Salgado: Real uchun g‘alaba tarbiyadan ustun turadi
Madridning “Real” jamoasining sobiq himoyachisi Mishel Salgado “slivochniylar”ni asosan asosiy tarkibda o‘z tarbiyalangan futbolchilari yo‘qligi uchun tanqid qilayotganlarga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U “Barselona” zaxira o‘yinchilari yordamida g‘alaba qozonayotgan paytda ham “Real” o‘zining ichki imkoniyatlari haqida kamroq gapirilganini ta’kidladi. Salgado fikricha, “Real” kuboklarni qo‘lga kiritgan davrda hech kim jamoada qancha yerdan chiqqan o‘yinchilar o‘ynayotgani haqida o‘ylamagan. U aytishicha, “Real” uchun eng muhim narsa g‘alaba qozonish bo‘lib, tarbiyalangan futbolchilar haqida o‘ylash ikkinchi darajali masala hisoblanadi.
“Biz ketma-ket uch marta Chempionlar Ligasi kubogini yutganimizda hech kim “Real” akademiyasi haqida gapirmagan”, dedi u. Bundan tashqari, Salgado “Barselona”da Lionel Messi avlodi bilan Lamin Yamal paydo bo‘lishi orasida sakkiz yil farq bo‘lganligini qayd etdi. Shu davrda “Barselona” yuqori darajadagi o‘yinchilar bilan faxrlanolmagan.

Салгадо: Победа Реала превосходит воспитание
Бывший защитник мадридского "Реала" Мишель Сальгадо ответил на критику "сливочных", которые в основном упрекают команду в отсутствии воспитанников в основном составе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он отметил, что в то время как "Барселона" побеждает с помощью запасных игроков, о внутренних возможностях "Реала" говорят гораздо реже. По мнению Сальгадо, когда "Реал" завоевывал трофеи, никто не задумывался о том, сколько воспитанников играет в команде. Он утверждает, что для "Реала" самое важное — это победа, а размышления о воспитанных футболистах являются второстепенной задачей.
“Когда мы трижды подряд выигрывали Кубок Лиги чемпионов, никто не говорил о академии Реала”, — сказал он. Кроме того, Сальгадо отметил, что между поколением Лионеля Месси и появлением Ламина Ямала в "Барселоне" прошло восемь лет. За это время "Барселона" не могла похвастаться игроками высокого уровня.
В сезоне 2024/2025 "Реал" остался без трофеев. Главный тренер команды Карло Анчелотти покинул свой пост и стал главным тренером сборной Бразилии.