батраков.
Кто ваш кандидат? Мне Батраков не нравится. Я думаю, что он уже стал звездой, и на поле не действует так, как раньше.
Я бы отдал предпочтение Кисляку в этой номинации. Он физически и тактически интереснее, чем Батраков. Лучший тренер – Мусаев.
Вы согласны с этим выбором? Это справедливо. Он отлично вел свою команду до конца чемпионата.
На протяжении всего сезона у него не было проблем с игрой. Интервью подготовила Елена Григорьевская.